Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Umowa pożyczki zawarta poza granicami kraju a podatek

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-08-07

Od ponad 20 lat przebywam i pracuję za granicą. Niestety wiele lat pracowałam „na czarno”. W Polsce nie posiadam żadnych interesów gospodarczych ani osobistych. Obecnie chciałabym kupić mieszkanie w Polsce i aby nie narazić się na ewentualną kontrolę urzędu skarbowego (w związku z udokumentowaniem środków na zakup mieszkania) chcę pożyczyć od mojego partnera pieniądze. Czy umowa pożyczki zawarta poza granicami kraju podlega obowiązkowi podatkowemu?

Aleksander Słysz

Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U.2016.223 j.t. ze zm., dalej jako u.PCC) stanowi, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych (dalej jako PCC) podlegają czynności cywilnoprawne wymienione w art. 1 u.PCC, w tym umowa pożyczki pieniędzy.

Czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi (z pewnymi tu nieistotnymi zastrzeżeniami), jeżeli ich przedmiotem są (art. 1 ust. 4 u.PCC):

1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2) rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak z powyższego wynika samo zawarcie umowy poza granicami kraju nie musi powodować, że PCC nie wystąpi. By PCC nie wystąpiło w opisanej sytuacji Pani pieniądze w momencie udzielenia pożyczki muszą znajdować się za granicą i umowa pożyczki musi zostać dokonana za granicą.

Tak też rozumie się powyższe w praktyce, jak wskazał w wyroku z dnia 2 września 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (sygn. III SA/Po 169/10) „Umowa pożyczki zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej podlega opodatkowaniu w Polsce, jeżeli przedmiotem umowy pożyczki są pieniądze lub rzeczy, które w chwili zawarcia umowy znajdowały się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

Miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, gdy pieniądze znajdują się za granicą w momencie dokonywania umowy, w mojej ocenie, również wyłącza umowę spod PCC.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Czy można kupić nieruchomość na firmę, gdy małżonek nie wyraża zgody?

Prowadzę działalność gospodarczą i zamierzam kupić nieruchomość (mieszkanie) na firmę za środki, które mam z tego tytułu. Moja małżonka nie zgadza się na ten zakup. Nie mamy rozdzielności majątkowej. Czy mogę je kupić bez jej udziału i zgody? Wartość nieruchomości to ok. 500 tys. zł.

Inwestowanie pieniędzy mamy – depozyt nieprawidłowy

Moja matka jest już starszą osobą, ma trochę zaoszczędzonych pieniędzy i oczywiście chciałaby, aby przynosiły one jakiś dochód. Dwa lata temu zainwestowaliśmy pieniądze w fundusze, ale żeby można było je założyć, musiały być na mnie – ze względu na wiek mamy. Teoretycznie mam trochę pieniędzy, ale tak naprawdę nie są one moje. Domyślam się, że gdyby się tym zainteresował urząd skarbowy, mielibyśmy problemy. Można ten problem jakoś rozwiązać?

Spłata kredytu hipotecznego ze sprzedaży domu obciążonego hipoteką

Chciałabym sprzedać dom obciążony kredytem hipotecznym. Sprzedałabym go za przykładowo 600 tys. i kupiłabym drugi za kwotę 500 tys. Pieniądze, które pozostałyby mi ze sprzedaży, czyli 100 tys. chciałabym przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego. Czy będę musiała zapłacić podatek od tych 100 tys.?

Nieodpłatne użyczenie samochodu żonie

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Wziąłem w leasing samochód osobowy i korzystam z odliczenia 50% VAT-u. Czy tym samochodem może jeździć moja żona, np. do pracy lub na zakupy? Żona jest zatrudniona na umowę o pracę w firmie nie związanej z moją działalnością. Czy w przypadku nieodpłatnego użyczenia samochodu żonie po stronie żony wystąpi podatek dochodowy?

Działalność w Wielkiej Brytanii a rozliczanie zleceń z Polski

Mieszkam i pracuję jako self-employed w Wielkiej Brytanii (jednoosobowa działalność gospodarcza). Wykonuję zlecenia z wielu krajów, w tym z Polski. Mam problem z ich rozliczaniem. Chodzi o to, czy mogę otrzymywać płatności od polskich firm na mój prywatny polski rachunek bankowy? Czy urząd skarbowy może z tego powodu robić mi problemy?

Wpłata pieniędzy firmowych na prywatne konto

Moim zadaniem w pracy jest wpłata gotówki (utarg dzienny) na konto firmy. Problem w tym, że pracodawca życzy sobie, abym wpłacał pieniądze najpierw na moje konto prywatne, a następnie przelewem (z tytułem wpłaty utargu za jakiś okres) na konto firmowe. Czy urząd skarbowy nie przyczepi się do takich wpłat pieniędzy firmowych na moje prywatne konto? Jakie ewentualnie konsekwencje mogą grozić za takie działanie?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.039113998413086 sek.