Kategoria: Podwójne opodatkowanie

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Rozliczenie podatku od dochodu uzyskanego w Norwegii

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-02-06

Od 8 lipca ubiegłego roku pracowałam w Norwegii. Do tego czasu byłam zatrudniona w Polsce w ramach umowy o pracę. Od sierpnia do końca grudnia ubiegłego roku przebywałam na urlopie bezpłatnym, pracując w tym czasie w Norwegii. Posiadam w Polsce adres stałego zameldowania. W jaki sposób muszę rozliczyć podatek od dochodu uzyskanego w Norwegii? Jaka jest wysokość tego podatku?

Aleksander Słysz

Zasadą jest, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Zgodnie z ust. 1a ww. przepisu za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

„1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.”

Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy) w tym od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia.

Wymienione tu zasady może modyfikować umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Umową taką jest Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz Protokół do tej Konwencji, podpisane w Warszawie dnia 9 września 2009 r. (Dz.U.2010.134.899 ze zm.). Zgodnie z tą umową określenie „osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie” oznacza każdą osobę, która według ustawodawstwa tego Państwa podlega tam opodatkowaniu ze względu na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, siedzibę zarządu albo inne kryterium o podobnym charakterze, i obejmuje również to Państwo oraz każdą jednostkę jego podziału terytorialnego lub organ władzy lokalnej. Jednakże, określenie to nie obejmuje żadnej osoby, która podlega opodatkowaniu w tym Państwie tylko ze względu na dochód jaki osiąga ona ze źródeł położonych w tym Państwie. Dopiero jeśli wg tej reguły nie można określić miejsca zamieszkania to przyjmuje się, że osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, wówczas jej status określa się zgodnie z następującymi zasadami:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

„(a) uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Państwie, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania; jeżeli ma ona stałe miejsce zamieszkania w obu Państwach, wówczas uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Państwie, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste oraz gospodarcze (ośrodek interesów życiowych);

(b) jeżeli nie jest możliwe ustalenie, w którym Państwie osoba posiada ośrodek interesów życiowych albo nie posiada ona stałego miejsca zamieszkania w żadnym z Państw, uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Państwie, w którym stale przebywa;

(c) jeżeli przebywa ona zazwyczaj w obu Państwach lub nie przebywa zazwyczaj w żadnym z nich, uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Państwie, którego jest obywatelem;

(d) jeżeli osoba jest obywatelem obydwu Państw lub nie jest obywatelem żadnego z tych Państw, właściwe organy Umawiających się Państw rozstrzygną sprawę w drodze wzajemnego porozumienia.”

Co do zasady, zgodnie z Konwencją, wynagrodzenia, pensje oraz inne podobne świadczenia uzyskane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie w związku z wykonywaniem pracy najemnej podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to otrzymane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie. By nie dochodziło do podwójnego opodatkowania w przypadku Polski unika się go w taki sposób, że jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami Konwencji może być opodatkowany w Norwegii, Polska zwolni taki dochód z opodatkowania, z tym zastrzeżeniem, że Polska może, przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub zysków majątkowych takiej osoby, uwzględnić zwolniony dochód.

Przekładając powyższe na praktykę i normalny język, jeśli uznamy, że Pani miejscem zamieszkania jest Polska to musi Pani w Polsce rozliczyć dochód z Norwegii, ale nie zapłaci Pani od niego podatku, jednak może zwiększyć on stawkę podatku (wg skali 18% i 32%), który zapłaci Pani w Polsce od dochodu w Polsce. Co nie ma zastosowania w przypadku, gdyby Pani wynagrodzenie norweskie zgodnie z prawem wewnętrznym Norwegii, a dokładniej dochód z niego, był zwolniony z podatku.

Alternatywa ma miejsce w przypadku, gdyby Pani miejsce zamieszkania było w Norwegii i gdyby przeniosła je tam Pani z dniem przeprowadzki. Wtedy rozliczyłaby Pani dochód polski w Polsce, a dochód norweski w Norwegii. Podstawą do takiego twierdzenia byłoby przeniesienie do Norwegii ośrodka interesów życiowych co opiera się o ściślejsze powiązania osobiste oraz gospodarcze z Norwegią. Wymagałoby to również złożenia formularza ZAP-3, jeśli Pani tego nie uczyniła, jest to zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem, w którym wskaże Pani nowy (aktualny) adres zamieszkania w Norwegii. Niestety w formularzu tym nie można wskazać daty historycznej zmiany miejsca zamieszkania, koniecznie należałoby w takim razie złożyć ZAP-3 wraz z krótkimi wyjaśnieniami tj. pismem, gdzie wskazuje Pani, kiedy zmieniła miejsce zamieszkania (8 lipca, gdyby miało to mieć miejsce, byłoby najwygodniej). Jeśli nie złożyła Pani ZAP-3, a zmieniła miejsce zamieszkania, popełniła Pani wykroczenie skarbowe, albowiem zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym art. 81 § 1 pkt 1 m.in. każdy, który wbrew obowiązkowi nie dokonuje w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacji objętych nim danych albo też podaje w nim dane niezgodne ze stanem rzeczywistym lub niepełne podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Jednak od negatywnych konsekwencji można się uwolnić, składając wraz z ZAP-3 i pismem wyjaśniającym tzw. czynny żal.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Praca w Singapurze

Jestem marynarzem, moim pracodawcą jest firma z Singapuru, wynagrodzenie wpływa na moje konto z Singapuru. Mam umowę o pracę. W Polsce nie osiągam żadnych dochodów. Zgodnie z obowiązującą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1993 roku nie muszę płacić podatku w Polsce ani składać PIT. Jak będzie wyglądała moja sytuacja podatkowa w Polsce w kwestii pracy w Singapurze po wejściu w życie nowej umowy podpisanej w listopadzie zeszłego roku?

Czy muszę płacić podatki w Polsce?

Od ok. 20 lat mieszkam i pracuję w Danii (tu płacę podatki). Nigdy nie rozliczałam się w Polsce, choć jestem tam zameldowana. Czy muszę płacić podatki w Polsce?

Unikanie podwójnego opodatkowania na linii Polska-Norwegia

Od kilku lat jestem zatrudniony na statku, którym dysponuje zarząd z Norwegii. Wynagrodzenie otrzymuję regularnie. Do tej pory byłem zwolniony z opłacania podatku i składania zeznania w Polsce. Wiem, że od początku 2014 r. nastąpi zmiana podatkowa. Czy będę zmuszony płacić zaliczki na podatek, które zostaną mi zwrócone w 2015 r.? Chciałbym uniknąć tej sytuacji, gdy polski fiskus operuje moimi pieniędzmi. Czy są jakieś inne wyjścia?

Praca za granicą a opodatkowanie w Polsce

Od prawie 12 lat mieszkam na stałe w Holandii. Z moich dotychczasowych dochodów rozliczałam się tylko i wyłącznie w Holandii. W 2013 roku zamierzam wrócić do Polski. Czy po powrocie do kraju urząd skarbowy może mnie poprosić o zapłacenie podatku od dochodów osiągniętych w Holandii? Czy przysługuje mi abolicja podatkowa? Nadmienię, że nie posiadam majątku w Polsce, nie mam zameldowania w Polsce oraz nie przebywałam na terenie Polski dłużej niż 183 dni w roku.

Niedostarczenie zaświadczenia do urzędu skarbowego a umorzenie podatku

Żona w 2008 r. (była wtedy w pierwszym związku małżeńskim) sprzedała mieszkanie otrzymane w spadku nieco wcześniej. Była zwolniona z podatku z powodu zameldowania, ale nie dostarczyła zaświadczenia po sprzedaży. Kilka miesięcy temu urząd skarbowy upomniał się o podatek wraz z odsetkami. Odwołania od wezwania zostały odrzucone (w US i Izbie Skarbowej). Czy możemy jeszcze jakoś walczyć o niepłacenie podatku lub odsetek? Czy długi żony sprzed naszego małżeństwa mogą być egzekwowane z naszego wspólnego majątku?

Renta inwalidzka z tytułu inwalidztwa wojennego

Ojciec ma rentę z tytułu przynależności do francuskiego ruchu oporu podczas drugiej wojny światowej. Renta jest przelewana na konto w Szwajcarii, ponieważ co roku ojciec mieszka w Szwajcarii przez pewien czas, ale ma stałą rezydencję w Polsce. Konto nie daje odsetek. Czy polski urząd podatkowy ma coś z tym wspólnego? Czy wystarczy, że ojciec poda bankowi informację, że jest rezydentem w Polsce?

Czy rozliczyć się w Polsce z zarobków w Niemczech?

Od kilku miesięcy jestem zameldowana w Niemczech, a od niedawna na tzw. mini job, zarabiam 450 euro i jest to kwota nieopodatkowana w Niemczech. Mój mąż dostał pracę etatową w Niemczech. Zaraz po nowym roku złożył PIT-28 (był ryczałtowcem). Nie mamy zamiaru wracać do Polski, ale mamy mieszkanie własnościowe i tam jesteśmy zameldowani na stałe. Czy powinniśmy się rozliczyć dodatkowo w Polsce z zarobków w Niemczech? Dodam jeszcze, że byliśmy rolnikami. Ziemia nadal należy do męża. Czy mąż nie popełnił błędu, wysyłając rozliczenie roczne z podatku w Polsce, nie rozliczając się z dochodów w Niemczech?

Zatrudnienie w dwóch krajach jednocześnie

Od ponad roku posiadam zatrudnienie w Niemczech. Zatrudnienie obejmuje ubezpieczenie oraz podatek. Czy w związku z tym powinnam złożyć jakąś informację w polskim urzędzie skarbowym? Czy mogę się zatrudnić również w Polsce? Nie wiem, jak poradzić sobie z podatkami, mając zatrudnienie w dwóch krajach jednocześnie.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.055386066436768 sek.