Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Termin przedawnienia podatku od spadku

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-03-27

W 2006 r. uprawomocnił się wyrok – postanowienie sądu stwierdzające nabycie praw do spadku po zmarłej żonie i mamie. Fakt ten został zgłoszony (bez potwierdzenia) do urzędu skarbowego. Jednakże dalsze zobowiązania związane z podatkiem nie zostały uregulowane. Czy należny podatek od nabytego spadku uległ już przedawnieniu?

Aleksander Słysz

Nie wiem, co ma Pan na myśli, pisząc, że „zobowiązanie” nie zostało uregulowane. Jeśli nie doręczono decyzji, to zobowiązanie w ogóle nie powstało, a skoro nie powstało, to nie mogło się przedawnić, nie rozpoczął się nawet bieg przedawnienia. W podatku od spadków i darowizn zobowiązanie podatkowe powstaje dopiero z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tego konkretnego zobowiązania. Doręczenie decyzji powoduje dopiero powstanie zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Termin przedawnienia wynosi standardowe 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności.

Ordynacja podatkowa stanowi, co do zasady, że jeżeli podatnik nie złożył deklaracji w terminie przewidzianym w przepisach prawa podatkowego, zobowiązanie podatkowe nie powstaje, pod warunkiem że decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. Obowiązek podatkowy powstał w przedstawionym stanie faktycznym już aż dwukrotnie, raz w chwili przyjęcia spadku i ponownie w chwili uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Jest tak bowiem gdy nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia.

Zatem skoro obowiązek podatkowy odnowił się w 2006 r., to zgodnie z art. 17a ustawy o podatku od spadków i darowizn należało, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego (tj. tu od dnia uprawomocnienia się orzeczenia potwierdzającego nabycie spadku), złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych (SD-3) i dołączyć dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania. Jeśli tego nie uczyniono, a decyzja nie została doręczona, to co do zasady po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy, tj. 2006 r., nie powstanie już zobowiązanie podatkowe. Dzieje się to z mocy prawa i żaden wniosek nie jest potrzebny.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Czy zachowek pomniejsza podatek od spadków i darowizn?

Czy zachowek pomniejsza wymiar podatku od spadków i darowizn?

Śmierć spadkobiercy i nie zapłacony podatek od spadku

Mój zmarły niedawno tata przekazał mamie w całości dysponowanie ich majątkiem poprzez oświadczenie złożone przed notariuszem. W ramach tego majątku są pieniądze pochodzące ze sprzedaży mieszkania dziadka – ojca mojego taty, otrzymane przez tatę w ramach spadku. Tata miał w związku z tym obowiązek zapłaty do końca tego roku podatku – czy ten obowiązek podatkowy przechodzi obecnie na mamę?

Podanie w rozliczeniu dodatkowego składnika spadku

Na podstawie postanowienia sądowego przyznano mi po mamie spadek w całości, tj. 3/4. Część po ojcu dostałam wcześniej, co rozliczyłam w deklaracji. Aktualnie wyszło na jaw, że istnieje dodatkowy składnik spadku – tj. lokaty po mamie. Muszę podać to w rozliczeniu – jak to ująć? Czy poniosę konsekwencje podatkowe?

Dysponowanie pieniędzmi po śmierci ojca a podatek

Mam następujące pytania. 1. Ojciec przelewa synom po 9600 zł jako darowiznę, wkrótce później umiera. Czy synowie muszą złożyć jakieś dokumenty do urzędu skarbowego? 2. Powyższe kwoty 2 x 9600zł synowie przelewają matce jako darowiznę. Czy matka musi zapłacić podatek lub złożyć zeznanie do urzędu skarbowego w związku z darowizną? 3. Żona przejmuje rachunek po mężu (mąż umiera) i wypłaca pieniądze z tego rachunku, bo ma dyspozycję bankową do przejęcia środków z rachunku na wypadek śmierci ojca. Czy ona też powinna złożyć wniosek o nabycie spadku, tj. środków z tego rachunku, bo nic innego ojciec nie zostawił?

Cykliczne darowizny od rodziców a zgłoszenie do urzędu skarbowego

Mam pytanie odnośnie darowizny od obojga rodziców. W ciągu kilku lat rodzice cyklicznie przesyłali mi na konto różne kwoty. W tym roku, dokładnie przed 4 miesiącami, dostałam od nich dużą darowiznę – 60 tys. zł. Chciałam złożyć zeznanie podatkowe, ale doczytałam, że liczą się darowizny z 5 lat. Po przeliczeniu wyszło, że kwotę wolną od podatku przekroczyłam w zeszłym roku. W jaki sposób ten problem teraz rozwiązać? Jeżeli złoże zeznanie z poprzednich darowizn i zapłacę za nie podatek, to czy za tę większą darowiznę też będę musiała płacić? Czy przy kolejnych, utrzymując odpowiedni termin, będę zwolniona od podatku?

Opodatkowanie spłaty otrzymanej w wyniku działu spadku

Odziedziczyłam wraz z moimi dwiema siostrami spadek po mamie w postaci mieszkania, nie było żadnego innego majątku. Procedura spadkowa jeszcze nie została przeprowadzona, ale nie ma żadnego konfliktu, więc będzie prosta. Zamierzam spłacić siostrom równowartość ich części mieszkania, natomiast sama zatrzymać całość. Powstał tylko problem podatku, bo spotkałam się z różnymi opiniami. Proszę o wyjaśnienie – jak wygląda opodatkowanie spłat ze spadku?

Jaki podatek od darowizny zapłaci synowa?

Jaki podatek zapłaci synowa od darowizny mieszkania o wartości 400 tys. zł dokonanej przez teścia?

Kilka przelewów dla siostry a podatek

W zeszłym miesiącu przelałam na konto siostry 4 przelewami łącznie 55 tys. zł (na mieszkanie). Wiemy, że mamy złożyć druk SD-Z2. Jednak przelewów było kilka, a nie jeden. Jak to rozwiązać?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.041861057281494 sek.