Kategoria: Podatek od nieruchomości

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Umowa przedwstępna a finalna na sprzedaż mieszkania

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-05-03

Moja mama otrzymała mieszkanie w darowiźnie w 2011 roku. Zgodnie z przepisami sprzedaż mieszkania zwolniona z podatku musi odbyć się po upływie min. 5 lat i na zakończenie roku podatkowego. Czy spisanie umowy przedwstępnej w listopadzie 2016 spowoduje konieczność zapłaty 19% podatku dochodowego? Finalna umowa z przeniesieniem własności zostanie podpisana w roku 2017 (styczeń/luty).

Aleksander Słysz

Odpłatne zbycie nieruchomości stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, jeśli to odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostanie dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Wynika to wprost z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem sprzedaż po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie powoduje powstania w podatku dochodowym przychodu podlegającego opodatkowaniu. U Pana mamy pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, tj. od końca 2011 roku, upływa z końcem 2016 r., więc od dnia 1 stycznia 2017 r. może Pana mama mieszkanie sprzedać bez konieczności opodatkowywania dochodu z tego tytułu, bowiem przychód w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 nie powstanie. Jeśli mama Pana ma już kupca na mieszkanie, można oczywiście zawrzeć umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego i przyjąć zaliczkę, nie spowoduje to powstania przychodu obecnie, a dopiero w momencie zawarcia umowy przenoszącej własność, czego dokonać należy po 1 stycznia 2017 r.

 

Analogicznie sprawę rozpoznaje się w doktrynie. Np. T. Krywan:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

„Aby powstał przychód z tego źródła dojść musi do odpłatnego zbycia, np. sprzedaży nieruchomości lub jej części albo udziału w nieruchomości. Warunek ten nie jest spełniony w przypadku zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości. (…) W konsekwencji zawarcie takiej umowy nie skutkuje powstaniem przychodu ze wskazanego źródła przychodu (przychód ten ewentualnie powstanie dopiero w momencie zawarcia umowy przyrzeczonej)”.

 

Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 16 grudnia 2013 r. (sygn. IBPBII/2/415-948/13/MM):

 

„Umowa przedwstępna jest więc niejako przyrzeczeniem do dokonania sprzedaży, która nastąpi dopiero w momencie zawarcia umowy sprzedaży przenoszącej własność nieruchomości i praw. Powstania przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. nie przyspiesza również otrzymanie zaliczki czy zadatku przed odpłatnym zbyciem. Może się przy tym zdarzyć sytuacja, że zaliczka zostanie otrzymana przed upływem pięcioletniego okresu, zaś sprzedaż nieruchomości lub jej części albo udziału w nieruchomości nastąpi po upływie tego okresu. W przypadkach takich sprzedaż nieruchomości lub jej części albo udziału w nieruchomości nie skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym (chyba że następuje w wykonaniu działalności gospodarczej)”.

 

Z poważaniem

Aleksander Słysz

www.ePorady24.pl

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Podatek od nieruchomości za domek letniskowy

Mam zamiar zakupić domek o wielkości około 40 m2. Budynek stoi na bloczkach betonowych (można pod niego wejść) ma przyłączoną wodę oraz prąd, posiada kilka pomieszczeń podzielonych drewnianymi ściankami. W obecnej chwili właściciele płacą gminie podatek od nieruchomości. Czy istnieje jakaś interpretacja mówiąca czy budynek jest trwale związany z gruntem, czy nie? W tej chwili jest on traktowany jak nieruchomość, tylko czy słusznie? Jak taki zakup zgłosić do urzędu skarbowego? Zakup budynku odbyć się ma na zasadzie umowy kupna-sprzedaży (jak zakup samochodu, czyli ruchomości). Teoretycznie, jako kupujący powinienem zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych 2%, czyli podobnie jak przy zakupie samochodu. Skoro jednak budynek jest traktowany przez gminę jako nieruchomość, to czy sposób opodatkowania przez urząd skarbowy jest taki sam jak w przypadku ruchomości?

Konsekwencje niepłacenia podatku od nieruchomości

Od ponad 10 lat prowadzę działalność gospodarczą w swoim mieszkaniu. Przy zgłoszeniu działalności nie zostałam poinformowana o konieczności opłacania podatku od nieruchomości i dotychczas takowego nie płaciłam. Pomieszczenie, w którym pracuję, wykorzystywane jest również do celów mieszkalnych. Jakie konsekwencje poniosę z tytułu niepłacenia podatku od nieruchomości?

Wynajem lokalu gminie a stawka podatku od nieruchomości

Wynajmuję gminie lokal w budynku biurowo-usługowo-handlowym, w którym znajduje się także część mieszkalna. Za lokale handlowe naliczam podatek od nieruchomości jak za działalność (najwyższą), za mieszkania – najniższą. Jaką stawkę podatku mam naliczyć za wynajem lokalu dla gminy (pod dwa referaty)? Dodam, że prowadzę firmę i wszystkim wystawiam faktury VAT.

Budynek zajęty częściowo pod działalność gospodarczą – jaki podatek od nieruchomości?

Jestem właścicielką budynku gospodarczego, który został wynajęty przez firmę na prowadzenie działalności gospodarczej. Spisaliśmy umowę najmu, a następnie firma wystąpiła do starostwa o przekształcenie tego budynku pod działalność usługową, deklarując równocześnie wynajęcie całości na działalność (tj. 250 m2). Po zakończeniu prac adaptacyjnych i uzyskaniu zgody starostwa na przekształcenia budynku na działalność usługową firma zadecydowała, że będzie wynajmowała tylko część obiektu, tj. 100 m2. Obecnie nie planuję wynajęcia pozostałych powierzchni. Jaką powinnam złożyć informację w urzędzie gminy na potrzeby wyliczenia podatku od nieruchomości? Czy muszę płacić podatek od nieruchomości od całego obiektu jako od budynku przeznaczonego na działalność gospodarczą, czy tylko od części wynajmowanej?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.022006988525391 sek.