obramowanie
poradapodatkowa.pl
Szukaj:
obramowanie
Zadaj pytanie
Biuletyn
Zapisz się tutaj, jeśli chcesz otrzymywać biuletyn.
Popularne artykuły
Popularne pytania
Najnowsze artykuły
Najnowsze pytania
Wartościowe linki
z innych dziedzin prawa
Zadaj pytanie
 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Jeżeli posiadasz kod rabatowy wprowadź go po otrzymaniu wyceny.

Opublikowane: 16.03.2007

Autor: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie

Stawka VAT od kwoty marży od świadczenia usług turystyki wynosi...

Sygnatura: III SA/Wa 211/07

Stawka VAT od kwoty marży od świadczenia usług turystyki wynosi 22%, a jeżeli usługi te są świadczone na terytorium krajów trzecich, tj. spoza Wspólnoty stawka podatku wynosi 0% (art. 41 ust. 1 w związku z art. 119 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług). Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie przewidują innej stawki preferencyjnej do opodatkowania marży, o której mowa w art. 119 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wybrane Opinie Klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług  nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi  ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.

Zbyszek


Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.

Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.

Pozdrawiam i do miłego, Henryk


Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!

Małgorzata


Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.

Jacek


Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!

Zbyszek


Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim”  w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!

Stały klient Tomasz.


Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez  maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.

Iwona


Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.

Agnieszka


Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.

Anna


Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.

Serdecznie dziękuje i pozdrawiam Krzysztof.


Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.

Danuta


Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.

Maciej


Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!

Tomasz


Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!

Małgosia


Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.

Joanna


Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.

Roman


BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.

Zbyszek.


Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.

Pozdrawiam serdecznie, Jarek


Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.

Pozdrawiam, Piotr


Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.

Dziękuję i pozdrawiam cały zespół, Roksana


Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.

Krzysztof

 


Zaskarżoną decyzją z dnia 3 lutego 2006 r., nr VO/006/14-110/05/EK Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 w związku z art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpoznaniu zażalenia Biura Usług Turystycznych W. s.c. Wiesława J. i Zbigniew J. z siedzibą w Warszawie, odmówił zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo z dnia 25 lutego 2005 r., nr US-31/PWI/443-29/III/05/MD w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Wnioskiem z dnia 22 stycznia 2005 r. Biuro Usług Turystycznych W. s.c. Wiesława J. i Zbigniew J. zwróciło się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

 


We wniosku Spółka wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług turystycznych związanych z wypoczynkiem i rekreacją oraz usług im towarzyszących, w tym również dotyczących kolonii dla dzieci i młodzieży. Zgodnie z art. 119 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 137, poz. 535) podstawą opodatkowania usług świadczonych przez Spółkę jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku.

W miesiącach lipiec i sierpień 2004 r. organizowała kolonie letnie dla Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Włochy w Warszawie. Spółka zawarła umowy z kadrą pedagogiczną, wynajęła ośrodek, w którym zamieszkali koloniści oraz zagwarantowała przejazdy, korzystając z usług innych firm, świadczących tego rodzaju usługi. Podniosła, że zgodnie z pismem Urzędu Statystycznego w Warszawie z dnia 23 lutego 2000 r., będącym odpowiedzią na zapytanie o usługi organizowania kolonii polegające na zamówieniu bazy noclegowej i żywieniowej w wynajętym obiekcie, zatrudnienie personelu pedagogicznego, medycznego, zapewnienie właściwego programu wychowawczego, sportowego i rekreacyjnego, zapewnienie środków transportu oraz organizowanie wycieczek w trakcie trwania kolonii należy klasyfikować pod symbolem PKWiU 55.23.11.00.00 ?Usługi świadczone przez obozowiska dla dzieci?.

Zdaniem Spółki usługi w zakresie organizacji kolonii, zgodnie z brzmieniem przepisu art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług na podstawie załącznika nr 3 poz. 140 są opodatkowane podatkiem od towarów i usług w wysokości 7%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo postanowieniem z dnia 25 lutego 2005 r., nr US-31/PWI/443-29/III/05/MD stwierdził, że stanowisko przedstawione przez Spółkę jest nieprawidłowe.

Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w przypadku, organizowania przez podatnika kolonii różnego typu dla dzieci, przy wykorzystaniu własnego majątku, np: zakwaterowania we własnym hotelu, wyżywienia w tym hotelu, przejazdu własnym autokarem zastosowanie będzie miał przepis art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, czyli usługa będzie opodatkowana stawką 7% podatku VAT (zgodnie z poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy).

Natomiast w przypadku organizowania przez podatnika imprezy polegającej na zakupie całego pakietu świadczeń, np: zakwaterowania, wyżywienia, transportu stanowiących jedną usługę od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty zastosowanie będzie miał art. 119 ustawy, czyli usługa będzie objęta szczególną procedurą opodatkowania według stawki 22% i opodatkowaniu będzie podlegać marża.

W zażaleniu wniesionym w dniu 14 marca 2005 r. Spółka zarzuciła, iż przedmiotowa interpretacja nie dotyczy stanu faktycznego opisanego we wniosku. Spółka nie dokonuje bowiem zakupu całego pakietu świadczeń. W celu zorganizowania wypoczynku dla dzieci Spółka zamawia u swoich kontrahentów pojedyncze usługi np. zakwaterowania, wyżywienia, transportu, wynajmuje na określony czas basen, zakupuje bilety do muzeum oraz materiały niezbędne do przeprowadzenia zajęć kulturalnych, zawiera umowy o świadczenie usług przewodnika. Dzieci i młodzież znajdują się pod opieką wykwalifikowanej kadry, z którą Spółka zawiera indywidualne umowy.

W piśmie z dnia 11 maja 2005 r. Spółka podtrzymała swoje stanowisko w sprawie podnosząc, że w jej ocenie usługi przez nią świadczone są opodatkowane stawką 7%. Wynika to z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz załącznika nr 3 do tej ustawy. Wskazała, iż w przedmiotowym przepisie nie ma zastrzeżenia, że stawki 7% nie można stosować, dokonując rozliczenia podatku zgodnie z art. 119 tej ustawy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, po rozpoznaniu zażalenia wskazaną na wstępie decyzją z dnia 3 lutego 2006 r. odmówił zmiany postanowienia organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji wskazał, iż zgodnie z art. 119 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystycznych jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Przez marżę należy rozumieć różnicę pomiędzy kwotą należności, którą ma zapłacić podróżny za usługę turystyczną (z wyłączeniem kwoty VAT), a ceną nabycia zapłaconą przez biuro podróży za towary i usługi dostarczane przez innych podatników dla bezpośredniej korzyści nabywcy usługi. Zalicza się do nich w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.

Zasady powyższe mają zastosowanie w przypadku, gdy podatnik (biuro podróży): ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek; przy wykonywaniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści nabywcy usługi, czyli klienta biura turystycznego; prowadzi ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie towarów i usług od innych podatników, dla bezpośredniej korzyści nabywcy usług oraz posiada dokumenty, z których wynikają te kwoty (art. 119 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług). Biurom podróży nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści nabywcy usługi, czyli klienta tego biura.

Reguły te podlegają pewnym modyfikacjom w przypadku, gdy przy świadczeniu usługi turystycznej podatnik oprócz usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści nabywcy usługi część świadczeń w ramach tej usługi wykonuje we własnym zakresie. Są to tak zwane usługi własne biura podróży. W tym przypadku odrębnie ustala się podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści klienta biura podróży. W celu określenia podstawy opodatkowania dla usług własnych znajdują zastosowanie przepisy art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług. Jako przykład usługi własnej organ wskazał: zaoferowanie klientom usługi przewozu do miejsca wypoczynku autokarem należącym do biura.

W związku z powyższym biuro podróży zobowiązane jest do wykazania w prowadzonej ewidencji, jaka część należności za usługę przypada na usługi nabyte od innych podatników dla bezpośredniej korzyści nabywcy, a jaka na usługi własne.

W dalszej części uzasadnienia organ odwoławczy podniósł, że podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22% z zastrzeżeniem przepisów wymienionych w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie natomiast z brzmieniem przepisu art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług - dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 tej ustawy. W załączniku tym, pod pozycją 140 wymienione zostały usługi o symbolu (PKWiU ex 55.2) - usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU 55.23.15).

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z treści powołanego zapisu pozycji 140 załącznika nr 3 do ustawy wynika, iż 7 % stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie wyłącznie do usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 55.2, a świadczy o tym umieszczenie przed numerem 55.2 symbolu ex. Zgodnie z objaśnieniami do powołanego załącznika dotyczy to tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania. Zatem zgodnie z powyższą regulacją opodatkowaniu 7%-ową stawką podatku od towarów i usług podlegają wyłącznie usługi zakwaterowania świadczone przez obiekty noclegowe turystyki i inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania.

W myśl natomiast art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 tej ustawy. Świadczone przez Spółkę usługi podlegają zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22% - stosownie do zapisu art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Skargę na powyższą decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie złożyło Biuro Usług Turystycznych W. s.c. Wiesława J. i Zbigniew J. wnosząc o uchylenie zaskarżonej decyzji.

Skarżąca Spółka podniosła, że Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie posiada uprawnień do dokonywania własnej interpretacji klasyfikacji statystycznej usług. Zgodnie z ustawą z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej organem uprawnionym do dokonywania interpretacji klasyfikacji statystycznych są odpowiednie oddziały Głównego Urzędu Statystycznego. W związku z wystąpieniem Spółki Urząd Statystyczny w Warszawie w piśmie z dnia 23 marca 2000 r. stwierdził, że świadczone przez nią usługi należy klasyfikować pod symbolem PKWiU 55.23.11 ?usługi świadczone przez obozowiska dla dzieci?.

Skarżąca wskazała, że w ramach grupy 55.2 ?usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz miejsca krótkotrwałego zakwaterowania? mieści się między innymi podkategoria 55.23.11 ?usługi świadczone przez obozowiska dla dzieci?.

Ponadto Skarżąca, powołując się na inne interpretacje dokonane przez różne urzędy skarbowe, podniosła, że stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie jest sprzeczne z tymi interpretacjami.

W odpowiedzi na skargę Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wniósł o jej oddalenie, podtrzymując stanowisko wyrażone w zaskarżonej decyzji. Wskazał ponadto, że jak wynika z akt sprawy podatnik organizuje imprezy polegające na zakupie całego pakietu świadczeń, (np. zakwaterowania, wyżywienia, transportu) stanowiących jedną usługę od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Zastosowanie będzie więc miał art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług, czyli usługa będzie objęta szczególną procedurą opodatkowania, według stawki 22% i opodatkowaniu będzie podlegać marża. Natomiast stawkę 7% podatku VAT (zgodnie z poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług) podatnik mógłby zastosować jedynie w przypadku, jeśli organizowałby kolonie różnego typu dla dzieci, przy wykorzystaniu własnego majątku, np. zakwaterowania we własnym hotelu, wyżywienia w tym hotelu, przejazdu własnym autokarem.

Odnosząc się natomiast do przytoczonych w skardze interpretacji dokonanych przez różne urzędy skarbowe w kwestii opodatkowania stawką 7% usług sklasyfikowanych do grupy PKWiU 55.23.11, organ podniósł, że dotyczą one odmiennego stanu faktycznego.


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył co następuje:


Skarga jest niezasadna.

Zgodnie z przepisem art. 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. Nr 153, poz. 1269 ze zm.), sąd administracyjny sprawuje kontrolę działalności administracji publicznej pod względem zgodności z prawem, co oznacza, że w zakresie dokonywanej kontroli Sąd zobowiązany jest zbadać, czy organy administracji w toku postępowania nie naruszyły prawa, i to przynajmniej w stopniu mogącym mieć wpływ na wynik sprawy. Stosownie do treści art. 134 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), Sąd rozstrzyga w granicach danej sprawy nie będąc jednak związany zarzutami i wnioskami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Kontroli Sądu w niniejszej sprawie poddane zostały rozstrzygnięcia organów podatkowych podjęte w związku z wystąpieniem Biura Usług Turystycznych W. s.c. Wiesława J. i Zbigniew J. z siedzibą w Warszawie o udzielenie pisemnej interpretacji podatkowej.

Stosownie do treści art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej pisemna interpretacja podatkowa udzielana jest w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku o jej udzielenie.

Przede wszystkim należy wskazać, że we wniosku z dnia 22 stycznia 2005 r. Skarżąca Spółka wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług turystycznych związanych z wypoczynkiem i rekreacją oraz usług im towarzyszących, w tym również dotyczących kolonii dla dzieci i młodzieży.

Powołując się na art. 119 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podała, że podstawą opodatkowania usług świadczonych przez Spółkę jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Przy tak przedstawionym stanie faktycznym należało zatem przyjąć, że Skarżąca jest podatnikiem, do którego mają zastosowanie szczególne procedury przy świadczeniu usług turystyki określone w powołany przepisie art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podkreślić należy, że zasady opodatkowania określone w tym przepisie, bez względu na to kto nabywa usługę, stosuje jedynie podatnik świadczący usługi turystyki, który:

  • ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek;
  • przy wykonywaniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla

bezpośredniej korzyści nabywcy usługi, czyli klienta biura turystycznego;

  • prowadzi ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie towarów i usług od innych podatników, dla bezpośredniej korzyści nabywcy usług oraz posiada dokumenty, z których wynikają te kwoty (art. 119 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług)...

Podatnik, który spełnia te warunki jest zobligowany do stosowania tej formy opodatkowania w zakresie wyczerpującym te przesłanki (J. Zubrzycki: Leksykon VAT 2006, tom I, Oficyna Wydawnicza Unimex, s. 848). Podatnik, który nie spełnia łącznie tych przesłanek podlega natomiast opodatkowaniu na zasadach ogólnych, czyli opodatkowaniu podlega obrót a nie marża.

Wskazać należy, że z tej formy opodatkowania nie mogą korzystać agenci, którzy działają w imieniu i na rzecz innych podmiotów, tzn. w charakterze pośredników otrzymujących wynagrodzenie prowizyjne, które podlega u nich opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Zgodnie z art. 119 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług ? podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem ustępu 5.

Istotą tej szczególnej procedury jest więc przyjęcie, że podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Wprowadzenie tej szczególnej procedury opodatkowania działalności organizatorów turystyki jest wynikiem przeniesienia do polskiej ustawy postanowień art. 26 Szóstej Dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów prawnych państw członkowskich w zakresie podatku obrotowego - wspólny system podatku od wartości dodanej; ujednolicona podstawa opodatkowania (77/388/EWG). Zgodnie z przepisem art. 26 tej Dyrektywy imprezy (pakiety i usługi turystyczne), oferowane przez organizatorów turystyki, winny być opodatkowane według specjalnej procedury, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem VAT podlega naliczana przez organizatora turystyki marża handlowa. Stosowanie tej specjalnej procedury korzystne jest dla organizatorów turystyki w przypadkach, gdy stanowiące zazwyczaj znaczącą część usługi turystycznej i pakietu turystycznego - usługi zakwaterowania, gastronomiczne, transportowe itp. opodatkowane są stawką preferencyjną (niższą od podstawowej), a oferowanie pakietów i usług turystycznych opodatkowane jest stawką podstawową. Dzięki tej specjalnej procedurze organizatorzy turystyki unikają przy ustalaniu zobowiązania podatkowego z tytułu VAT odliczania niskiego podatku zawartego w fakturach otrzymanych z hoteli oraz obiektów krótkotrwałego zakwaterowania i naliczania znacznie wyższego podatku, należnego od całej kwoty pobieranej od nabywcy pakietów lub usług turystycznych.

Przez marżę rozumie się bowiem różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie (art. 119 ust. 2).

Podstawę opodatkowania stanowi zatem w tych przypadkach jedynie marża uzyskana przez organizatora turystyki (biuro usług turystycznych), a nie cała wartość wykonywanej przez niego usługi turystycznej. Jeżeli przy organizacji imprezy turystycznej biuro usług turystycznych nabywa usługi od innych podmiotów (transport, wyżywienie, zakwaterowanie), podstawę opodatkowania tej usługi stanowi różnica pomiędzy ceną uzyskaną przez biuro turystyczne od nabywców usługi a kosztami jej organizowania, na które składać się będą nabyte usługi obce. Tak wyliczona różnica (marża) zawiera w sobie podatek należny od tej usługi. Przy stosowaniu tej formy opodatkowania podatnikowi nie służy jednak prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty.

Zasada opodatkowania marży naliczanej przez organizatora turystyki może być stosowana bez względu na to, kto nabywa usługę turystyki. Nabywcą tej usługi może więc być zarówno inna firma, jak i osoba fizyczna.

Stosownie do treści ust. 5 art. 119 - w przypadku, gdy przy świadczeniu usługi turystyki podatnik oprócz usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty część świadczeń w ramach tej usługi wykonuje we własnym zakresie, zwanych ?usługami własnymi?, odrębnie ustala się podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. W celu określenia podstawy opodatkowania dla usług własnych stosuje się odpowiednio przepisy art. 29.

Reasumując: w świetle przepisu art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług - szczególny tryb opodatkowania marży przy świadczeniu usług turystycznych może być stosowany przez podatnika świadczącego usługi turystyczne (organizatora turystyki) pod warunkiem, że przy wykonywaniu swojej usługi nabywa on towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Chodzi w tym przypadku o nabywane przez organizatora turystyki (biuro usług turystycznych) usługi transportowe, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia czy przewodnika, które w całości składają się na usługę turystyczną świadczoną przez organizatora turystyki. Jeżeli bowiem przy świadczeniu tych usług podatnik wykorzystuje swój własny majątek (hotel, autokar itp.), czyli wykorzystuje ?usługi własne?, wówczas musi odrębnie ustalić podstawę opodatkowania dla usług własnych (opodatkowanie na zasadach ogólnych - art. 29 ustawy) oraz w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.

Należy podkreślić, że opodatkowanie marży jest wyjątkiem od zasad ogólnych i ma stanowić udogodnienie dla podmiotów świadczących usługi turystyczne, spełniających łącznie warunki zawarte w art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stawka VAT od kwoty marży od świadczenia usług turystyki wynosi 22%, a jeżeli usługi te są świadczone na terytorium krajów trzecich, tj. spoza Wspólnoty stawka podatku wynosi 0% (art. 41 ust. 1 w związku z art. 119 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług). Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie przewidują innej stawki preferencyjnej do opodatkowania marży, o której mowa w art. 119 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Do kwoty marży od świadczenia usług turystyki nie ma zastosowania 7% stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Stawkę tę stosuje się dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do tej ustawy, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W załączniku tym, pod pozycją 140 wymienione zostały usługi o symbolu (PKWiU ex 55.2) - usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU 55.23.15).

Z treści powołanego zapisu pozycji 140 załącznika nr 3 do ustawy wynika, iż 7 % stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie wyłącznie do usług z grupy PKWiU 55.2, a świadczy o tym umieszczenie przed numerem 55.2 symbolu ex. Zgodnie z objaśnieniami do powołanego załącznika dotyczy to tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania. Zatem zgodnie z powyższą regulacją opodatkowaniu 7%-ową stawką podatku od towarów i usług podlegają wyłącznie usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki i inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania.

Podkreślić należy, że uregulowanie to jest wynikiem implementacji Szóstej Dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów prawnych państw członkowskich w zakresie podatku obrotowego - wspólny system podatku od wartości dodanej; ujednolicona podstawa opodatkowania (77/388/EWG). Załącznik H do tej Dyrektywy zawiera wykaz dostaw towarów i usług, które mogą podlegać obniżonym stawkom VAT. Wśród usług, które mogą podlegać obniżonym stawkom wymieniono: ?usługi zakwaterowania w hotelach i podobnych obiektach, łącznie z zakwaterowaniem w obiektach wypoczynkowych oraz wynajem miejsc kempingowych i miejsc do parkowania?.

W rozpoznawanej sprawie - jak już wcześniej wskazano - Skarżąca we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, wskazała iż świadczyła usługi turystyczne w ramach, których w lipcu i sierpniu 2004 r. organizowała kolonie letnie dla dzieci. Wskazała również, że podstawę opodatkowania usług świadczonych przez Spółkę stanowiła kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, o której mowa w art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z tym, iż z treści wniosku nie wynika aby usługa ta była świadczona na terytorium krajów trzecich, tj. spoza Wspólnoty, tym samym nie miała zastosowania stawka podatku 0%. A zatem zastosowanie miała stawka podstawowa 22%.

Podkreślić należy, że opodatkowanie marży od świadczenia usług turystyki jest wyjątkiem od zasad ogólnych i ma stanowić udogodnienie dla podmiotów świadczących usługi turystyczne (organizatorów turystyki), spełniających łącznie warunki zawarte w art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze Sąd, na podstawie art. 151 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł, jak w sentencji wyroku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Jeżeli posiadasz kod rabatowy wprowadź go po otrzymaniu wyceny.


»Czytaj inne orzeczenia

Opublikowane: 28.02.2005
Czy podlega opodatkowaniu w Polsce dochód uzyskany przez osobę...
Zgodnie z art. 3 ust.2a ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku pracy lub stosunku służbowego, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Stosownie do art.4a...
Opublikowane: 17.02.2005
Podatnik w maju 2003 r. zawarł umowę ze spółką z ograniczoną...
Przepisy art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku, zwanej dalej ustawą, określają, że kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.Wydatki na nabycie środków trwałych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia. Kosztem uzyskania przychodu są natomiast odpisy amortyzacyjne dokonywane od ich wartości początkowej....
Opublikowane: 30.12.2004
dot. opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych...
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r., Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na skierowane do tut. organu podatkowego zapytanie z dnia 23.04.2004r. (data wpływu do tut. Urzędu 26.04.2004r.) uzupełnione pismem z dnia 02.07.2004r. i pismem z dnia 27.12.2004r. dotyczące opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu osiągniętego ze sprzedaży gruntów rolnych oraz budynków gospodarczych nabytych w 2001 r., jak również zabudowanej...
Opublikowane: 16.02.2005
Działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem...
Postanowienie Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U.nr 8, poz. 60 z 2005r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.02.2005r.,postanawia uznać Pana stanowisko zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji stosowania przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe Uzasadnienie W dniu 07.02.2005 r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie indywidualnej. Wypełniając dyspozycje art. 14 §...
Opublikowane: 21.07.2004
Czy podjęcie przez podatnika pracy jako kierowcy i magazyniera u...
W odpowiedzi na pismo z dnia 21.06.2004 r. uzupełnione w dniu 01.07.2004 r. o opłatę skarbową dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje co następuje: W piśmie z dnia 21.06.2004 r. stwierdza Podatnik, że prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej w...
Opublikowane: 25.02.2005
Jestem wraz z mężem współwłaścicielką budynku mieszkalnego...
W myśl art. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) źródłami przychodów są m.in. - osiągane przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Art. 2 ust. 1a mówi natomiast o tym, że "osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub...
Opublikowane: 25.02.2005
Czy prowadzona przez podatniczkę działalność gospodarcza...
POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie stwierdza, że stanowisko podatniczki przedstawione we wniosku z dnia 31.01.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości dalszego opodatkowania na zasadach ogólnych przychodów z działalności gospodarczej po jej poszerzeniu o dodatkowe rodzaje działalności, jest prawidłowe. UZASADNIENIE W dniu...
Opublikowane: 14.02.2005
Czy koszty (przede wszystkim zakupu paliwa) związane z przejazdem...
Stan faktyczny wynikający z wniosku:Podatniczka, jako osoba fizyczna, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu. Do czerwca 2004 roku działalność gospodarczą prowadzono w miejscu zamieszkania, natomiast od czerwca podatniczka przeprowadziła się do innej miejscowości, wobec czego zaistniała potrzeba dojazdu do miejsca pracy. Samochód, którym podatniczka dojeżdża do miejsca prowadzenia działalności, jest jej własnością prywatną. Podatniczka prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu. Podatniczka oświadcza, iż wniosek dotyczy sprawy indywidualnej oraz, że w...
Opublikowane: 09.06.2003
Czy przy ponownym rozpoczęciu działalności gospodarczej przez...
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta Dział Podatków Pośrednich kierując się dyspozycją art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 29.04.2003 r., uzupełnione dnia 29.05.2003 r., dctyczące interpretacji przepisów podatkowych w zakresie zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług wyjaśnia, co następuje: Według stanu faktycznego przedstawionego w cytowanym piśmie oraz wyjaśnieniach do protokołu wynika, że w 1997 r. rozpoczęła Pani prowadzenie działalności gospodarczej w...
Opublikowane: 28.02.2005
Czy otrzymane w postaci noty księgowej premie pieniężne za...
P O S T A N O W I E N I E Na podstawie: - art. 14a § 1 i § 4 w związku z art. 165 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.01.2005 r. Pana w sprawie wydania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej otrzymanej premii pieniężnej za dobrą i długotrwała współpracę z kontrahentem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ełku stwierdza, że przedstawione stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe. U Z A S A D N I E N I E W dniu 24.01.2005 r....
  porady prawne
opinie
Definicje finansowe
Współpraca
Jeżeli jesteś zainteresowany współtworzeniem serwisu przeczytaj więcej informacji.
guzik Katalog orzeczeń | Słowa kluczowe | Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | O nas | Polityka prywatności | Informacje o cookies | Poleć serwis znajomemu | Pomoc guzik