Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Sprzedaż akcji pracowniczych otrzymanych w darowiźnie a podatek

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-05-19

W ciągu ostatniego roku sprzedałam akcje pracownicze, które otrzymałam jako darowiznę od mamy. Z tytułu sprzedaży akcji powinnam zapłacić podatek w wysokości 1300 zł. Czy jest jakaś inwestycja/zakup lub inna możliwość odliczenia, która pozwoli mi nie zapłacić tego podatku lub zapłacić w mniejszym wymiarze?

Aleksander Słysz

Nie mamy tu do czynienia z podatkiem obliczanym według skali podatkowej i zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów takich, tj. dokładniej – uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Nie ma więc tu miejsca na optymalizację, warto jednak pamiętać, że wolny od podatku jest dochód uzyskany ze zbycia udziałów w spółce kapitałowej, papierów wartościowych oraz tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, otrzymanych w drodze darowizny – w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn, co wynika z art. 21 ust. 1 pkt 105 ww ustawy. Dodatkowo podstawę obliczenia podatku może zmniejszyć strata z lat ubiegłych z tego samego źródła, którą wykazuje się w PIT-38 w polu 28.

 

Analogicznie wskazuje się w doktrynie: „Przy nabyciu akcji w drodze darowizny wydatki natomiast nie występują. W związku z czym za koszty uzyskania przychodów przy ich sprzedaży zalicza się jedynie koszty związane ze sprzedażą tych akcji, jeżeli takie wystąpiły.

W związku z tym dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem (pomniejszonym o koszty odpłatnego zbycia) a kosztami uzyskania przychodu, uzyskany ze sprzedaży akcji otrzymanych w drodze darowizny, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli przy nabyciu został zapłacony podatek od spadków i darowizn w tej części uzyskany dochód korzysta ze zwolnienia od podatku. Podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest zobowiązany złożyć zeznanie PIT-38” (A. Kowlaski, QA 573025, Lex/el).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Uniknięcie podwójnego podatku przy wspólnocie majątkowej

Razem z żoną chcemy rozpocząć budowę domu (mamy wspólność majątkową). Mój brat przekaże mi/nam działkę pod budowę domu. W jaki sposób to zrobić, żeby opłaty były jak najmniejsze (czy powinien przekazać tylko mi – pierwsza grupa podatkowa a ja następnie żonie?)? Mój brat przekaże mi również w formie darowizny około 40 tys. zł. Czy skoro ja dostanę te pieniądze, to możemy jakoś z żoną uniknąć podwójnego podatku (mamy wspólnotę)? Jak doprowadzić do stanu, że oboje będziemy właścicielami domu?

Niezapłacony podatek od zasiedzenia

Rodzice posiadali dom, oni go wybudowali, ale 1/4 działki przejęli na zasadzie zasiedzenia (wyrok sądu) w 2001 roku. Nie został zapłacony podatek od zasiedzenia. Ojciec zmarł w 2013 r. Czy podatek uległ przedawnieniu? Jeżeli nie, to jak wyliczyć, ile należy zapłacić?

Sprzedaż nieruchomości ze spadku i zakup nowych na dzieci

 W 2013 r. w formie spadku otrzymałam nieruchomość, obecnie mam możliwość korzystnej sprzedaży. Uzyskane fundusze chcę przekazać na zakup nowych nieruchomości, ale już na własność moich dzieci. Jak uniknąć podatku od sprzedaży? Czy uniknę jego płacenia, jeśli przed sprzedażą przekażę w formie darowizny lub sprzedaży za symboliczną złotówkę posiadaną nieruchomość na własność moich dzieci?

 

Sprzedaż otrzymanej działki a Urząd Skarbowy

W 2012 roku zostałam właścicielką nieruchomości gruntowej (działki budowlanej) na podstawie ugody mediacyjnej zatwierdzonej przez sąd w sprawie o podział majątku rodziców. Wówczas byłam osobą niepełnoletnią. Teraz chciałabym sprzedać tę działkę. Czy muszę zapłacić podatek (PIT-39)? Jeżeli nie, jakie dokumenty powinnam złożyć w urzędzie skarbowym i czy powinnam wystąpić o zaświadczenie z US o tym, że ta transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Sprzedaż działki otrzymanej w darowiźnie i przeznaczenie pieniędzy na budowę domu

Otrzymałem od rodziców w darowiźnie działkę i chcę ją od razu sprzedać. Mam pytania do takich szybkich działań prawnych. Jak wyglądają kwestie podatkowe, tj. podatek od darowizny i podatek od sprzedaży? Czy zmieni to kwestie podatkowe, jeśli środki ze sprzedaży działki przeznaczę na budowę domu?

Kupno nieruchomości na firmę czy prywatnie, co bardziej korzystne?

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, zamierzam zakupić nieruchomość (45 arów) zabudowaną domem jednorodzinnym w celu wybudowania na niej budynku produkcyjnego. Nie mam jeszcze sprecyzowanego pomysłu na wykorzystanie domu, priorytetem jest budowa hali produkcyjnej. Jak zakupić taką działkę – prywatnie czy na firmę? Jak najkorzystniej taką inwestycję księgować?

Przejście na ryczałt ewidencjonowany

Stoję przed wyborem formy opodatkowania na 2017 rok. Prowadzę firmę – działalność jednoosobowa – od 22 lat. Do tej pory rozliczam podatki na zasadach ogólnych. Chciałabym przejść w 2017 roku na ryczałt ewidencjonowany. Swoje usługi – przygotowanie produkcji konfekcji damskiej i usługi krojenia – świadczę wyłącznie dla jednego kontrahenta. Czy mogę być na ryczałcie?

Nie zapłaciłem podatku od sprzedaży nieruchomości

W 2009 r. otrzymałem w spadku po mamie nieruchomość, którą w 2011 r. sprzedałem. Rok temu urząd skarbowy zaczął wysyłać do mnie pisma, że nie zapłaciłem podatku od sprzedaży nieruchomości. Nadal otrzymuję jakieś pisma, ale ich nie odbieram, bo mieszkam za granicą. Czy sprawa nie jest już przedawniona? Czy ten podatek będę musiał jednak zapłacić?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.039026975631714 sek.