obramowanie
poradapodatkowa.pl | Podatek od nieruchomości | Wszystkie | Pytanie i odp.
Szukaj:
obramowanie
Zadaj pytanie
Biuletyn
Zapisz się tutaj, jeśli chcesz otrzymywać biuletyn.
Najnowsze pytania
Najnowsze artykuły
Zadaj pytanie
 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Opublikowane: 24.09.2009

Autor: Aleksander Słysz

Stowarzyszenie i zwolnienie z podatku od nieruchomości

Jestem właścicielem lokalu, który ma status lokalu biurowego, ale ja go używam na cele mieszkalne. Stawki podatku od nieruchomości są, niestety, dużo wyższe dla lokali usługowych niż mieszkalnych. Dowiedziałem się, że zwolnione od podatku są lokale służące stowarzyszeniom, które prowadzą działalność statutową, nie prowadząc jednocześnie działalności gospodarczej. Dlatego zastanawiam się nad założeniem stowarzyszenia, np. szachowego, i umieszczeniu jego siedziby w swoim lokalu biurowym. Czy to upoważni mnie do niepłacenia podatku od lokalu użytkowego?

Wybrane Opinie Klientów

Naprawdę polecam. Dostałam odpowiedź na wszystkie nurtujące mnie pytania. Jak zajdzie potrzeba, na pewno znowu się poradzę.

Emilia


Serdecznie dziękuję Pani Katarzynie Ostrowskiej za poradę. Jestem usatysfakcjonowana sposobem udzielenia porady, konkretnymi, zrozumiałymi odpowiedziami i krótkim czasem oczekiwania. Wiem, gdzie w przyszłości szukać porad prawnych, a Państwa usługi polecę rodzinie i znajomym.

Pozdrawiam Aniela.


Jestem pod ogromnym wrażeniem uzyskanych odpowiedzi na moje pytania (główne i dodatkowe), których udzielił mi Pan Łukasz Połczyński. Po raz pierwszy korzystałam z usług tego portalu i - przyznam szczerze, że jakość wyświadczonych usług - daleko przerosła moje oczekiwania. Problem, z jakim się zgłosiłam, był nietypowy i wymagał przeprowadzenia dość obszernych analiz prawnych. Analizy te zostały dokonane bardzo rzetelnie, z uwzględnieniem wszystkich obowiązujących w naszym kraju regulacji prawnych, a także - co bardzo ważne - otrzymałam również interpretację przepisów tych (tj. jak praktycznie mogę wykorzystać wskazane mi paragrafy, np. w toku postępowania sądowego - gdybym zdecydowała się na złożenie pozwu). W efekcie końcowym: mam pełny obraz mojej sytuacji prawnej (w zakresie problemu, o pomoc w którym prosiłam), wiem "na czym stoję", jakie kroki mogę podjąć, na jakie przepisy się powołać oraz - co niezwykle dla mnie ważne - jakie mogę napotkać na swojej drodze ewentualne trudności, a co nie powinno stanowić problemu w wypadku wystąpienia na drogę sądową. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż otrzymane od Pana Łukasza Połczyńskiego porady były napisane przejrzystym i przystępnym językiem, co spowodowało, że - mimo iż nie posiadam wykształcenia prawniczego ani pokrewnego - nie miałam żadnych kłopotów ze zrozumieniem przesłanych mi wyjaśnień. Bardzo dziękuję Panu Łukaszowi Połczyńskiemu oraz całemu Zespołowi za znakomite wywiązanie się z zadania. Z przyjemnością rekomenduję usługi ePorady24 wszystkim osobom potrzebującym szybkiej i rzetelnej pomocy prawnej.

Z wyrazami szacunku, Aleksandra.


Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!

Tomasz


Dziękuję bardzo za pomoc i polecam wszystkim. Porada rzetelna szybka i na wysokim poziomie.
Katarzyna


Bardzo szybka i wyczerpująca odpowiedź na zadane pytania. Polecam!!
Kasia


Szybka odpowiedź i wydaje się wyczerpujaca.

Krzysztof


Dziękuję, bardzo dobrze mnie Pan zrozumiał.
Pozdrawiam Mateusz.


Otrzymałem bardzo wyczerpujące i konkretne odpowiedzi na moje pytania, jestem w pełni usatysfakcjonowany. Bardzo dziękuję Panu Tomaszowi Krupińskiemu i całemu zespołowi prawników. Polecam tę usługę każdemu potrzebującemu porady prawnej.

Serdecznie pozdrawiam, Krzysztof


Bardzo dziękuję za pomoc i profesjonalizm. Będę wszystkim gorąco polecać Państwa serwis.

Dorota


Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844) zwolnione od podatku są nieruchomości lub ich części zajęte na potrzeby prowadzenia przez stowarzyszenia statutowej działalności wśród dzieci i młodzieży w zakresie oświaty, wychowania, nauki i techniki, kultury fizycznej i sportu, z wyjątkiem wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, oraz grunty zajęte trwale na obozowiska i bazy wypoczynkowe dzieci i młodzieży.

 

By podlegać zwolnieniu, nieruchomość musi być „zajęta” przez stowarzyszenie. Tytuł prawny (umowa najmu, użyczenie, dzierżawa, posiadanie samoistne itd.) pozostaje bez znaczenia.

 

W piśmie z dnia 12 marca 2007 r. Prezydenta Miasta Tarnowa (Urząd Miasta w Tarnowie – sygnatura: FnII.3262?ES/4/2007) możemy przeczytać:

 

„(...) Ministerstwo Finansów wyjaśnia, iż ze zwolnienia od podatku od nieruchomości korzystają nieruchomości lub ich części zajęte na potrzeby prowadzenia przez stowarzyszenia statutowej działalności wśród dzieci i młodzieży w zakresie oświaty, wychowania, nauki i techniki, kultury fizycznej i sportu, z wyjątkiem wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, oraz grunty zajęte trwale na obozowiska i bazy wypoczynkowe dzieci i młodzieży.

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 ze zm.) stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Jednak art. 34 ustawy stanowi, że stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach, a dochód z tej działalności służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy stowarzyszenie podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Artykuł 50 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 17, poz. 209 ze zm.) stanowi, że jeżeli podmiot wpisany do rejestru stowarzyszeń podejmuje działalność gospodarczą, podlega obowiązkowi wpisu także do rejestru przedsiębiorców. (...)

Z powyższego wynika, że nieruchomości zajęte przez stowarzyszenia na działalność oświatową nie są traktowane jak nieruchomości zajęte na działalność gospodarczą. Podlegają więc zwolnieniu od podatku od nieruchomości na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jeżeli ta działalność jest działalnością statutową tego stowarzyszenia”.

 

Jeśli nie tego szukałeś i nadal masz problem prawny – kliknij tutaj >>

 

Identycznie sytuacja wygląda, gdy stowarzyszenie będzie prowadzić działalność inną niż oświatowa, wymienioną w przywołanym art. 7 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy, tj. działalność wśród dzieci i młodzieży w zakresie wychowania, nauki i techniki, kultury fizycznej i sportu.

 

W piśmie z dnia 20 kwietnia 2005 r. Urząd Miasta w Piotrkowie Trybunalskim (sygnatura: FFW 31100a/19/05) możemy przeczytać: „Warunkiem zastosowania zwolnienia z podatku od nieruchomości jest prowadzenie na tej nieruchomości przez stowarzyszenie działalności wśród dzieci i młodzieży między innymi w zakresie oświaty lub wychowania. Przepis nie odnosi się w żaden sposób do tytułu prawnego, w oparciu o który działalność ta na danej nieruchomości jest prowadzona. Wymogiem zwolnienia jest, aby działalność ta prowadzona była przez stowarzyszenie i aby nie stanowiła działalności gospodarczej”.

 

Reasumując, założenie stowarzyszenia, np. szachowego, i umieszczenie siedziby w Pana lokalu biurowym upoważnią do korzystania ze zwolnienia, jednak lokal będzie wtedy nie we władaniu Pana, ale we władaniu stowarzyszenia.

Operacja, o której Pan pisze, wiąże się zasadniczo z niedogodnościami, jakimi obarczone jest prowadzenie i zakładanie stowarzyszeń. Polecam lekturę ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach, nim zdecyduje się Pan na założenie stowarzyszenia. Przykładowo – zgodnie z art. 9 ww. ustawy – „Osoby w liczbie co najmniej piętnastu, pragnące założyć stowarzyszenie, uchwalają statut stowarzyszenia i wybierają komitet założycielski”. To tylko jedna z niedogodności.

 

Uproszczoną formą stowarzyszenia jest stowarzyszenie zwykłe, nieposiadające osobowości prawnej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

Lubię To!

Oceń przydatność tekstu:

Ocena przydatności tekstu:
Oceń zrozumienie tekstu:

Ocena zrozumienia tekstu:

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

poleć pytanie znajomemu     wersja do druku

 

Aleksander Słysz

Aleksander Słysz – magister prawa, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2004 roku zajmuje się szeroko rozumianą problematyką podatkową, w tym: postępowaniami podatkowymi, kontrolą podatkową, podatkami pośrednimi i bezpośrednimi... więcej informacji »

»Podobne materiały

Szkoła językowa – zwolnienie od podatku


Prowadzę szkołę językową, w której uczą się przede wszystkim dzieci. Jestem właścicielem budynku, w którym odbywają się lekcje. Czy muszę płacić podatek od nieruchomości? Wiem, że prywatne szkoły i przedszkola nie muszą płacić takiego podatku. Czy mnie również przysługuje zwolnienie od podatku?

 

Opłata eksploatacyjna


Posiadam koncesję na wydobywanie kruszywa naturalnego. Gmina nałożyła na mnie bardzo wysoki podatek od nieruchomości. Na wyrobisku nie ma żadnych obiektów budowlanych. Dodam, że uiszczam opłatę eksploatacyjną za każdą wydobytą tonę kruszywa. Czy muszę płacić zarówno podatek od nieruchomości, jak i opłatę eksploatacyjną? Szczegóły w załączniku.

 

Wydatki na cele mieszkaniowe


Od kilkunastu lat mieszkam na stałe za granicą. W 2012 r. odziedziczyłam mieszkanie w Krakowie. Planuję je sprzedać (z powodów osobistych), chciałabym jednak uniknąć podatku, mam więc zamiar za otrzymane pieniądze kupić inne mieszkanie w tym samym mieście. Wiem, że przez przynajmniej pięć lat nie mogę go zbyć, więc rozważam dwa rozwiązania: wynajęcie komuś lokalu albo pozostawienie go pustego przez ten czas. Mogę ewentualnie uzasadniać zakup tego mieszkania chęcią powrotu do kraju w przyszłości. Czy taki zakup zostanie uznany jako wydatek na cele mieszkaniowe i zwolniony z podatku? Czy muszę się zameldować w nowym mieszkaniu?

Nakaz płatniczy dla podatku rolnego


Jestem właścicielką 26-arowej działki klasy IV, 15-arowej klasy V Pp (pastwisko) i 10-arowej klasy Ps. Za te dwie ostatnie nie płaciłam dotąd podatku rolnego. Na trzeciej z wymienionych działek stoi mój dom (uzyskałam pozwolenie na budowę) – płaciłam tylko podatek od powierzchni budynku. Obecnie otrzymałam nakaz płatniczy, w którym określono konieczność zapłaty podatku rolnego za działkę 10-arową. Czy ta decyzja jest słuszna? Nic się nie zmieniło w klasyfikacji gruntów. Co powinnam zrobić?

Wybrane opinie naszych klientów:

13.08.2009

Za odpowiedź prawnika wystawiam ocenę najwyższą - nie spodziewałem się aż tak głębokiej analizy. Jest przejrzysta i w zupełności wystarczająca. Funkcjonowanie serwisu - ocena nieco niższa, dobra (4), bo w sezonie urlopowym występują opóźnienia. Nie ma sensu obiecywać niczego w sytuacji, gdy istnieją realne zagrożenia nie dotrzymania terminów. Lepiej od razu dodać w regulaminie zapis informujący o możliwych perturbacjach; jak sformułować taki zapis to już zadanie prawników i specjalistów od PR. Generalnie jestem zadowolony z usługi i nie wykluczam skorzystania w przyszłości z podobnych usług.
Pozdrawiam zespół Igor.
[Bardzo przepraszamy za opóźnienie w odpowiedzi – sezon urlopowy faktycznie w pełni i przytrafia się nam nie wyrobić w terminie w skomplikowanych sprawach o czym zawsze informujemy. Mirek Kielar serwis www.ePorady24.pl]

14.12.2009

29.06.2009

16.07.2009

To moja druga porada otrzymana od Państwa i muszę stwierdzić, że po raz kolejny udowodniliście swoją klasę i kompetencje.

Dziękuję Ilona.

05.08.2009

Bardzo sprawna obsługa, odpowiedz fachowa i zrozumiała. Wyczerpująca odpowiedź na pytania dodatkowe.

Bardzo dziękuję Piotr.

 

06.11.2009

13.08.2009

Dziękuję za wyczerpujące informacje. Odpowiedź jest w najwyższym stopniu profesjonalna i szybka. Oceniam Porady Prawne ePorady24.pl na bardzo dobry.
Adam

12.06.2009

Dziękuję za pomoc w tak szybkim terminie i cierpliwość.

Grażyna

28.08.2009

Witam, bardzo dziękuję za bardzo szybką i dobrą odpowiedź. Polecę znajomym i rodzinie ten serwis. Moja ocena to 5.
Aneta

11.11.2009

Dziękuję serdecznie za szczegółową odpowiedź! Bardzo nam Pan pomógł.

Pozdrawiamy Serdecznie Justyna i Piotr.

Przeczytaj wszystkie opinie

  porady prawne
opinie
Współpraca
Jeżeli jesteś zainteresowany współtworzeniem serwisu przeczytaj więcej informacji.
guzik Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | O nas | Polityka prywatności | Informacje o cookies | Poleć serwis znajomemu | Pomoc guzik