Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Uniknięcie podwójnego podatku przy wspólnocie majątkowej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-12-23

Razem z żoną chcemy rozpocząć budowę domu (mamy wspólność majątkową). Mój brat przekaże mi/nam działkę pod budowę domu. W jaki sposób to zrobić, żeby opłaty były jak najmniejsze (czy powinien przekazać tylko mi – pierwsza grupa podatkowa a ja następnie żonie?)? Mój brat przekaże mi również w formie darowizny około 40 tys. zł. Czy skoro ja dostanę te pieniądze, to możemy jakoś z żoną uniknąć podwójnego podatku (mamy wspólnotę)? Jak doprowadzić do stanu, że oboje będziemy właścicielami domu?

Aleksander Słysz

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca co do zasady przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Od tej zasady istnieją wyjątki, do majątku osobistego każdego z małżonków należą, zgodnie z art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Rzeczywiście zatem istnieje możliwość obdarowania Pana osobno lub Pana i żony jako małżonków. Podatkowo jednak ta druga opcja nie jest korzystna, bowiem art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych jedynie przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę (pod pewnymi dodatkowymi warunkami) – krąg ten nie obejmuje jednak małżonki, która podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do II grupy podatkowej.

W praktyce podatnicy w takiej sytuacji jak Pan, ze względu na prostotę obsługi procesu inwestycyjnego, opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn budują dom w majątku odrębnym i po zakończeniu inwestycji albo darują żonie do jej majątku odrębnego udział (połowę) w nieruchomości (co skutkuje tym, ze nie jest ona majątkiem wspólnym małżeńskim, a małżonkowie posiadają ją we współwłasności po połowie), albo też rozszerzają wspólność ustawową na nieruchomość (zgodnie z art. 47 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Problemem w pewnym sensie takich scenariuszy jest kwestia rozliczeń pomiędzy małżonkami, bowiem w analizowanym scenariuszu Pan będzie wydatkował środki z majątku wspólnego na majątek osobisty (dopiero później majątek ten stanie się też majątkiem żony lub wspólnym). Zgodnie z art. 45 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty (z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód). Również odwrotnie może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Zgodnie z art. 45 § 2 zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny. Nie znam przypadku, żeby w tej części „operacji” powstał spór z organami podatkowymi, nie można jednak wykluczyć, że w przyszłości mógłby na tym tle powstać konflikt pomiędzy małżonkami.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Wykazanie z opóźnieniem dochodu za wykonanie dzieła

Pewna osoba otrzymała ode mnie pieniądze bez żadnej umowy za wykonanie dla mnie pewnego dzieła. Było to w listopadzie 2015 r.* W jaki sposób ta osoba powinna rozliczyć się z tego zarobku z urzędem skarbowym? Czy ma w zeznaniu rocznym wykazać tę kwotę?

Powołanie prokurenta w spółce z o.o. a koszty uzyskania przychodu

W spółce z o.o. ma zostać powołany prokurent. Nie miałby być zatrudniony na umowę o pracę, ale za pełnienie funkcji zarząd określiłby dla niego ryczałt w kwocie np. 3-4 tys. zł. Do jego dyspozycji byłby samochód służbowy, telefon komórkowy i internet. Czy ponoszone w związku z tym koszty wynagrodzenia oraz opłat za paliwo i telefon można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, czy też kosztem jest tylko ustalony ryczałt za pełnioną funkcję? Czy lepiej byłoby zatrudnić go np. na 1/4 etatu, a z tytułu pełnienia funkcji prokurenta przyznać dodatkowo ryczałt? Jakie rozwiązanie byłoby najkorzystniejsze dla spółki?

Prawidłowe wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe

Za kwotę 125 tys. zł dwa lata temu sprzedałem część domu otrzymanego w spadku po rodzicu. Złożyłem PIT-39. Przed upływem dwóch lat zakupiłem mieszkanie za 235 tys. zł, korzystając z kredytu hipotecznego na 210 tys. zł, a resztę środków przeznaczyłem na jego wykończenie (czyli około 25 tys. przeznaczyłem bezpośrednio na zakup mieszkania). Jednak mam teraz problem, bo US chce, żebym wykazał, że całe 125 tys. zł przeznaczyłem na zakup mieszkania. Przedłożyłem akt notarialny, w którym nie ma żadnej wzmianki o zaciąganym kredycie (ale zapewne US jest w stanie to sprawdzić), byłem pewny, że takie wydatkowanie jest prawidłowe. Co w tej sytuacji zrobić?

Sprzedaż mieszkania kupionego na rynku pierwotnym

Syn mój kupił w 2012 r. na rynku pierwotnym (deweloper) mieszkanie za kwotę 260 tys. zł. Teraz chce to mieszkanie sprzedać. Czy będzie musiał płacić podatek dochodowy różnicy między ceną zakupu i sprzedaży i czy jest jakiś okres, po którym takiego podatku się nie płaci?

Podanie kwoty przychodu

Jestem rolnikiem, mam 1,2 ha przeliczeniowego, płacę składki KRUS, poza tym prowadzę działalność pozarolniczą na ryczałcie. Ubiegam się o zasiłek rodzinny i +500. W zaświadczeniu do OPS podałam dochód ryczałtu spółki (sama wyliczyłam poniesione koszty, które odjęłam z przychodu spółki). Mój przychód z działalności to 21 tys. zł. Urząd skarbowy podaje do Ośrodka jedynie mój przychód i podatek. Paniom nie zgadzają się kwoty, czyli ten przychód z US (to samo co w PIT-28) i dochód, który wpisałam w oświadczeniu. Nie wiem, co mam źle zrobione?

Czy podatek muszę zapłacić z góry?

2 wujów i matka są spadkobiercami roszczenia działki, którą zabrało miasto na budowę zakładu w 1951 roku. Rodzina chce przepisać na mnie te roszczenia, ale urząd skarbowy chce z góry podatek. Nie wiemy, jak się za to zabrać. Proszę o pomoc.

Wykorzystanie sumy ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu

Chcę zbyć nieruchomość, którą nabyłam jako spadek 2 lata temu. Wiem, że obowiązuje mnie podatek. Od 7 lat spłacam kredyt za własne mieszkanie. Czy mogę wykorzystać sumę ze sprzedaży nieruchomości na spłatę tego kredytu? Czy jeśli coś zostanie, mogę dokonać np. remontu w moim mieszkaniu? Czy to pozwoli mi uniknąć podatku?

Sprzedaż akcji pracowniczych otrzymanych w darowiźnie a podatek

W ciągu ostatniego roku sprzedałam akcje pracownicze, które otrzymałam jako darowiznę od mamy. Z tytułu sprzedaży akcji powinnam zapłacić podatek w wysokości 1300 zł. Czy jest jakaś inwestycja/zakup lub inna możliwość odliczenia, która pozwoli mi nie zapłacić tego podatku lub zapłacić w mniejszym wymiarze?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.018571138381958 sek.