Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Spadek a pieniądze na rachunkach bankowych

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-03-03

Spadkobiercy przejęli spadek. W spadku są pieniądze na kilku rachunkach bankowych. Czy urząd skarbowy może żądać od spadkobierców wyjaśnień lub udokumentowania skąd są te pieniądze? Dodam, że w chwili śmierci spadkodawcy nie było prowadzone żadne postępowanie.

Aleksander Słysz

Jeżeli przed śmiercią podatnika organ podatkowy prowadził przeciwko niemu postępowanie w sprawie nieujawnionych źródeł, to do zapłaty ew. sankcyjnego podatku, który ujawni się w efekcie tego postępowania zobowiązani będą spadkobiercy zmarłego podatnika.

W przypadku gdy postępowanie nie było prowadzone za życia spadkobiercy, zdania co do wszczynania go później bywają podzielone.

Proszę zauważyć, iż zgodnie z art. 97 ordynacji podatkowej spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Zasadniczo przyjmuje się, że po śmierci podatnika nie jest dopuszczalne wszczęcie postępowania wobec niego np. w sprawie ustalenia zobowiązania podatkowego.

Z drugiej jednak strony proszę sobie wyobrazić sytuację, gdy umiera Pani X, która pobierała 1000 zł emerytury. Jej spadkobierca, syn, deklaruje na SD-Z2, że odziedziczył 10 000 000 zł (które kilka dni przed śmiercią Pani X znalazły się na jej rachunku). Urząd skarbowy wie z rozliczeń Pani X, że nie uzyskała opodatkowanych dochodów pozwalających na zgromadzenie takiego majątku. Gdyby nie miał możliwości „weryfikacji” takiej sytuacji byłby to wspaniały sposób na bezkosztową legalizację brudnych pieniędzy. W praktyce więc organy podatkowe wszczynają postępowania wobec spadkobierców i ustalają ewentualne zobowiązania za nieujawnione dochody wobec nich, gdy nie wykażą oni skąd spadkobiercy dysponowali takimi środkami. By się przed tym obronić spadkobiercy wskazują na inwentarz spadku i inne dowody w tym zakresie, nie zawsze jest to jednak przez organ honorowane i prowadzi do długotrwałych sporów i nieprzewidywalnych rozstrzygnięć.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Kiedy przedawniają się zobowiązania podatkowe?

Proszę o informacje na temat przedawnienia zobowiązań podatkowych. Czy i kiedy przedawniają się zobowiązania objęte zastawem skarbowych albo wpisem na hipotekę? Co przerywa ten okres przedawnienia i jak się go liczy ponownie? Chodzi o zobowiązania spółki z o.o.

Problem z identyfikacją źródła przychodów

Mam problem z identyfikacją źródła przychodów i tym samym z ustaleniem obowiązków podatkowych. Tancerka–artystka, będąca „wolnym strzelcem”, podpisuje kontrakty z zagranicznymi teatrami, agencjami w Europie – niewykluczone, że taki kontrakt będzie również podpisany z polskimi podmiotami.

Czy przechowanie pieniędzy na koncie podlega opodatkowaniu?

Odziedziczyłem w spadku mieszkanie po ojcu, które sprzedałem przed upływem 10 lat. Złożyłem sprawozdanie dotyczące podatku od spadków i darowizn. Wiem, że muszę wykazać przychód w PIT. W związku z tym, że niedawno wróciłem do Polski i nie mam jeszcze konta w polskim banku, wskazałem w akcie notarialnym konto mojej partnerki. Dodatkowo rozpocząłem w karaju pracę na etat i do przelewów wynagrodzenia również wskazałem konto partnerki. Pieniądze są moje, ale na jej koncie, ona z nich nie korzysta. Jakie podatki lub inne opłaty muszę zapłacić ja albo partnerka w związku z przelewaniem tych kwot na jej konto?

Kara za niezapłacenie podatku w terminie

Jaki jest podatek przy zakupie konia? 2 lata temu kupiłem konia i pół roku później sprzedałem go. Czy miałem obowiązek zgłosić to w urzędzie skarbowym? Jeżeli tak, to jaka jest kara za niezapłacenie podatku w terminie? Jak z tego wybrnąć?

Inwestowanie pieniędzy mamy – depozyt nieprawidłowy

Moja matka jest już starszą osobą, ma trochę zaoszczędzonych pieniędzy i oczywiście chciałaby, aby przynosiły one jakiś dochód. Dwa lata temu zainwestowaliśmy pieniądze w fundusze, ale żeby można było je założyć, musiały być na mnie – ze względu na wiek mamy. Teoretycznie mam trochę pieniędzy, ale tak naprawdę nie są one moje. Domyślam się, że gdyby się tym zainteresował urząd skarbowy, mielibyśmy problemy. Można ten problem jakoś rozwiązać?

Spłata kredytu hipotecznego ze sprzedaży domu obciążonego hipoteką

Chciałabym sprzedać dom obciążony kredytem hipotecznym. Sprzedałabym go za przykładowo 600 tys. i kupiłabym drugi za kwotę 500 tys. Pieniądze, które pozostałyby mi ze sprzedaży, czyli 100 tys. chciałabym przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego. Czy będę musiała zapłacić podatek od tych 100 tys.?

Nieodpłatne użyczenie samochodu żonie

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Wziąłem w leasing samochód osobowy i korzystam z odliczenia 50% VAT-u. Czy tym samochodem może jeździć moja żona, np. do pracy lub na zakupy? Żona jest zatrudniona na umowę o pracę w firmie nie związanej z moją działalnością. Czy w przypadku nieodpłatnego użyczenia samochodu żonie po stronie żony wystąpi podatek dochodowy?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.025537014007568 sek.