Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Umowa o dzieło poza zakresem prowadzonej działalności

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-05-06

Proszę o podanie podstawy prawnej do sytuacji, w której osoba prowadząca działalność gospodarczą podpisała umowę o dzieło na wykonanie pracy, która nie mieści się w zakresie PKD prowadzonej działalności. Czy można zawierać takie umowy poza działalnością?

Aleksander Słysz

Nie istnieje przepis prawa, który mówi wprost, że prowadząc działalność, można poza jej zakresem zawrzeć umowę o dzieło. Można to zrobić, bowiem ustawodawca tego nie zabronił w żadnym przepisie prawa ani cywilnego, ani też podatkowego. Nie da się jednak wskazać przepisu, który wprost stanowi, że „tak można”, bowiem taki przepis prawa nie istnieje.

Pewnym dowodem na powyższą tezę, a zarazem podatkową kwalifikacją, jest tzw. źródło przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 10 ust. 1 pkt 2 i pkt 3, źródłami przychodów są:

„(…) 2) działalność wykonywana osobiście;

3) pozarolnicza działalność gospodarcza (…)”.

Według ustawy działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Co istotne, zgodnie z artykułem 13 pkt 8 ww. ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, czyli za przychody z innego źródła niż działalność gospodarcza, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,

z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 9 (tj. umów o zarządzanie przedsiębiorstwem itp.).

Jak zatem z powyższego wynika, można zawierać umowy o dzieło zarówno w ramach prowadzonej działalności jak i poza nią.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Pożyczka pieniężna dla córki mieszkającej za granicą

Nasza córka i jej mąż mieszkają w Niemczech. Nie są zameldowani w Polsce, ale mają podwójne obywatelstwo – polskie i niemieckie. Chcą kupić mieszkanie w Niemczech. Chcielibyśmy pożyczyć im pieniądze. Czy taka pożyczka podlega opodatkowaniu w Polsce? Jaka jest maksymalna kwota pożyczki? Jakich formalności musimy dopełnić w Polsce, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem?

Sądowy podział majątku a podatek

Małżeństwo po rozwodzie dokonało sądowego podziału majątku. W wyniku podziału żona otrzymała oszczędności, a mąż nieruchomość. Czy w związku z powyższym mąż lub żona muszą opłacić jakieś podatki?

Jak przekazać prawa własności do części nieruchomości w inny sposób niż poprzez darowiznę?

Jestem właścicielem 3/4 zabudowanej nieruchomości. 1/4 tej działki posiada moja bratowa, która odziedziczyła tę część po moim zmarłym 3 lata temu bracie. Bratowa chce przekazać mi swoją część. Czy możliwe jest przekazanie mi prawa własności do tej 1/4 części w inny sposób niż poprzez darowiznę, przy której podatek byłby dość wysoki, a przy sprzedaży bratowa musiałaby zapłacić podatek dochodowy? Czy jest na przykład możliwe ustanowienie służebności osobistej (prawo do zamieszkania) na innej mojej nieruchomości w zamian za przeniesienie prawa własności tej 1/4 części?

Niezłożenie PIT-39 w terminie

W 2014 r. sprzedałam nieruchomość (przed upływem 5 lat od nabycia). Kwotę uzyskaną z transakcji zamierzam przeznaczyć na zakup innego mieszkania do końca 2016 r. Zapomniałam złożyć PIT-39, a powinnam to zrobić do 30 kwietnia 2015 r. Co zrobić? Czy złożyć „czynny żal” w formie pisemnej teraz?

Umowa sponsorska a podatek

Prowadzę firmę handlującą odzieżą sportową. W ramach działalności marketingowej chciałbym przekazywać nieodpłatnie sprzęt sportowy zawodnikom. W zamian za to, zawodnicy zobowiązują się do reklamowanie mojej firmy. Jaki rodzaj umowy (sponsoringowa, barterowa, darowizny, inna) najkorzystniej jest z takim zawodnikiem podpisać ze względu na rozliczenia podatkowe? Dodam, że jestem podatnikiem VAT, z dochodu rozliczam się na zasadzie zryczałtowanej stawki.

Dług w spadku w postaci niezapłaconego podatku

Trzy lata temu zmarł mój ojciec, który zostawił nam w spadku dług w postaci niezapłaconego podatku od sprzedanego przez niego mieszkania. Dowiedzieliśmy się o tym dopiero wczoraj. Spadku nie odrzuciliśmy, ponieważ nie wiedzieliśmy, że ojciec posiada jakieś zobowiązanie wobec skarbówki. Czy możemy to zobowiązanie uregulować bez oczekiwania na decyzję organu podatkowego, czy też czekać, aż urząd wyda decyzję i wtedy zapłacić? Chcielibyśmy uniknąć narastających odsetek.

Kwestionariusz dla nierezydenta z ZUS a stały pobyt w USA

Mam 76 lat, mieszkam od lat w Stanach Zjednoczonych, mam amerykańskie obywatelstwo. Otrzymałem z polskiego ZUS kwestionariusz dla nierezydenta dotyczący mojego numeru identyfikacji podatkowej w państwie zamieszkania. Kwestionariusz ten został wysłany w związku z nałożonym na ZUS obowiązkiem przekazania polskim organom podatkowym informacji o numerze służącym do identyfikacji dla celów podatkowych w państwie zamieszkania. Płacę tutaj podatki i nie jest możliwe podanie ani numeru social security, ani innych numerów identyfikacji podatkowej. Z niewielkiej renty, którą otrzymuję z polskiego ZUS, co miesiąc jest pobierany podatek. Pracowałem w Polsce około 19 lat, a potem wyjechałem wraz z rodziną i po raz pierwszy coś takiego otrzymałem od ZUS-u. Z tego co wyczytałem, rozporządzenie MF z dnia 23 stycznia 2015 r. dotyczy tylko państw UE. ZUS ma przekazywać te informacje polskim organom podatkowym na formularzu PIT-40A (Roczne obliczenie podatku przez organ rentowy). Czy w moim przypadku nie doszło do urzędniczego nieporozumienia?

Umowa zamiany a podatek

Mam udział w domu wynoszący 2/3, a mój syn 1/3. Chcemy zamienić dom na mieszkanie o tej samej wartości w formie umowy zamiany. Mieszkanie jest własnością mojego brata. Czy mój syn będzie musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych za swoją część, jeżeli w umowie zamiany też będzie miał udział 1/3?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.039287805557251 sek.