Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Użyczenie mieszkania dla wnuczki i jej matki

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-04-07

Chciałem użyczyć lokalu mieszkalnego niepełnoletniej wnuczce, którą opiekuje się samotna matka, która nie pozostaje w żadnej zależności rodzinnej w stosunku do mojej osoby (była partnerka mojego syna). Jakich należy dokonać formalności na powyższą okoliczność, czy matka wnuczki będzie ją reprezentować przy podpisywaniu umowy użyczenia, jakie skutki finansowe i podatkowe z tego tytułu mogą powstać?

Aleksander Słysz

Użyczenie nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Podlega jednak przychód z użyczenia podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Przychodami, na mocy art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z zastrzeżeniem art. 14–15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f), są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zgodnie z art. 11 ust. 2a pkt 3 ww. ustawy wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku. Przypomnę, że przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Przychód więc powstaje po stronie biorącego w używanie. Jednakże wolna od podatku dochodowego, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Do poszczególnych grup podatkowych zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn zalicza się:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

  • do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
  • do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
  • do grupy III – innych nabywców.

Konkludując, wnuczka jako zstępna otrzymująca od Pana (wstępnego) nieodpłatne świadczenie osiągnie przychód ale w pełni skorzysta ze zwolnienia o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 125 ww. ustawy.

Odnośnie tego, jak zawrzeć umowę, trzeba pamiętać, iż nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu. Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności. Upraszczając więc, jeśli wnuczka ma między 13 a 18 lat, to umowę może Pan zawrzeć z nią, ale do ważności tej czynności prawnej, co do zasady, potrzebna jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego. Jeśli wnuczka nie ukończyła 13 lat, to umowę zawrzeć należy z rodzicem, bowiem jest przedstawicielem ustawowym dziecka pozostającego pod jego władzą rodzicielską.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Sprzedaż mieszkania kupionego na rynku pierwotnym

Syn mój kupił w 2012 r. na rynku pierwotnym (deweloper) mieszkanie za kwotę 260 tys. zł. Teraz chce to mieszkanie sprzedać. Czy będzie musiał płacić podatek dochodowy różnicy między ceną zakupu i sprzedaży i czy jest jakiś okres, po którym takiego podatku się nie płaci?

Wykorzystanie ulgi podatkowej na zakup domu w Stanach Zjednoczonych

Od lat mieszkam w Stanach Zjednoczonych i tutaj rozliczam się z podatku dochodowego. Kilka miesięcy temu odziedziczyłam po dziadku 25% domu w Polsce, który, wraz z siostrami, sprzedaliśmy 3 miesiące później. W którym państwie jestem zobowiązana do zapłacenia podatku od przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadku? Czy mogę wykorzystać polską ulgę podatkową na zakup domu w Stanach Zjednoczonych?

Niezłożenie zeznania podatkowego

W 2007 r. na podstawie darowizny nabyłam lokal mieszkalny od mamy (mieszkałam tam od urodzenia, tj. 1980 r.). Powyższy lokal sprzedałam w 2012 roku. Urząd skarbowy wezwał mnie celem złożenia wyjaśnienia o przyczynach niezłożenia zeznania podatkowego za 2012 r. Byłam przekonana, że jeśli całą sumę ze sprzedaży przeznaczam na końcowe roboty budowlane w domu, który wybudowaliśmy i w którym mieszkam z rodziną, to nie mam obowiązku składania zeznania. Czy jest jakaś możliwość, żeby nie płacić tego podatku?

Niezgłoszenie wydatkowania kwoty ze sprzedaży mieszkania na cele mieszkaniowe

Nabyłem udział w mieszkaniu własnościowym w postępowaniu spadkowym. Postanowienie sądu jest z maja listopada 2015 r., uprawomocniło się miesiąc później. Mieszkanie zostało sprzedane po roku, więc muszę zapłacić podatek od sprzedaży, lecz mam zamiar wydatkować tę kwotę na cele mieszkaniowe (zakup mieszkania w innym kraju UE). Niestety nie dotrzymałem terminu 14 dni na zgłoszenie tego faktu do urzędu skarbowego. Jak postarać się o zwolnienie w US?

Spłata kredytu po sprzedaży odziedziczonego mieszkania po mężu a podatek

Pięć miesięcy temu sprzedałam odziedziczone razem z dziećmi mieszkanie – zakupione wspólnie z mężem w 2009 r. Mąż zmarł w 2011 r. Cena zakupu mieszkania wynosiła 220 000 zł. Mieszkanie sprzedałam za kwotę 195 000, przy czym moje 4/6 części za 115 000 a 2/6 moich dwóch córek za 80 000 (taki był wyrok sądu rodzinnego). Pieniądze ze sprzedaży chcę przeznaczyć na spłatę kredytu zaciągniętego wspólnie z mężem na zakup domu, w którym mieszkam z córkami. Proszę o pomoc w wypełnieniu formularza PIT-39, bo chyba muszę taki wypełnić, a nie wiem dokładnie, jaką kwotę należy przeznaczyć na spłatę kredytu, aby nie płacić podatku dochodowego.

Uniknięcie lub zmniejszenie podatku od sprzedaży domu rok po darowiźnie

Niecały rok temu mój ojciec przepisał na mnie dom, który jest obciążony kredytem hipotecznym. Czy po roku czasu mogę sprzedać ten dom? Wiem, że będę musiał zapłacić podatek w urzędzie skarbowym w wysokości 19%, ponieważ nie jestem właścicielem tej nieruchomości przez wymagane 5 lat, ale czy jest jakaś możliwość uniknięcia tego podatku lub jego zmniejszenia?

Czynsz dzierżawy odliczany od hipoteki

Po zakończeniu postępowania spadkowego spadkobierca jest właścicielem udziału w nieruchomości. Nieruchomość ta (kamienica) została kilka lat temu wydzierżawiona przez ówczesnego kuratora spadku na okres 25 lat. Nieruchomość została wtedy obciążona wysoką hipoteką na rzecz dzierżawcy z tytułu remontu. Zgodnie z zawartą wtedy umową dzierżawy czynsz dzierżawy (symboliczny) nie jest wpłacany, ale jest odliczany od kwoty hipoteki i tak ma pozostać przez kolejne 15 lat, do końca dzierżawy. Czy spadkobierca podlega z tego tytułu podatkowi dochodowemu?

Sprzedaż działki otrzymanej w darowiźnie i przeznaczenie pieniędzy na budowę domu

Otrzymałem od rodziców w darowiźnie działkę i chcę ją od razu sprzedać. Mam pytania do takich szybkich działań prawnych. Jak wyglądają kwestie podatkowe, tj. podatek od darowizny i podatek od sprzedaży? Czy zmieni to kwestie podatkowe, jeśli środki ze sprzedaży działki przeznaczę na budowę domu?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.053112983703613 sek.