Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Spłata męża a podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-03-10

Odziedziczyłam mieszkanie po mamie, sprzedałam je po roku za 150 tys. zł. Mam spłacić byłego męża z tytułu naszych dwóch wspólnych nieruchomości. Jeszcze ich nie sprzedałam, ale chce mu przekazać sumę ze sprzedaży mieszkania po mamie, jakbym odkupowała połowę mieszkania, w którym mieszkam. Czy spłata po rozwodzie uchroni mnie od podatku dochodowego?

Aleksander Słysz

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 i art. 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny) – większość osób niesłusznie utożsamia moment nabycia z rozstrzygnięciem sądu lub wizytą u notariusza i często podawane daty są nieprawdziwe. Sprzedaż mieszkania spowodowała u Pani powstanie przychodu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli nastąpiła przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie czyli od końca roku w którym spadkodawczyni zmarła. Podatek dochodowy wynosi w takim przypadku 19% podstawy obliczenia podatku, którą jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości (wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia), a w pewnym uproszczeniu kosztami. Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia mieszkania nabytego w drodze spadku uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły jego wartość a zostały przez Panią poczynione w czasie posiadania mieszkania oraz kwotę ew. zapłaconego podatku od spadków i darowizn (w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn). Rozliczenia dokonuje się zeznaniem PIT-39 do dnia 30 kwietnia następującego po roku podatkowym, w którym dokonano zbycia.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Może Pani skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy, który stanowi, że „wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia m.in. nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych”. Własne cele mieszkaniowe określa ustawodawca w ust. 25 tego samego artykułu.

Majątek objęty wspólnością małżeńską po rozwodzie staje się współwłasnością w częściach ułamkowych. W mojej ocenie zatem odkupienie udziału (części) mieszkania/domu od męża – czy innej nieruchomości bądź jej części, o której mowa w art. 21 ust. 25 – stanowi realizację własnego celu mieszkaniowego i daje prawo do ulgi.

Podobna sytuacja była przedmiotem interpretacji z dnia 20 lutego 2014 r. w której Izba Skarbowa w Łodzi (sygn. IPTPB2/415-730/13-4/MR) uznała, że „należy stwierdzić, że spłata (dokonana w wyżej określonym terminie) na rzecz męża, dokonana ze środków uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku, stanowi wydatek na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu przepisu art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W sytuacji, gdy cały przychód z tytułu odpłatnego zbycia ww. nieruchomości został przeznaczony na spłatę byłego męża, to wówczas uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Doradztwo budowlane rozliczane ryczałtem

Prowadzę jednoosobową firmę budowlaną, rozliczam się z US w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Chciałbym rozpocząć nowe zadanie, które będzie polegało na tym, że będę usługodawcą dla większej firmy. Zakres moich obowiązków to prowadzenie budowy, czyli: zamawianie materiałów potrzebnych do realizacji kontraktu, kontakty z inwestorem, koordynowanie działań pracowników na budowie. Czy mogę wystawić fakturę ryczałtową na takie usługi?

Uniknięcie lub zmniejszenie podatku przy sprzedaży nieruchomości

Zamierzam sprzedać mieszkanie, które kupiłem w 2011 r. Jak uniknąć zapłaty podatku przy sprzedaży tej nieruchomości ewentualnie, jak obniżyć wysokość tego podatku? Dodam, że nie zamierzam w najbliższym czasie kupić nowej nieruchomości.

Kiedy możemy sprzedać mieszkanie, żeby nie zapłacić podatku?

Nasza mama zmarła w 2011 roku. Akt poświadczenia dziedziczenia był podpisany u notariusza w 2012 roku. Kiedy możemy sprzedać mieszkanie po mamie, żeby nie zapłacić podatku?

Przelew przed śmiercią matki a podatek

Byłem upoważniony do konta mamy. Zrobiła mi przelew tytułem „przelew własny”, następnego dnia zmarła. Czy tę kwotę przelaną muszę opodatkować?

Świadczenie usług dropshippingu a podatek

Planuję założyć jednoosobową DG, by świadczyć usługi dropshippingu (serwis Allegro). Jak wygląda sprawa podatków? Dla przykładu: Załóżmy, że klient dokona zakupu na mojej aukcji za 150 zł. Ja w imieniu klienta dokonuję zakupu bezpośrednio u dostawcy za 100 zł. Dostawca przesyła towar bezpośrednio do mojego klienta. Mój zysk zatem wynosi 50 zł. Czy jest to kwota, która podlega opodatkowaniu? Czy mogę zatem od niej odliczyć koszt prowizji, którą uiszczam do serwisu Allegro? Jak udokumentować wysokość kwoty podlegającej opodatkowaniu? Czy wystarczą elektroniczne potwierdzenia przelewu (kwota od klienta – kwota wysłana do dostawcy)?

Zamiana domu na mieszkanie a podatek

Razem z żoną zamieniliśmy swój dom na mieszkanie. Cena naszego domu to 620 000 zł, cena mieszkania 185 000 zł. Różnicę pomiędzy wartością domu a mieszkania otrzymaliśmy od zamieniającego w taki sposób, że z części pieniędzy spłaciliśmy kredyt hipoteczny, a pozostałą kwotę otrzymaliśmy na nasze konto w banku. Zamierzamy szybko sprzedać to mieszkanie. Czy po sprzedaży mieszkania będziemy musieli zapłacić podatek, jeżeli to mieszkanie nabyliśmy na zasadzie zamiany?

Wykorzystanie ulgi podatkowej na zakup domu w Stanach Zjednoczonych

Od lat mieszkam w Stanach Zjednoczonych i tutaj rozliczam się z podatku dochodowego. Kilka miesięcy temu odziedziczyłam po dziadku 25% domu w Polsce, który, wraz z siostrami, sprzedaliśmy 3 miesiące później. W którym państwie jestem zobowiązana do zapłacenia podatku od przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadku? Czy mogę wykorzystać polską ulgę podatkową na zakup domu w Stanach Zjednoczonych?

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność a obowiązek podatkowy związany ze sprzedażą

W 2001 r. nabyłem prawo wieczystego użytkowania działki budowlanej. W 2014 r. zakończyłem budowę domu i po miesiącu przekształciłem działkę z prawa wieczystego użytkowania we własność. W tym roku sprzedałem nieruchomość. Czy muszę zapłacić podatek od dochodu?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.019253969192505 sek.