Kategoria: Podwójne opodatkowanie

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Renta inwalidzka z tytułu inwalidztwa wojennego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-03-25

Ojciec ma rentę z tytułu przynależności do francuskiego ruchu oporu podczas drugiej wojny światowej. Renta jest przelewana na konto w Szwajcarii, ponieważ co roku ojciec mieszka w Szwajcarii przez pewien czas, ale ma stałą rezydencję w Polsce. Konto nie daje odsetek. Czy polski urząd podatkowy ma coś z tym wspólnego? Czy wystarczy, że ojciec poda bankowi informację, że jest rezydentem w Polsce?

Aleksander Słysz

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Zasada ta jest stosowana z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jedną z takich umów jest umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z dnia 19 stycznia 1977 r.). Wskazuje Pan, że miejsce zamieszkania Pana ojca jest w Polsce, więc zgodnie z tym ma on nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Przywołana umowa międzynarodowa w art. 18 (Renty i emerytury) wskazuje, że renty wypłacane osobie zamieszkałej w Polsce, podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce i są zwolnione od podatków francuskich (art. 23 ust. 2 lit. a).

Tym samym opisana renta podlega w całości opodatkowaniu w Polsce, bowiem jest wypłacana osobie mającej w Polsce miejsce zamieszkania. Jednocześnie w Polsce renta taka może podlegać w całości zwolnieniu z opodatkowania, bowiem zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 74 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są otrzymywane z zagranicy renty inwalidzkie z tytułu inwalidztwa wojennego, ale pod warunkiem przedstawienia płatnikowi dokumentu instytucji zagranicznej stwierdzającego ten właśnie charakter przyznanego świadczenia.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Gdy płatnika nie ma w Polsce, tj. renta nie wpływa np. do banku w Polsce, który mógłby pobrać zaliczkę na podatek to zgodnie z art. 44 ust. 1a pkt 2 ojciec jako podatnik osiągający dochód bez pośrednictwa płatnika z renty z zagranicy jest obowiązany samodzielnie i bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy. Tu otwarta pozostaje interpretacja przedstawionego zwolnienia, bowiem jego warunkiem jest przedstawienie płatnikowi odpowiednich dokumentów, a w analizowanym przypadku płatnik nie występuje.

Reasumując, najlepszym podatkowo rozwiązaniem jest, by renta trafiała na konto w banku polskim i jeśli jest rentą z tytułu inwalidztwa wojennego, to przedstawienie w banku dokumentów to potwierdzających spowoduje objęcie jej zwolnieniem (nawet zaliczki nie będą pobierane w trakcie roku). Renta zatem nie będzie opodatkowania w żadnym państwie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Dochody za pracę w Holandii nierozliczone w Polsce

Od 4 lat wyjeżdżam do prac sezonowych do Holandii. Przez pierwszy rok uzyskiwałem również przychody z tytułu pracy w Polsce, w latach następnych – tylko w Holandii. Za pierwszym razem podałem w zeznaniu tylko dochody uzyskane w Polsce, później nie składałem już zeznań podatkowych. Przez te wszystkie lata rozliczałem się z fiskusem w Holandii. Co powinienem teraz zrobić z tymi nierozliczonymi dochodami?

Praca za granicą a opodatkowanie w Polsce

Od prawie 12 lat mieszkam na stałe w Holandii. Z moich dotychczasowych dochodów rozliczałam się tylko i wyłącznie w Holandii. W 2013 roku zamierzam wrócić do Polski. Czy po powrocie do kraju urząd skarbowy może mnie poprosić o zapłacenie podatku od dochodów osiągniętych w Holandii? Czy przysługuje mi abolicja podatkowa? Nadmienię, że nie posiadam majątku w Polsce, nie mam zameldowania w Polsce oraz nie przebywałam na terenie Polski dłużej niż 183 dni w roku.

Rozliczenie podatku od dochodu uzyskanego w Norwegii

Od 8 lipca ubiegłego roku pracowałam w Norwegii. Do tego czasu byłam zatrudniona w Polsce w ramach umowy o pracę. Od sierpnia do końca grudnia ubiegłego roku przebywałam na urlopie bezpłatnym, pracując w tym czasie w Norwegii. Posiadam w Polsce adres stałego zameldowania. W jaki sposób muszę rozliczyć podatek od dochodu uzyskanego w Norwegii? Jaka jest wysokość tego podatku?

Niedostarczenie zaświadczenia do urzędu skarbowego a umorzenie podatku

Żona w 2008 r. (była wtedy w pierwszym związku małżeńskim) sprzedała mieszkanie otrzymane w spadku nieco wcześniej. Była zwolniona z podatku z powodu zameldowania, ale nie dostarczyła zaświadczenia po sprzedaży. Kilka miesięcy temu urząd skarbowy upomniał się o podatek wraz z odsetkami. Odwołania od wezwania zostały odrzucone (w US i Izbie Skarbowej). Czy możemy jeszcze jakoś walczyć o niepłacenie podatku lub odsetek? Czy długi żony sprzed naszego małżeństwa mogą być egzekwowane z naszego wspólnego majątku?

Czy rozliczyć się w Polsce z zarobków w Niemczech?

Od kilku miesięcy jestem zameldowana w Niemczech, a od niedawna na tzw. mini job, zarabiam 450 euro i jest to kwota nieopodatkowana w Niemczech. Mój mąż dostał pracę etatową w Niemczech. Zaraz po nowym roku złożył PIT-28 (był ryczałtowcem). Nie mamy zamiaru wracać do Polski, ale mamy mieszkanie własnościowe i tam jesteśmy zameldowani na stałe. Czy powinniśmy się rozliczyć dodatkowo w Polsce z zarobków w Niemczech? Dodam jeszcze, że byliśmy rolnikami. Ziemia nadal należy do męża. Czy mąż nie popełnił błędu, wysyłając rozliczenie roczne z podatku w Polsce, nie rozliczając się z dochodów w Niemczech?

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca a podatek PCC

Moja siostra po kilkudziesięciu latach zamieszkiwania w USA, wróciła do Polski i chce kupić mieszkanie. Nawet znaleźliśmy już dobrą ofertę. Siostra potrzebuje jednak zgody na zakup od Ministra Spraw Wewnętrznych. Zaproponowano zakup mieszkania na drugą siostrę, a po otrzymaniu pozwolenia z MSW przepisanie lub sprzedanie mieszkania siostrze z USA. Pytania: 1. Jak uniknąć podwójnego podatku PCC (2%) przy opisanych procedurach? 2. Jak zminimalizować ryzyko, że siostra z Polski wywiąże się z umowy i odsprzeda lub przepisze mieszkanie siostrze z USA, która faktycznie daje pieniądze na jego zakup?

Powrót do Polski i rozliczenie dochodów zagranicznych

Od 6 lat nieprzerwanie mieszkam i pracuję w UK, płacę tam podatki, tam toczy się moje życie prywatne i służbowe. W Polsce spędzam jedynie urlop. Jestem kawalerem, mam w Polsce rodziców, nadal w domu rodzinnym jestem zameldowany. Posiadam konto bankowe w Polsce wraz z lokatami.  Moje pytanie dotyczy rozliczenia dochodów zagranicznych, bo noszę się z zamiarem powrotu do Polski i kupna mieszkania. Nie składałem dotychczas NIP-3 do urzędu skarbowego. Czy w mojej sytuacji podlegam obowiązkowi podatkowemu w Polsce z tytułu tak zwanego środka interesów życiowych? Czy moje paski z wypłat oraz wyciągi z banku w UK wystarczą, aby udowodnić, że zarobiłem te pieniądze w UK na kupno mieszkania?

Jak liczyć 183 dni pobytu za granicą?

Mam pytanie dotyczące liczenia 183 stałego pobytu na granicą. Mam firmę, w której zatrudniam 6 osób. Co jakiś czas wysyłam pracowników do Szwecji, aby wykonali konkretne zadanie (prace budowlane). Jednym razem trwa to 2 tygodnie, innym miesiąc lub dwa. Trwało to od połowy stycznia do końca listopada, ale według moich obliczeń żaden z nich nie był w Szwecji dłużej niż te 183 dni (liczyłem dni każdemu pracownikowi). Jak mam udowodnić, że nie przekroczyli 183 dni ? Czy to ich organy muszą mi udowodnić, że było inaczej?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.040086984634399 sek.