Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Przelew przed śmiercią matki a podatek

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-03-06

Byłem upoważniony do konta mamy. Zrobiła mi przelew tytułem „przelew własny”, następnego dnia zmarła. Czy tę kwotę przelaną muszę opodatkować?

Aleksander Słysz

Wszystko zależy od tego, jaki był charakter tego przelewu, tj. jaki jest jego tytuł prawny (a nie jak zatytułowano w formularzy przelew). Jeśli z konta mamy, do którego był Pan upoważniony, mama wykonała przelew na Pana rachunek dzień przed śmiercią i przelew ten miał charakter np. darowizny, to środki pieniężne nie są elementem masy spadkowej.

Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny. Obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny m.in. z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia, obowiązek ten ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych a nie na darczyńcy, więc to nabywca jest podatnikiem. Pan jako syn może skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn jeśli spełnione zostaną warunki przewidziane w art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, zgodnie z którym zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych (w tym zatem dzieci), jeżeli w przypadku pieniężnej darowizny dokonanej nie w formie aktu notarialnego:

  • obdarowani zgłoszą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycie w terminie 6 miesięcy od dnia spełnienia przyrzeczonego świadczenia (SD-Z2) i
  • gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne (i wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9.637 zł) udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Zatem by Pan jako obdarowany mógł skorzystać ze zwolnienia – oraz o ile mamy tu do czynienia z darowizną – musi Pan złożyć, w terminie 6 miesięcy od dnia wykonania darowizny druk SD-Z2 i jednocześnie udokumentować otrzymanie środków w ww. sposób, tj. np. dowodem przekazania na rachunek płatniczy (jest to konieczne, jeśli darowizna, a w zasadzie suma darowizn od mamy w ww. okresie 5 lat nabytych, przekracza kwotę 9637 zł). W przypadku niespełnienia warunków zwolnienia, tj. niezłożenia w terminie SD-Z2 lub niepotwierdzenia otrzymania w ww. sposób (tj. np. dowodem otrzymania przelewu), nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Błędnie wypełniony PIT-37

Jestem matką samotnie wychowującą dziecko. W rozliczeniu podatkowym za ubiegły rok zaznaczyłam błędnie, że rozliczam się sama, a powinnam zaznaczyć, że wspólnie z dzieckiem. W czerwcu dostałam wezwanie z urzędu skarbowego do zapłaty zaległego podatku w związku z błędnym wypełnieniem PIT-37 na kwotę prawie 3000 zł, gdyż uzyskałam za wysokie przychody. Zadzwoniłam z wyjaśnieniem do urzędu skarbowego i polecono mi złożyć korektę. Przy korekcie, kiedy zaznaczyłam prawidłowo – dla osób samotnie wychowujących dziecko – wyszło, że urząd skarbowy powinien mi zwrócić 550 zł. Od czerwca była cisza aż do sierpnia, kiedy to zadzwoniła pani z urzędu i powiedziała, że nie mogą uznać mojej korekty, bo nie można zmienić podatku po terminie, który upłynął 30 kwietnia. Moje pytanie: czy faktycznie nie mam prawa do złożenia korekty PIT-37 po 30 kwietnia i czy muszę zapłacić dodatkowy podatek?

Doradztwo budowlane rozliczane ryczałtem

Prowadzę jednoosobową firmę budowlaną, rozliczam się z US w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Chciałbym rozpocząć nowe zadanie, które będzie polegało na tym, że będę usługodawcą dla większej firmy. Zakres moich obowiązków to prowadzenie budowy, czyli: zamawianie materiałów potrzebnych do realizacji kontraktu, kontakty z inwestorem, koordynowanie działań pracowników na budowie. Czy mogę wystawić fakturę ryczałtową na takie usługi?

Uniknięcie lub zmniejszenie podatku przy sprzedaży nieruchomości

Zamierzam sprzedać mieszkanie, które kupiłem w 2011 r. Jak uniknąć zapłaty podatku przy sprzedaży tej nieruchomości ewentualnie, jak obniżyć wysokość tego podatku? Dodam, że nie zamierzam w najbliższym czasie kupić nowej nieruchomości.

Kiedy możemy sprzedać mieszkanie, żeby nie zapłacić podatku?

Nasza mama zmarła w 2011 roku. Akt poświadczenia dziedziczenia był podpisany u notariusza w 2012 roku. Kiedy możemy sprzedać mieszkanie po mamie, żeby nie zapłacić podatku?

Spłata męża a podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania

Odziedziczyłam mieszkanie po mamie, sprzedałam je po roku za 150 tys. zł. Mam spłacić byłego męża z tytułu naszych dwóch wspólnych nieruchomości. Jeszcze ich nie sprzedałam, ale chce mu przekazać sumę ze sprzedaży mieszkania po mamie, jakbym odkupowała połowę mieszkania, w którym mieszkam. Czy spłata po rozwodzie uchroni mnie od podatku dochodowego?

Świadczenie usług dropshippingu a podatek

Planuję założyć jednoosobową DG, by świadczyć usługi dropshippingu (serwis Allegro). Jak wygląda sprawa podatków? Dla przykładu: Załóżmy, że klient dokona zakupu na mojej aukcji za 150 zł. Ja w imieniu klienta dokonuję zakupu bezpośrednio u dostawcy za 100 zł. Dostawca przesyła towar bezpośrednio do mojego klienta. Mój zysk zatem wynosi 50 zł. Czy jest to kwota, która podlega opodatkowaniu? Czy mogę zatem od niej odliczyć koszt prowizji, którą uiszczam do serwisu Allegro? Jak udokumentować wysokość kwoty podlegającej opodatkowaniu? Czy wystarczą elektroniczne potwierdzenia przelewu (kwota od klienta – kwota wysłana do dostawcy)?

Zamiana domu na mieszkanie a podatek

Razem z żoną zamieniliśmy swój dom na mieszkanie. Cena naszego domu to 620 000 zł, cena mieszkania 185 000 zł. Różnicę pomiędzy wartością domu a mieszkania otrzymaliśmy od zamieniającego w taki sposób, że z części pieniędzy spłaciliśmy kredyt hipoteczny, a pozostałą kwotę otrzymaliśmy na nasze konto w banku. Zamierzamy szybko sprzedać to mieszkanie. Czy po sprzedaży mieszkania będziemy musieli zapłacić podatek, jeżeli to mieszkanie nabyliśmy na zasadzie zamiany?

Czynsz dzierżawy odliczany od hipoteki

Po zakończeniu postępowania spadkowego spadkobierca jest właścicielem udziału w nieruchomości. Nieruchomość ta (kamienica) została kilka lat temu wydzierżawiona przez ówczesnego kuratora spadku na okres 25 lat. Nieruchomość została wtedy obciążona wysoką hipoteką na rzecz dzierżawcy z tytułu remontu. Zgodnie z zawartą wtedy umową dzierżawy czynsz dzierżawy (symboliczny) nie jest wpłacany, ale jest odliczany od kwoty hipoteki i tak ma pozostać przez kolejne 15 lat, do końca dzierżawy. Czy spadkobierca podlega z tego tytułu podatkowi dochodowemu?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.019309043884277 sek.