obramowanie
poradapodatkowa.pl
Szukaj:
obramowanie
Zadaj pytanie
Biuletyn
Zapisz się tutaj, jeśli chcesz otrzymywać biuletyn.
Najnowsze pytania
Najnowsze artykuły
Wartościowe linki
z innych dziedzin prawa
Zadaj pytanie
 

Opublikowane: 04.10.2010

Spłata przy dziale spadku a podatek dochodowy od osób fizycznych

W praktyce jednym z najczęstszych sposobów podziału spadku (obojętne, czy dokonywanego w drodze umowy, czy przed sądem) jest przyznanie określonych przedmiotów spadkowych lub praw jednemu ze spadkobierców z obowiązkiem spłaty pozostałych spadkobierców.

 

W tym kontekście warto wskazać, że w ostatnim czasie wydana została niekorzystna dla podatników interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16.02.2010 r. (nr IPPB2/415-723/09-4/MK1), w której stwierdzono, że spłata uzyskana w związku z działem spadku w postaci nieruchomości stanowi odpłatne zbycie udziału w nieruchomości i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

 

Organ podatkowy zauważył, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów ww. ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Zdaniem organu dochodzi tylko do wyłączenia z opodatkowania podatkiem dochodowym nabycia majątku w drodze dziedziczenia lub darowizny, a nie ma on zastosowania, gdy spadkobierca lub obdarowany w związku z tym majątkiem w okresie późniejszym uzyskuje przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym, np. odpłatnie (tu: w zamian za spłaty) zbywa darowane lub otrzymane wcześniej w spadku składniki majątkowe.

 

Reasumując, dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, iż spłata uzyskana w związku z działem spadku stanowi odpłatne zbycie udziału w nieruchomości i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, chyba że podatnikowi przysługuje prawo do zwolnienia od podatku dochodowego (zwolnienia te, choć stosunkowo szerokie, ulegały na przestrzeni lat istotnym zmianom). W przeszłości podobne stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej (sygnatura: ITPB2/415-844/08/AD).

 

Co ciekawe, organy podatkowe zmieniły swoje stanowisko w omawianym tu zakresie, skoro jeszcze 2 kwietnia 2008 r. dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku pisał: „Zakładając, iż spłata spadkowa byłaby ekwiwalentna do posiadanego przez podatnika udziału w spadku (nie przekroczyłaby udziału spadkowego), w związku z czynnością działu spadku w istocie nie uzyskałby on żadnego przysporzenia (przyrostu) majątkowego względem odziedziczonej ułamkowej części masy spadkowej, a co za tym idzie brak byłoby podstaw do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych kwoty spłaty otrzymanej w wyniku działu spadku. Wyłącznie gdy spłata otrzymana przez podatnika z tego tytułu przekroczyłaby jego udział w spadku, wówczas podatnik powinien wykazać w zeznaniu podatkowym dochód z tego tytułu i opodatkować go zgodnie z zasadami przewidzianymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

 

 

Karol Jokiel

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

Wybrane Opinie Klientów

Dziękuję serdecznie za szczegółową odpowiedź! Bardzo nam Pan pomógł.

Pozdrawiamy Serdecznie Justyna i Piotr.


To jest super strona, polecam każdemu. Tanio a przede wszystkim doskonałe porady.

Zbigniew


Z udzielonych mi informacji na moje pytania jestem zadowolona, są dla mnie wyczerpujące i zrozumiałe. Serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam Zuzanna.


Dziękuję. Wszytko przebiegło sprawnie i otrzymałem zadowalającą mnie jak myślę, wyczerpująca odpowiedź.

Tomasz


Jestem bardzo zadowolona z otrzymanej porady, jak już obejmiemy spadek zwrócimy się do Państwa o kolejną poradę w sprawie sprzedaży odziedziczonego mieszkania.
Z poważaniem. Aleksandra.


Polecam !!! Dzięki pomocy Pani Elizy i podpowiedzi prawnej wraz z przygotowanym pismem procesowym dałem sobie radę na sprawie w Sądzie. Będę korzystał za każdym razem z pomocy fachowców na łamach strony EPORADY24, jak tylko zmusi mnie do tego sytuacja życiowa. Pozdrawiam serdecznie, stały użytkownik.

Tomasz


Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Mam nadzieję że dzięki temu moje problemy zostaną rozwiązane. Odpowiedzi były bardzo rzeczowe i wyczerpujące. Mam odczucie że miałem do czynienia z wybitnymi fachowcami. Dziękuję jeszcze raz.
Piotr


Jestem bardzo zadowolona odpowiedzią Pana Jakuba Bronowicza w sprawie zachowku. Będę polecała ten serwis internetowy i sama również jeszcze skorzystam. Jestem wręcz zachwycona rzeczowością, anonimowością, wygodą, przystępną ceną. Super!!!

Lucyna


Bardzo dziękuję za przygotowanie odpowiedzi na pozew i porady jakie otrzymałam od Pana mecenasa Łukasza Obrała.  Zagadnienia ujęte w piśmie są bardzo trafne. Odpowiedź mnie satysfakcjonuje i sama na pewno bym sobie z tym nie poradziła. Ponadto po otrzymaniu promocji bardzo jestem zadowolona również z opłaty za odpowiedź.

Barbara


Witam, bardzo dziękuję za bardzo szybką i dobrą odpowiedź. Polecę znajomym i rodzinie ten serwis. Moja ocena to 5.
Aneta


Opublikowane: 22.11.2012
Nakłady inwestycyjne w cudzym majątku
Opublikowane: 19.11.2012
Jak fiskus e-kontroluje podatników?
Opublikowane: 19.11.2012
Kolejne zmiany do ustawy o VAT
Opublikowane: 08.11.2012
Gdy rodzina pomaga w prowadzeniu firmy
Opublikowane: 31.10.2012
Jakie zmiany w PIT od nowego roku?

Wybrane opinie naszych klientów:

15.06.2009

Dziękuję bardzo. Porada bardzo przydatna.

Tomasz

13.09.2009

Pan Łukasz Obrał udzielił mi absolutnie profesjonalnej, fachowej i całkowicie wyczerpującej odpowiedzi na zadane przeze mnie pytanie. Jestem zaskoczona, iż mogłam uzyskać tak wiele informacji za pośrednictwem porady on-line a na dodatek za przystępną cenę i w tak krótkim czasie. Anna

09.12.2009

Wysoka kultura, wiedza… Tego można było oczekiwać, ale również cierpliwość i prosty język, który pozwala zrozumieć nurtujące problemy i wątpliwości pytających.

Dziękuję, Tomasz

11.09.2009

Bardzo dziękuje za zrozumiałą i wyczerpującą odpowiedz zarówno na pytanie główne jak również pytania dodatkowe Pani Monice Cieszyńskiej.

Pozdrawiam Józek.

22.10.2009

Kilkakrotnie korzystałem z usług eporady24 i mogę polecić prawników firmy. Usługa w pełni profesjonalna i rzeczowa. Nawet laik jest w stanie zrozumieć porady prawne.

Rafał

14.06.2009

Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!

Tomasz

05.11.2009

Bardzo dziękuje, za cenne uwagi bardzo mi pomogły w dalszym postępowaniu.

Pozdrawiam Beata.

01.07.2009

Korzystam z Waszych porad po raz drugi. Za każdym razem byłam usatysfakcjonowana z otrzymanej odpowiedzi. Niewątpliwie skorzystam z Waszych usług jeszcze nie jeden raz. Polecam Waszą stronkę znajomym.

Grażyna

23.10.2009

23.06.2009

Przeczytaj wszystkie opinie

  porady prawne
opinie
Współpraca
Jeżeli jesteś zainteresowany współtworzeniem serwisu przeczytaj więcej informacji.
guzik Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | O nas | Polityka prywatności | Informacje o cookies | Poleć serwis znajomemu | Pomoc guzik