Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Sądowy podział majątku a podatek

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-03-11

Małżeństwo po rozwodzie dokonało sądowego podziału majątku. W wyniku podziału żona otrzymała oszczędności, a mąż nieruchomość. Czy w związku z powyższym mąż lub żona muszą opłacić jakieś podatki?

Aleksander Słysz

Wspólność majątkowa małżeństwa ustaje w momencie rozwiązania małżeństwa przez rozwód. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2012.361 j.t. ze zm.) przepisów tejże ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich. Tym samym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychody z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej ani też przychody z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich. Można przyjąć, że przychody z podziału majątku to wartość majątku, jaki otrzymuje każdy z małżonków oraz ew. spłaty i dopłaty otrzymywane przez któregokolwiek z małżonków.

Opisane zdarzenie nie powoduje również powstania zobowiązania w podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż w art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy jako podlegający podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie został wymieniony podział majątku wspólnego. W takiej zaś sytuacji „(…) należy uznać, że czynność ta nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych” (pismo z dnia 15 października 2010 r., Izba Skarbowa w Katowicach, IBPBII/1/436-161/10/AŻ).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Przekazanie samochodu wykupionego z leasingu na cele prywatne

Za miesiąc czeka nas wykup z leasingu samochodu osobowego z kratką. Leasing zawarty na spółkę cywilną (dwóch wspólników – udziały 50%), odliczany 100% VAT od rat leasingowych. Samochód po wykupie zamierzamy przekazać na cele osobiste jednego ze wspólników. Czy nieodpłatne przekazanie będzie wiązało się z zapłatą podatku VAT? Czy od przekazania będzie do zapłaty podatek dochodowy? Czy należy zapłacić podatek od spadków i darowizn z tytułu przekazania?

Kiedy przedawniają się zobowiązania podatkowe?

Proszę o informacje na temat przedawnienia zobowiązań podatkowych. Czy i kiedy przedawniają się zobowiązania objęte zastawem skarbowych albo wpisem na hipotekę? Co przerywa ten okres przedawnienia i jak się go liczy ponownie? Chodzi o zobowiązania spółki z o.o.

Rozliczanie kosztów w najmie prywatnym

Mam pytanie dotyczące rozliczania kosztów w najmie prywatnym. Czy przy rozliczaniu jakiegoś kosztu liczy się data faktury lub rachunku, czy też data zapłaty za ten koszt?

Faktura za wynajem mieszkania

Chcę wynająć mieszkanie. Podpisałam umowę z firmą zajmującą się wynajmem mieszkań. Potencjalny najemca chce otrzymać fakturę. Czy może ją wystawić wynajęta przeze mnie firma, czy muszę to zrobić ja? Nie jestem płatnikiem VAT-u, więc jeśli to ja mam wystawić fakturę, to jaką i w jaki sposób?

Jak przekazać prawa własności do części nieruchomości w inny sposób niż poprzez darowiznę?

Jestem właścicielem 3/4 zabudowanej nieruchomości. 1/4 tej działki posiada moja bratowa, która odziedziczyła tę część po moim zmarłym 3 lata temu bracie. Bratowa chce przekazać mi swoją część. Czy możliwe jest przekazanie mi prawa własności do tej 1/4 części w inny sposób niż poprzez darowiznę, przy której podatek byłby dość wysoki, a przy sprzedaży bratowa musiałaby zapłacić podatek dochodowy? Czy jest na przykład możliwe ustanowienie służebności osobistej (prawo do zamieszkania) na innej mojej nieruchomości w zamian za przeniesienie prawa własności tej 1/4 części?

Niezłożenie PIT-39 w terminie

W 2014 r. sprzedałam nieruchomość (przed upływem 5 lat od nabycia). Kwotę uzyskaną z transakcji zamierzam przeznaczyć na zakup innego mieszkania do końca 2016 r. Zapomniałam złożyć PIT-39, a powinnam to zrobić do 30 kwietnia 2015 r. Co zrobić? Czy złożyć „czynny żal” w formie pisemnej teraz?

Umowa o dzieło poza zakresem prowadzonej działalności

Proszę o podanie podstawy prawnej do sytuacji, w której osoba prowadząca działalność gospodarczą podpisała umowę o dzieło na wykonanie pracy, która nie mieści się w zakresie PKD prowadzonej działalności. Czy można zawierać takie umowy poza działalnością?

Koszty podatkowe samochodów wydzierżawionych dla potrzeb firmy

Jesteśmy spółką z o.o. Wydzierżawiamy 2 samochody osobowe dla potrzeb firmy (jeździ nimi prezes i wiceprezes). Umowa dzierżawy została zgłoszona do US i auta zostały zgłoszone jako służące do działalności mieszanej. VAT odliczamy w wysokości 50%. A co z kosztami? Czy musi być prowadzona kilometrówka do kosztów eksploatacyjnych? Czy możemy w 100% wrzucać FV w koszty?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.03754711151123 sek.