obramowanie
poradapodatkowa.pl | Inne | Wszystkie | Pytanie i odp.
Szukaj:
obramowanie
Zadaj pytanie
Biuletyn
Zapisz się tutaj, jeśli chcesz otrzymywać biuletyn.
Najnowsze pytania
Najnowsze artykuły
Zadaj pytanie
 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Jeżeli posiadasz kod rabatowy wprowadź go po otrzymaniu wyceny.

Opublikowane: 20.09.2010

Autor: Artur Bubrowiecki

Umowa użyczenia lokalu na działalność gospodarczą członkowi rodziny – zwolnienie z podatku

Mam pytanie dotyczące użyczenia lokalu mieszkalnego członkowi rodziny – dokładnie mojej siostrze. Ten lokal mieszkalny siostra wykorzystywałaby na prowadzenie działalności gospodarczej. Chodzi o działalność sklasyfikowaną według PKD jako obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania.

Proszę o podanie informacji, czy mogę jej bezpłatnie użyczyć mieszkania (lokalu) na taką działalność. Czy z tego tytułu ja albo ona będziemy musieli zapłacić podatek od umowy użyczenia do urzędu skarbowego? Odwiedziłem kilkakrotnie urząd skarbowy z tym pytaniem i panie urzędniczki upierały się, że tak. A to się mi nie zgadza z informacjami, jakie sam zdobyłem, przeszukując internet. Oczywiście siostra płaciłaby należny podatek dochodowy wynikający z prowadzenia działalności. Czy umowa użyczenia lokalu na działalność gospodarczą powinna być spisana notarialnie?

I na koniec jeszcze jedno pytanie, czy prowadząc działalność gospodarczą w użyczonym ode mnie mieszkaniu, siostra będzie mogła odliczać koszty uzyskania przychodu np. za energię elektryczną?

Wybrane Opinie Klientów

Szybka i rzeczowa odpowiedź dziękuję.

Tomasz


Jestem bardzo zadowolona z porady, była wyczerpująca i przede wszystkim wyjaśniono mi wszelkie wątpliwości w sposób zrozumiały dla laika.

Dziękuję Bettan.





Bardzo dziękuję za sporządzenie pisma i odpowiedź na moje pytania. Wszystkim, którzy potrzebują fachowej pomocy polecam ePorady24.

Mariusz


Dziękuję Panu za szczegółowe rozeznanie tematu i wyczerpującą odpowiedź. Bardzo profesjonalne i rzeczowe podejście.

Łukasz


Otrzymana ocena jest zrozumiała, obszerna, wyczerpująca i w pełni mnie satysfakcjonuje.

Pozdrawiam serdecznie, Piotr.


Dziękuję za szybką odpowiedź na zadane pytania.

Piotr



Od początku 2009 r. osoba użyczająca nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych, w związku z bezpłatnym użyczeniem nieruchomości. Jeżeli natomiast użyczenia dokonują członkowie najbliższej rodziny, z fiskusem nie musi się także rozliczać biorący lokal w użyczenie przedsiębiorca.

 

Nieodpłatne otrzymanie przez przedsiębiorcę nieruchomości na cele prowadzonej działalności zasadniczo skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu. Wynika to z faktu, że przedsiębiorca uzyskuje określone korzyści, dysponując nieodpłatnie przedmiotem użyczenia, a zatem powstaje u niego przychód z tytułu tzw. nieodpłatnego świadczenia. Przychód taki ustala się według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego budynku lub lokalu (art. 11 ust. 2a pkt 3 ustawy o PIT).

 

Takich konsekwencji podatkowych nie ma jednak umowa użyczenia lokalu na działalność gosopodarczą zawarta pomiędzy członkami rodziny. Przedsiębiorca korzystający nieodpłatnie z nieruchomości zwolniony jest z podatku dochodowego, jeżeli zawarł umowę użyczenia z osobą zaliczaną do I lub II grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn (art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT). I grupa podatkowa obejmuje: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę oraz teściów. Natomiast w II grupie znaleźli się dalsi krewni: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.

 

Jeśli nie tego szukałeś i nadal masz problem prawny – kliknij tutaj >>

 

Jeśli więc brat zawiera z siostrą umowę użyczenia, na mocy której użycza jej na potrzeby prowadzenia firmy swoje mieszkanie, to w związku z takim użyczeniem siostra nie będzie musiała ustalać przychodu z działalności.

 

Trudno mi stwierdzić, w oparciu o jakie przepisy panie w urzędzie skarbowym upierają się przy konieczności zapłaty podatku w opisanej przez Pana sytuacji. Przesyłam link do tekstu, w którym opisuję opodatkowanie nieodpłatnego użyczenia nieruchomości: http://eporady24.pl/Nieodplatne_udostepnienie_nieruchomosci,artykuly,15,86,759.html.

 

Reasumując:

 

  1. Po stronie biorącego w użyczenie lokal powstaje przychód z działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT), ale jest on zwolniony z opodatkowania (art. 21ust. 1 pkt 125 w zw. z art. 21 ust. 20 ustawy o PIT.).
  2. Po stronie użyczającego nie występuje w ogóle przychód (z dniem 1 stycznia 2009 r., wykreślony został z ustawy o PIT, art. 16).

 

Pańska siostra będzie mogła zaliczać wydatki eksploatacyjne (np. media) do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli będzie Pan obciążał ją tymi wydatkami na podstawie stosownego dokumentu (np. rachunku). Siostra, aby zaliczyć ten wydatek do KUP, musi bowiem posiadać stosowny dokument potwierdzający konieczność ponoszenia wydatków.

 

Jeżeli media zostałyby przepisane na siostrę, problem dokumentowania wydatków przestałby istnieć, natomiast gdy faktury za media będą wystawiane w dalszym ciągu na Pana, powinien Pan wystawiać rachunki dla siostry, tak by jej wydatki były w jakiś sposób udokumentowane.

 

I na koniec dodam, że jeżeli umowa użyczenia lokalu na działalność gospodarczą jest zwolniona w tej sytuacji z podatku, to nie ma też konieczności jej zgłaszania w urzędzie skarbowym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

Lubię To!

Oceń przydatność tekstu:

Ocena przydatności tekstu:
Oceń zrozumienie tekstu:

Ocena zrozumienia tekstu:

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Jeżeli posiadasz kod rabatowy wprowadź go po otrzymaniu wyceny.

poleć pytanie znajomemu     wersja do druku

 

Artur Bubrowiecki

Artur Bubrowiecki

»Podobne materiały

Złożenie fałszywego oświadczenia przy odbiorze zaświadczenia z urzędu skarbowego – konsekwencje


Przed 3 laty odbierałam dokument w urzędzie skarbowym potwierdzający zapłacenie podatku od samochodu sprowadzonego z zagranicy w zastępstwie narzeczonego (miałam jego upoważnienie). Nie wiem sama dlaczego, podpisując się, podałam się za jego żoną. Do dnia dzisiejszego nie daje mi i to spokoju. Czy mogę mieć z tego powodu problemy i co zrobić, żeby to naprawić? Strasznie mnie ta sprawa męczy. Zastanawiam się, czy nie pójść do tego urzędu i nie przyznać się, że taka sytuacja miała miejsce? Słyszałam też coś o przedawnieniach. Czy w moim przypadku jest jakiś czas, w którym dany urząd może wyciągnąć konsekwencje?

Obrót powyżej 40 000 zł a dzień wprowadzenia kasy fiskalnej


Mam działalność gospodarczą razem z kolegą (gabinet weterynaryjny, SC). Do końca roku 2010 r. byliśmy ustawowo zwolnieni z posiadania kasy. Pod koniec roku przekroczyliśmy pułap 40 000 zł przychodu (jesteśmy podatnikami ryczałtu ewid.). Proszę mi powiedzieć: od jakiego momentu mam mieć kasę fiskalną (ustawowo od 1.01.2011 r. usługi weterynaryjne zostały zwolnione z przywileju) – czy od momentu przekroczenia limitu, czy od momentu przekroczenia limitu liczonego od początku roku?

Koszty związane z prowadzeniem zespołu muzycznego


Zastanawiam się nad założeniem zespołu muzycznego grającego na weselach. W jakiej formie najlepiej zalegalizować taką działalność? Z jakimi to się wiąże kosztami? Jakie umowy zawierałbym z klientami i na jakich zasadach?

Deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych


W 1985 r. odziedziczyłem dom. W marcu 2006 r. mój tata sprzedał tę nieruchomość (miał upoważnienie notarialne), natomiast w lipcu tego samego roku mój syn zakupił mieszkanie za pieniądze uzyskane ze sprzedaży domu (miał moje upoważnienie). Dwa lata później wróciłem na stałe do Polski i zamieszkałem z synem. Postanowiliśmy uregulować sprawy formalne związane z własnością mieszkania (darowizna 1/2 nieruchomości na moją rzecz). Tydzień temu mój syn otrzymał pismo z urzędu skarbowego informujące o wszczęciu postępowania w zakresie opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących z nieujawnionych źródeł za 2006 rok. Nie wiedziałem, że nie mogę przekazać własnemu dziecku pieniędzy na zakup mieszkania, które służy nam obu, bez informowania o tym US. Poczytałem trochę i z tego, co rozumiem, mogłem przekazać synowi pieniądze np. w formie pożyczki. Wówczas trzeba byłoby złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych i zapłacić tenże podatek, czego mój syn nie zrobił. Czy teraz można złożyć taką deklarację? Jak wyjść z tej nieprzyjemnej sytuacji?

Wybrane opinie naszych klientów:

18.06.2009

Bardzo dziękuje Panu za wyczerpującą  odpowiedz w tej skomplikowanej sprawie . Stąd tyle pytań z Pana strony ale widzę że bardzo potrzebnych! Jestem w pełni usatysfakcjonowany usługą z Pana strony (wielki ukłon co do Pana profesjonalizmu). Bardzo dziękuję!!! Pozdrawiam z nad morza Bałtyckiego.

Waldemar

12.07.2009

04.10.2009

18.11.2009

Przemyślana i wyczerpująca odpowiedź. Dziekuję bardzo. Poza tym profesjonalne podejście i szybka obsługa. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z usługi.

Andrzej

20.06.2009

Bardzo sprawny, szybki, kompetentny zespół. Polecam wszystkim zagubionym w gąszczu naszego prawa. Jeżeli mam dodać coś nowego to: „nas dyletantów z zakresu znajomości prawa” nie naciąga się nas na zbędne koszty.

Andrzej

13.08.2009

Dziękuję za wyczerpujące informacje. Odpowiedź jest w najwyższym stopniu profesjonalna i szybka. Oceniam Porady Prawne ePorady24.pl na bardzo dobry.
Adam

26.11.2009

05.10.2009

Dziękuje Pani Rumowskiej za dogłębną i bardzo rzetelną opinie prawną oraz za dołączone gotowe pisma odwoławcze.

Andrzej

11.12.2009

Naprawdę polecam. Dostałam odpowiedź na wszystkie nurtujące mnie pytania. Jak zajdzie potrzeba, na pewno znowu się poradzę.

Emilia

03.08.2009

Uprzejmie dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Dostarczone informacje były kompletne i zrozumiałe, a czas odpowiedzi na dodatkowe pytania błyskawiczny. Polecam tą formę pomocy prawnej - daje ona więcej czasu na przemyślenie odpowiedzi i wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości w zrozumieniu problemu.

Daniel

 

Przeczytaj wszystkie opinie

  porady prawne
opinie
Współpraca
Jeżeli jesteś zainteresowany współtworzeniem serwisu przeczytaj więcej informacji.
guzik Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | O nas | Polityka prywatności | Informacje o cookies | Poleć serwis znajomemu | Pomoc guzik