Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność a obowiązek podatkowy związany ze sprzedażą

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-06-28

W 2001 r. nabyłem prawo wieczystego użytkowania działki budowlanej. W 2014 r. zakończyłem budowę domu i po miesiącu przekształciłem działkę z prawa wieczystego użytkowania we własność. W tym roku sprzedałem nieruchomość. Czy muszę zapłacić podatek od dochodu?

Katarzyna Siwiec

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nie ma znaczenia dla ustalenia obowiązku podatkowego związanego z planowaną sprzedażą.

Innymi słowy, dla celów podatkowych nie bierzemy pod uwagę daty przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności tylko datę nabycia prawa użytkowania wieczystego. Decyzja administracyjna, na podstawie której doszło do przekształcenia wieczystego użytkowania w prawo własności, jest tylko zmianą formy prawnej władania nieruchomością. Organy skarbowe w wydanych interpretacjach powołują się w tym zakresie na takie właśnie stanowisko zawarte w piśmie z dnia 21 kwietnia 1999 r. podsekretarza stanu MF do Izb Skarbowych oraz Urzędów Kontroli Skarbowej (Biuletyn Skarbowy 1999 Nr 3, str.12).

W wydanych interpretacjach podatkowych podkreślono, że za datę nabycia nieruchomości, od której upływa 5-letni termin, określony w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie można uznać momentu przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności na podstawie aktu administracyjnego, jakim jest decyzja administracyjna. Nabycie prawa do nieruchomości następuje w chwili zawarcia umowy o ustanowieniu prawa wieczystego użytkowania.

Aby nie być gołosłowną, przytoczę np. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, znak IPPB1/415-393/09-2/M, w której Dyrektor uznał, że nie ma obowiązku podatkowego przy sprzedaży nieruchomości w 2009 roku, gdzie prawo własności nabyto w 2002 roku, a w 2007 roku przekształcono prawo użytkowania wieczystego we własność.

Podobne stanowisko wskazano również w interpretacji indywidualnej z dnia 27 marca 2014 r., ZNAK: IPPB4/415-872/13-4/JK, więc można mówić o poglądzie ukształtowanym.

Skoro zatem Pan w 2001 r. nabył prawo wieczystego użytkowania działki budowlanej, przekształconej potem w 2014 r. w prawo własności, a sprzedał Pan tę nieruchomość po upływie 5 lat od końca 2001 r. (5 lat upłynęło z końcem 2016 r.), to nie będzie Pan musiał uregulować podatku dochodowego z tytułu zbycia nieruchomości.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Spłata męża a podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania

Odziedziczyłam mieszkanie po mamie, sprzedałam je po roku za 150 tys. zł. Mam spłacić byłego męża z tytułu naszych dwóch wspólnych nieruchomości. Jeszcze ich nie sprzedałam, ale chce mu przekazać sumę ze sprzedaży mieszkania po mamie, jakbym odkupowała połowę mieszkania, w którym mieszkam. Czy spłata po rozwodzie uchroni mnie od podatku dochodowego?

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny a podatek

W tym roku latem otrzymałam od ubezpieczyciela odszkodowanie, o które walczyłem 5 lat, w wysokości 20 tys. złotych. Był to wypadek komunikacyjny. Jestem osobą, która zajmuję się dzieckiem niepełnosprawnym. Od kwietnia tego roku zostałam uznana prawnie za opiekuna i jestem ubezpieczona przez MOP. A do końca marca przebywałam na chorobowym w pracy z powodu problemów zdrowotnych z dzieckiem. Syn ma 7 lat. Jaki pit i do kiedy mam złożyć? Jaki podatek i do kiedy zapłacić?

Nie zapłaciłem podatku od sprzedaży nieruchomości

W 2009 r. otrzymałem w spadku po mamie nieruchomość, którą w 2011 r. sprzedałem. Rok temu urząd skarbowy zaczął wysyłać do mnie pisma, że nie zapłaciłem podatku od sprzedaży nieruchomości. Nadal otrzymuję jakieś pisma, ale ich nie odbieram, bo mieszkam za granicą. Czy sprawa nie jest już przedawniona? Czy ten podatek będę musiał jednak zapłacić?

Kto płaci podatek od wynajmu mieszkania żony?

Mamy z żoną intercyzę, każde z nas posiada własne mieszkanie. Żona zamieszkuje ze mną w moim lokalu, swój wynajmuje. Kto płaci podatek od wynajmu mieszkania żony?

Odliczenie od podatku niezapłaconej składki

Prowadziłem działalność gospodarczą jako dodatek do normalnej pracy na etacie. Mając totalnie nieregularne dochody, udało mi się coś nawywijać z należnościami ZUS. W odróżnieniu od US, który mnie wezwał szybko i udało mi się wyjaśnić sprawę, ZUS poczekał, aż przejdę na emeryturę i podsumował mnie za ostatnie 10 lat (a właściwie 7 – do zamknięcia działalności). Z braku odpowiedniej dokumentacji nie mam szans na wybronienie się od zapłacenia. Ponieważ szukam możliwości rekompensaty finansowej, doczytałem się na różnorakich forach, że w dalszym ciągu mogę odliczyć zapłaconą z opóźnieniem składkę w rozliczeniu rocznym PIT. Czy ta informacja jest zgodna z aktualnym stanem prawnym (podstawa)? Gdzie mogę znaleźć wskaźniki procentowe kwot do odliczenia? Czy jeżeli w moim przypadku wyjdzie mi kwota większa niż zapłacony podatek, podlega to przeniesieniu na następny PIT?
Pozdrawiam

Kwartalna metoda wpłacania zaliczek na podatek

W 2016 roku przychód netto ze sprzedaży wyniósł 5 061 782 zł. Cz w tej sytuacji będę mogła nadal korzystać z kwartalnej metody wpłacania zaliczek na podatek dochodowy? Rozliczam się według stawki 19%  podatek liniowy).

Darowizny i sprzedaże nieruchomości a podatek

Sprawa dotyczy darowizny i sprzedaży nieruchomości i podatku. W 2009 roku zmarła najpierw siostra taty, później jej mąż (miał dwóch braci). Nie mieli dzieci. Tata odziedziczył 1/2 domu, a bracia drugą część. W 2011 darowali tacie swoją część domu. Od wszystkiego został zapłacony podatek. W 2011 dom został sprzedany i kupione mieszkanie. Natomiast to mieszkanie zostało sprzedane w 2016, czyli przed upływem 5 lat. Czy trzeba płacić podatek od tej sprzedaży po takich darowiznach i sprzedaży nieruchomości?

Jaką stawkę podatku dochodowego będę musiał zapłacić US sprzedając halę

W roku 1995 kupiłem jako osoba fizyczna wraz z małżonką nieruchomość o pow. 0,6 ha, na której jest hala oraz towarzyszące pomieszczenia. Tę nieruchomość wpisałem na stan środków trwałych i zgodnie z przepisami co miesiąc wpisywałem kwotę amortyzacji do KPiR. Amortyzacja została zakończona w 2001 roku, W tym roku zlikwidowałem prowadzoną działalność gospodarczą. Jaką stawkę podatku dochodowego będę musiał zapłacić US, sprzedając nieruchomość, będąc już osobą, która nie prowadzi żadnej działalności?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.039062976837158 sek.