Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Sprzedaż działki otrzymanej w darowiźnie i przeznaczenie pieniędzy na budowę domu

Autor: Wioleta Biel • Opublikowane: 2017-05-26

Otrzymałem od rodziców w darowiźnie działkę i chcę ją od razu sprzedać. Mam pytania do takich szybkich działań prawnych. Jak wyglądają kwestie podatkowe, tj. podatek od darowizny i podatek od sprzedaży? Czy zmieni to kwestie podatkowe, jeśli środki ze sprzedaży działki przeznaczę na budowę domu?

Wioleta Biel

Treść pytania sugeruje, że nawiązuje ono do zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f. (tak też zakładam). Zwolnienie to obejmuje dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e u.p.d.o.f., jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe. Ze zwolnienia tego korzystać mogą podatnicy, którzy odpłatnie zbywają nieruchomości i prawa majątkowe, o których mowa w art. 30e u.p.d.o.f., nabyte (w tym nabyte w drodze spadku) lub wytworzone od 1 stycznia 2009 r.

Zatem w przypadku przeznaczenia środków pieniężnych na zakup/budowę domu ze środków uzyskanych ze sprzedaży przedmiotowego mieszkania, będzie Pan mógł skorzystać ze zwolnienia o którym mowa w art. 21 ust. pkt 131 u.p.d.o.f.

Pytanie tylko, czy jest to Pana jedyna nieruchomość. Jeżeli np. posiada Pan inne nieruchomości, to zakup kolejnego domu i skorzystanie ze zwolnienia może być wątpliwe, czy wypełnia ono definicje własnych celów mieszkaniowych. Organy jednak zaczynają stać po stronie podatnika, iż zakup kolejnej nieruchomości może stanowić własny cel mieszkaniowy, jednak w tym miejscu rekomenduje wystąpienie z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w celu uzyskania ochrony.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Mając to na uwadze, wyjaśnić pragnę, że przepisy u.p.d.o.f. nie określają dokumentów, za których pomocą należy dokumentować wydatki na własne cele mieszkaniowe. W konsekwencji, jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 5 marca 2010 r. (ITPB2/415-1015a/09/MK), „kwestia wydatkowania środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości powinna być dla celów podatkowych udokumentowana rzetelnymi i wiarygodnymi dowodami, w tym również może być udokumentowana wskazanymi we wniosku dowodami w postaci rachunków, faktur, umów oraz innych dowodów zasługujących na wiarę, potwierdzających jednakże faktyczne wydatkowanie tych środków”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Użyczenie mieszkania dla wnuczki i jej matki

Chciałem użyczyć lokalu mieszkalnego niepełnoletniej wnuczce, którą opiekuje się samotna matka, która nie pozostaje w żadnej zależności rodzinnej w stosunku do mojej osoby (była partnerka mojego syna). Jakich należy dokonać formalności na powyższą okoliczność, czy matka wnuczki będzie ją reprezentować przy podpisywaniu umowy użyczenia, jakie skutki finansowe i podatkowe z tego tytułu mogą powstać?

Sprzedaż nieruchomości ze spadku i zakup nowych na dzieci

 W 2013 r. w formie spadku otrzymałam nieruchomość, obecnie mam możliwość korzystnej sprzedaży. Uzyskane fundusze chcę przekazać na zakup nowych nieruchomości, ale już na własność moich dzieci. Jak uniknąć podatku od sprzedaży? Czy uniknę jego płacenia, jeśli przed sprzedażą przekażę w formie darowizny lub sprzedaży za symboliczną złotówkę posiadaną nieruchomość na własność moich dzieci?

 

Sprzedaż otrzymanej działki a Urząd Skarbowy

W 2012 roku zostałam właścicielką nieruchomości gruntowej (działki budowlanej) na podstawie ugody mediacyjnej zatwierdzonej przez sąd w sprawie o podział majątku rodziców. Wówczas byłam osobą niepełnoletnią. Teraz chciałabym sprzedać tę działkę. Czy muszę zapłacić podatek (PIT-39)? Jeżeli nie, jakie dokumenty powinnam złożyć w urzędzie skarbowym i czy powinnam wystąpić o zaświadczenie z US o tym, że ta transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Sprzedaż akcji pracowniczych otrzymanych w darowiźnie a podatek

W ciągu ostatniego roku sprzedałam akcje pracownicze, które otrzymałam jako darowiznę od mamy. Z tytułu sprzedaży akcji powinnam zapłacić podatek w wysokości 1300 zł. Czy jest jakaś inwestycja/zakup lub inna możliwość odliczenia, która pozwoli mi nie zapłacić tego podatku lub zapłacić w mniejszym wymiarze?

Kupno nieruchomości na firmę czy prywatnie, co bardziej korzystne?

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, zamierzam zakupić nieruchomość (45 arów) zabudowaną domem jednorodzinnym w celu wybudowania na niej budynku produkcyjnego. Nie mam jeszcze sprecyzowanego pomysłu na wykorzystanie domu, priorytetem jest budowa hali produkcyjnej. Jak zakupić taką działkę – prywatnie czy na firmę? Jak najkorzystniej taką inwestycję księgować?

Przejście na ryczałt ewidencjonowany

Stoję przed wyborem formy opodatkowania na 2017 rok. Prowadzę firmę – działalność jednoosobowa – od 22 lat. Do tej pory rozliczam podatki na zasadach ogólnych. Chciałabym przejść w 2017 roku na ryczałt ewidencjonowany. Swoje usługi – przygotowanie produkcji konfekcji damskiej i usługi krojenia – świadczę wyłącznie dla jednego kontrahenta. Czy mogę być na ryczałcie?

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny a podatek

W tym roku latem otrzymałam od ubezpieczyciela odszkodowanie, o które walczyłem 5 lat, w wysokości 20 tys. złotych. Był to wypadek komunikacyjny. Jestem osobą, która zajmuję się dzieckiem niepełnosprawnym. Od kwietnia tego roku zostałam uznana prawnie za opiekuna i jestem ubezpieczona przez MOP. A do końca marca przebywałam na chorobowym w pracy z powodu problemów zdrowotnych z dzieckiem. Syn ma 7 lat. Jaki pit i do kiedy mam złożyć? Jaki podatek i do kiedy zapłacić?

Kwartalna metoda wpłacania zaliczek na podatek

W 2016 roku przychód netto ze sprzedaży wyniósł 5 061 782 zł. Cz w tej sytuacji będę mogła nadal korzystać z kwartalnej metody wpłacania zaliczek na podatek dochodowy? Rozliczam się według stawki 19%  podatek liniowy).

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.039513111114502 sek.