Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Sprzedaż nieruchomości ze spadku i zakup nowych na dzieci

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-05-10

 W 2013 r. w formie spadku otrzymałam nieruchomość, obecnie mam możliwość korzystnej sprzedaży. Uzyskane fundusze chcę przekazać na zakup nowych nieruchomości, ale już na własność moich dzieci. Jak uniknąć podatku od sprzedaży? Czy uniknę jego płacenia, jeśli przed sprzedażą przekażę w formie darowizny lub sprzedaży za symboliczną złotówkę posiadaną nieruchomość na własność moich dzieci?

 

Aleksander Słysz

Pani opis stanu faktycznego jest trochę nieprecyzyjny. Jeśli daruje Pani nieruchomość dziecku, to oczywiście już jej Pani nie sprzeda.

 

Przechodząc do meritum. Źródłem przychodu jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy, zatem jeśli od końca roku, w którym zmarł spadkodawca, do momentu zbycia nie upłynęło pięć lat, to przychód uzyskany ze sprzedaży będzie podlegał opodatkowaniu. Jeśli spadkodawca zmarł w 2013 r., to sprzedaż nieruchomości 1 stycznia 2019 r. lub później nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu. Niekiedy podatnicy zawierają notarialnie umowę przedwstępną sprzedaży przed upływem ww 5 lat, przyjmują 99% zaliczki, a umowę przenoszącą własność zawierają dopiero po upływie terminu dającego możliwość zwolnienia przychodu spod opodatkowania.

 

Jeśli to dzieci mają być właścicielami nieruchomości i nieruchomości te mogą realizować ich własne cele mieszkaniowe (wypełnione zostaną cele i warunki zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), to może Pani darować nieruchomość dzieciom, nie powstaje u Pani przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym z tego tytułu, bowiem przy darowiźnie nie ma przychodu u darczyńcy. Dzieci korzystają ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, a po sprzedaży otrzymanej w darowiźnie nieruchomości, nabywając zgodnie ze zwolnieniem związanym z własnymi celami mieszkaniowymi, jeśli wydadzą cały przychód ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe (dochowując terminu z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), nie zapłacą podatku dochodowego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Może Pani także sama sprzedać nieruchomość, wydatkować środki na własne cele mieszkaniowe i po pewnym czasie, gdy zmieni Pani zamiar, tj. nie będzie chciała dalej zamieszkiwać w nabytych nieruchomościach, darować je dzieciom. Rozwiązanie to jest jednak problematyczne, bowiem organ może starać się dowodzić, że nie realizowała Pani własnego celu mieszkaniowego, nabywając nieruchomości

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Podważenie wydatków na cele mieszkaniowe przez Urząd Skarbowy

W lutym sprzedałem mieszkanie i w tym samym roku (w kwietniu) za pieniądze uzyskane ze sprzedaży kupiłem dom. Od kwoty ze sprzedaży mieszkania nie zapłaciłem podatku. Teraz chciałbym ten nowo nabyty dom przekazać w formie darowizny bratu. Czy będę musiał zapłacić podatek od sprzedaży mieszkania (czas od sprzedaży mieszkania do darowizny nie przekroczy roku)?

Uniknięcie lub zmniejszenie podatku od sprzedaży domu rok po darowiźnie

Niecały rok temu mój ojciec przepisał na mnie dom, który jest obciążony kredytem hipotecznym. Czy po roku czasu mogę sprzedać ten dom? Wiem, że będę musiał zapłacić podatek w urzędzie skarbowym w wysokości 19%, ponieważ nie jestem właścicielem tej nieruchomości przez wymagane 5 lat, ale czy jest jakaś możliwość uniknięcia tego podatku lub jego zmniejszenia?

Czynsz dzierżawy odliczany od hipoteki

Po zakończeniu postępowania spadkowego spadkobierca jest właścicielem udziału w nieruchomości. Nieruchomość ta (kamienica) została kilka lat temu wydzierżawiona przez ówczesnego kuratora spadku na okres 25 lat. Nieruchomość została wtedy obciążona wysoką hipoteką na rzecz dzierżawcy z tytułu remontu. Zgodnie z zawartą wtedy umową dzierżawy czynsz dzierżawy (symboliczny) nie jest wpłacany, ale jest odliczany od kwoty hipoteki i tak ma pozostać przez kolejne 15 lat, do końca dzierżawy. Czy spadkobierca podlega z tego tytułu podatkowi dochodowemu?

Niezapłacony podatek od zasiedzenia

Rodzice posiadali dom, oni go wybudowali, ale 1/4 działki przejęli na zasadzie zasiedzenia (wyrok sądu) w 2001 roku. Nie został zapłacony podatek od zasiedzenia. Ojciec zmarł w 2013 r. Czy podatek uległ przedawnieniu? Jeżeli nie, to jak wyliczyć, ile należy zapłacić?

Sprzedaż otrzymanej działki a Urząd Skarbowy

W 2012 roku zostałam właścicielką nieruchomości gruntowej (działki budowlanej) na podstawie ugody mediacyjnej zatwierdzonej przez sąd w sprawie o podział majątku rodziców. Wówczas byłam osobą niepełnoletnią. Teraz chciałabym sprzedać tę działkę. Czy muszę zapłacić podatek (PIT-39)? Jeżeli nie, jakie dokumenty powinnam złożyć w urzędzie skarbowym i czy powinnam wystąpić o zaświadczenie z US o tym, że ta transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Sprzedaż akcji pracowniczych otrzymanych w darowiźnie a podatek

W ciągu ostatniego roku sprzedałam akcje pracownicze, które otrzymałam jako darowiznę od mamy. Z tytułu sprzedaży akcji powinnam zapłacić podatek w wysokości 1300 zł. Czy jest jakaś inwestycja/zakup lub inna możliwość odliczenia, która pozwoli mi nie zapłacić tego podatku lub zapłacić w mniejszym wymiarze?

Sprzedaż działki otrzymanej w darowiźnie i przeznaczenie pieniędzy na budowę domu

Otrzymałem od rodziców w darowiźnie działkę i chcę ją od razu sprzedać. Mam pytania do takich szybkich działań prawnych. Jak wyglądają kwestie podatkowe, tj. podatek od darowizny i podatek od sprzedaży? Czy zmieni to kwestie podatkowe, jeśli środki ze sprzedaży działki przeznaczę na budowę domu?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.038878202438354 sek.