obramowanie
poradapodatkowa.pl | Inne | Wszystkie | Pytanie i odp.
Szukaj:
obramowanie
Zadaj pytanie
Biuletyn
Zapisz się tutaj, jeśli chcesz otrzymywać biuletyn.
Najnowsze pytania
Najnowsze artykuły
Zadaj pytanie
 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Opublikowane: 02.03.2011

Autor: Aleksander Słysz

Przekazanie spółce cywilnej środków pieniężnych przez wspólnika a PCC

Założyłem z kuzynem sklep motoryzacyjny. Zarejestrowana firma to spółka cywilna. W umowie spółki wpisaliśmy po 10 000 zł wkładu własnego, czyli w sumie 20 000 zł. Od tej kwoty zapłaciliśmy PCC w wysokości 100 zł. Wzięliśmy też kredyt po 100 000 zł na osobę; teraz obawiamy się, aby urząd skarbowy nie zakwestionował tego naszego wkładu wpisanego w umowie. Te 200 000 zł chcemy przeznaczyć na zakup towaru, komputera i drukarki fiskalnej, reklamę itp. Sprzedaż dziś wynosi ok. 1000 zł, natomiast wydatki do końca miesiąca wyniosą 150 000 zł. Co możemy w takiej sytuacji zrobić? Czy można napisać uchwałę lub aneks do umowy, gdzie napiszemy, że wkład własny powiększamy do kwoty 90 000 zł na osobę, i czy od sumy 180 000 zł musimy zapłacić PCC?

Wybrane Opinie Klientów


Szybka, jasna i rzeczowa odpowiedź. Poza tym fajna sprawa z możliwością zadawania dodatkowych pytań. Mariusz


Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi oraz ceny i czasu którego nie musiałam tracić na szukanie adwokata. Będę korzystała częściej z tego typu usług.

Izabella


Bardzo dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.

Z poważaniem, Małgorzata


Korespondencja sprawna, porady w pełni wyczerpujące. Serwis wart polecenia.

Maciek


Dziękuję bardzo P. Elizie Rumowskiej i P. Katarzynie Ostrowskiej za szybką ,konkretną i wyczerpującą  poradę oraz pomoc. Muszę przyznać, że po raz pierwszy korzystałem z porady prawnej przez internet. Jestem zadowolony na tym etapie... mam nadzieję, że nurtująca mnie sprawa będzie zakończona pomyślnym wynikiem dla mnie i w końcu będę mógł powiedzieć - zwyciężyła sprawiedliwość nie prywata i ignorancja władzy.

Piotr


Jestem bardzo wdzięczna za niezwykle profesjonalne podejście do problemu, którym zajął się Pan Jakub Bonowicz. Jego wszechstronna analiza daje mi do ręki skuteczną broń przeciwko nieuczciwym urzędnikom.

Z wyrazami wielkiego uznania Grażyna.
Wbrew pozorom ten prosty temat jest mocno kontrowersyjny.

 

Oczywiście przy spółce osobowej wniesienie lub podwyższenie wkładu podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Można zatem, jeśli taka jest Panów wola, podnieść aneksem wkład i zapłacić PCC w wysokości 0,5%.

 

Kontrowersje powstają w momencie, gdy wspólnik spółki cywilnej przekazuje spółce środki pieniężne. Organy podatkowe często twierdzą, że jest to pożyczka opodatkowana PCC – tak jednak nie jest, spółka cywilna bowiem nie może być stroną pożyczki, ponieważ nie posiada zdolności do czynności prawnych; zatem umowa pożyczki zawarta między wspólnikiem spółki a spółką z mocy prawa jest nieważna.

 

Skoro nie jest to pożyczka i nie jest to podniesienie wkładu, gdyż nie taka jest wola wspólnika – co to jest? Przyjmuje się, że jest to użycie prywatnych środków finansowych we własnej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej, co jest rozwiązaniem niepodlegającym podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

 

Analogicznie wskazuje m.in. ekspert Adam Bartosiewicz (Vademecum doradcy podatkowego, Wolters Kluwer Polska): „Można to potraktować jako przesunięcie prywatnych środków finansowych do działalności gospodarczej. Nie jest to zdarzenie, które powodowałoby konsekwencje na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych. Pieniądze te nie stają się bowiem majątkiem spółki cywilnej (wspólników działających w formie spółki)”. Niektóre organy również podzielają ten pogląd. W interpretacji z dnia 23 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy (sygnatura: ITPB1/415-1006/09/TK) wskazuje, że „zgodnie z art. 860 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.

 

Jeśli nie tego szukałeś i nadal masz problem prawny – kliknij tutaj >>

 

Spółka cywilna nie stanowi samodzielnego podmiotu prawa. Podmiotami prawa pozostają wspólnicy spółki cywilnej. W związku z tym spółka cywilna nie ma własnego mienia – nabywane prawa i zaciągane zobowiązania wchodzą do wspólnego majątku wspólników, stanowiącego ich współwłasność łączną. Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) za przedsiębiorcę uznaje się nie spółkę cywilną, lecz jej wspólników w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

 

Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej. Podmiotowość prawna przysługuje w niej tylko wspólnikom. Nie posiada zdolności prawnej ani tym bardziej zdolności do czynności prawnych. Powyższe oznacza, że spółka cywilna nie może skutecznie zawrzeć umowy pożyczki ani też nie może być stroną umowy pożyczki. Stroną czynności cywilnoprawnych faktycznie dokonywanych przez spółkę pozostają jej wspólnicy.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że każdy ze wspólników udzielił spółce oprocentowanej pożyczki w proporcji do swoich udziałów ze swojego majątku prywatnego. W związku z udzieloną pożyczką spółka zobowiązana będzie do zapłaty odsetek na rzecz wspólników.

 

Na gruncie prawa cywilnego, jak już wcześniej zostało to wskazane, spółka cywilna nie może być stroną pożyczki. Nie posiada zdolności do czynności prawnych, wobec czego umowa pożyczki zawarta między wspólnikami spółki a spółką będzie z mocy ustawy nieważna”.

 

Reasumując – wyjścia są co najmniej dwa:

  1. podwyższenie wkładu i opodatkowanie podwyższenia podatkiem od czynności cywilnoprawnych;
  2. uznanie (przy założeniu, że nie chcą Panowie podnosić wkładów), że dochodzi do przesunięcia prywatnych środków finansowych do działalności gospodarczej, co nie skutkuje powstaniem zobowiązania podatkowego. Negatywny aspekt tego rozwiązania to wątpliwości organów podatkowych co do jego legalności, które moim zdaniem są nieuzasadnione, jednakże zdarzają się w praktyce.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

Lubię To!

Oceń przydatność tekstu:

Ocena przydatności tekstu:
Oceń zrozumienie tekstu:

Ocena zrozumienia tekstu:

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

poleć pytanie znajomemu     wersja do druku

 

Aleksander Słysz

Aleksander Słysz – magister prawa, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2004 roku zajmuje się szeroko rozumianą problematyką podatkową, w tym: postępowaniami podatkowymi, kontrolą podatkową, podatkami pośrednimi i bezpośrednimi... więcej informacji »

»Podobne materiały

Obrót powyżej 40 000 zł a dzień wprowadzenia kasy fiskalnej


Mam działalność gospodarczą razem z kolegą (gabinet weterynaryjny, SC). Do końca roku 2010 r. byliśmy ustawowo zwolnieni z posiadania kasy. Pod koniec roku przekroczyliśmy pułap 40 000 zł przychodu (jesteśmy podatnikami ryczałtu ewid.). Proszę mi powiedzieć: od jakiego momentu mam mieć kasę fiskalną (ustawowo od 1.01.2011 r. usługi weterynaryjne zostały zwolnione z przywileju) – czy od momentu przekroczenia limitu, czy od momentu przekroczenia limitu liczonego od początku roku?

Koszty związane z prowadzeniem zespołu muzycznego


Zastanawiam się nad założeniem zespołu muzycznego grającego na weselach. W jakiej formie najlepiej zalegalizować taką działalność? Z jakimi to się wiąże kosztami? Jakie umowy zawierałbym z klientami i na jakich zasadach?

Jak udokumentować nieodpłatne nabycie towarów?


Zamierzam prowadzić działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Chcę sprzedawać towar używany (z tzw. wystawek) przywożony z zagranicy. Nie będę miał żadnych faktur na taki towar. Jak mam dokumentować nieodpłatne nabycie towarów?

Deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych


W 1985 r. odziedziczyłem dom. W marcu 2006 r. mój tata sprzedał tę nieruchomość (miał upoważnienie notarialne), natomiast w lipcu tego samego roku mój syn zakupił mieszkanie za pieniądze uzyskane ze sprzedaży domu (miał moje upoważnienie). Dwa lata później wróciłem na stałe do Polski i zamieszkałem z synem. Postanowiliśmy uregulować sprawy formalne związane z własnością mieszkania (darowizna 1/2 nieruchomości na moją rzecz). Tydzień temu mój syn otrzymał pismo z urzędu skarbowego informujące o wszczęciu postępowania w zakresie opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących z nieujawnionych źródeł za 2006 rok. Nie wiedziałem, że nie mogę przekazać własnemu dziecku pieniędzy na zakup mieszkania, które służy nam obu, bez informowania o tym US. Poczytałem trochę i z tego, co rozumiem, mogłem przekazać synowi pieniądze np. w formie pożyczki. Wówczas trzeba byłoby złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych i zapłacić tenże podatek, czego mój syn nie zrobił. Czy teraz można złożyć taką deklarację? Jak wyjść z tej nieprzyjemnej sytuacji?

Wybrane opinie naszych klientów:

01.07.2009

Korzystam z Waszych porad po raz drugi. Za każdym razem byłam usatysfakcjonowana z otrzymanej odpowiedzi. Niewątpliwie skorzystam z Waszych usług jeszcze nie jeden raz. Polecam Waszą stronkę znajomym.

Grażyna

04.08.2009

 

Bardzo dziękujemy za pełen profesjonalizm - rzetelne zapoznanie się ze sprawą, szczegółowe i przejrzyste odpowiedzi wraz z praktycznymi poradami.
Z serdecznymi pozdrowieniami, Basia i Michał.

 

05.10.2009

Opinia bardzo dobra, dziękuję.

Radek

01.10.2009

Dziękuję Panu Łukaszowi Poczyńskiemu za wyczerpującą odpowiedż.

Pozdrawiam Małgosia.

29.10.2009

Opinia w pełni wyczerpująca - satysfakcjonująca mnie dziękuje.

Darek

23.11.2009

Bardzo dziękuję za przygotowanie odpowiedzi na pozew i porady jakie otrzymałam od Pana mecenasa Łukasza Obrała.  Zagadnienia ujęte w piśmie są bardzo trafne. Odpowiedź mnie satysfakcjonuje i sama na pewno bym sobie z tym nie poradziła. Ponadto po otrzymaniu promocji bardzo jestem zadowolona również z opłaty za odpowiedź.

Barbara

28.07.2009

Dziękuję za udzielenie wyczerpującej odpowiedzi.

Z wyrazami szacunku Maciej.

09.12.2009

Otrzymałem bardzo wyczerpujące i konkretne odpowiedzi na moje pytanie, jestem w pełni usatysfakcjonowany. Serwis działa bardzo poprawnie. Wszystkim, którzy mają jakieś problemy prawne, bardzo polecam. Cena za poradę całkiem normalna i, myślę, niewygórowana.

Albert

06.12.2009

S U P E R P O R A D A    Wyczerpująca, fachowa, podana w sposób zrozumiały dla laika. Szybki kontakt. Jestem bardzo zadowolona.    P O L E C A M     i na pewno sama jeszcze w razie potrzeby skorzystam.

Alina

14.10.2009

W odpowiedzi na przedstawioną przeze mnie sprawę oczekiwałem dokładnej analizy problemu i poparcie jej przykładami oraz odpowiednimi przepisami prawa. Tak właśnie wygląda ta analiza.

Dziękuję Waldemar.

Przeczytaj wszystkie opinie

  porady prawne
opinie
Współpraca
Jeżeli jesteś zainteresowany współtworzeniem serwisu przeczytaj więcej informacji.
guzik Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | O nas | Polityka prywatności | Informacje o cookies | Poleć serwis znajomemu | Pomoc guzik