Kategoria: Podatek VAT

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

VAT za nagrobki dla osób fizycznych

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-08-31

Czy mogę zastosować VAT 8% na usługi związane z wykonywaniem nagrobków dla osób fizycznych? To PKD 2370Z.

Aleksander Słysz

Klasyfikacja PKD nie ma żadnego związku z opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług określonych czynności, nie ma też związku ze stawkami tego podatku. Klasyfikacją, która może mieć w VAT znaczenie, jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług. Zgodnie z art. 5a ustawy o podatku od towarów i usług „towary lub usługi będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne”. Zgodnie z art. 146a pkt 2 ustawy „stawka podatku, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, do dnia 31 grudnia 2016 r., wynosi 8%”.

W pozycji 180 załącznika nr 3 wymieniono usługi klasyfikowane do PKWiU 96.03, tj. usługi pogrzebowe i pokrewne, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych dostarczanych wraz z trumną lub urną.

Jak widać wyraźnie, stawką obniżoną uprzywilejowana jest usługa (kompleksowa usługa pogrzebowa) i sama sprzedaż nagrobka jako towaru nie podlega opodatkowaniu stawką 8%, tylko podstawową 23%. Inaczej jest w przypadku świadczenia kompleksowej usługi, które elementem jest nagrobek, w takiej sytuacji w określonych okolicznościach faktycznych (a dokładnie w zależności od nich) dopuszcza się klasyfikowanie usługi, w której skład wchodzi montaż nagrobka do klasyfikacji PKWiU 96.03 i stosowanie stawki obniżonej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Potwierdzają to interpretacje indywidualne, przykładowo pismo z dnia 2 lipca 2014 r. Izby Skarbowej w Poznaniu [ILPP1/443-299/14-2/HW], gdzie czytamy:

„W poz. 180 załącznika nr 3 do ustawy wymieniono klasyfikowane pod symbolem PKWiU 96.03 – usługi pogrzebowe i pokrewne, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych dostarczanych wraz z trumną lub urną. Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi sprzedaż wyprodukowanych przez siebie nagrobków z granitu lub kamienia pokrewnego z materiałów zakupionych wraz z ich montażem na cmentarzach i odsprzedaż zakupionych gotowych nagrobków. Wykonuje również renowacje nagrobków już istniejących. Wszystkie ww. usługi wchodzą w skład usług pogrzebowych i pokrewnych, zakwalifikowanych do PKWiU 96.03 (pogrzeby i działalność pokrewna). Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że ww. usługi, które świadczy Wnioskodawca, zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 96.03, podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT stawką podatku w wysokości 8% na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy w związku z art. 146a pkt 2 i w związku z poz. 180 załącznika nr 3 do ustawy”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Sprzedaż nieruchomości przez spółkę jawną – skutki podatkowe

Spółka jawna sprzedaje zabudowaną nieruchomość, która nie została oddana do użytku, jest w stanie surowym otwartym). Działka została nabyta przez spółkę przed wejściem do UE w 2003 r. bez VAT. Budowę rozpoczęto w 2011 r. Jakie będą skutki podatkowe sprzedaży tej nieruchomości? Czy teraz firma, sprzedając tę zabudowaną nieruchomość, musi naliczyć VAT 23% i czy od tej czynności będzie do zapłaty podatek dochodowy (mimo upływu 5 lat od zakupu działki)?

Niepłacenie VAT i podatku dochodowego w terminie

Prowadzę jednoosobową firmę. Od kilku miesięcy nie składałem deklaracji VAT, nie płaciłem podatku VAT i dochodowego. Jakie poniosę konsekwencje? Nadmieniam, że chcę naprawić ten błąd.

Brak płatności za fakturę a VAT

Wynajmuję firmie pomieszczenia magazynowe i wystawiam faktury VAT. Najemca od kilku miesięcy nie płaci najmu, a ja jestem zobowiązana wystawiać faktury. Czy muszę płacić VAT?

Wykonanie usługi, której nie zamawiał płatnik

Kilka miesięcy tego podjąłem się rozbiórki budynku gospodarczego moich rodziców ze względów bezpieczeństwa, bo budynek groził zawaleniem. Budynek gospodarczy graniczył z naszym i domem sąsiadów. Okazało się, że po 4 miesiącach po mojej rozbiórce przy dużym wietrze ściana spadła. Sąsiad po rozmowie ze mną podjął decyzję, że zrobimy tę ścianę w płytach osb i on się wszystkim zajmie, nie mam się martwić. Moją żona na tę chwilę uregulowała wszystkie płatności. Ale problem polega w tym, że naliczono sobie za usługę ładowacza razem z operatorem 1400 zł, nikt tego ze mną nie uzgadniał. Poprosiłem o fakturę za tę usługę. Najpierw była cisza, a gdy spytałem o fakturę ponownie, to otrzymałem odpowiedź, że muszę 23% VAT dopłacić i mi wystawi. Co mam teraz robić? Nie zamawiałem takiej usługi, a wygląda na to, że muszę za nią zapłacić.

Zakup działki i jej sprzedaż przez podatnika VAT

W 2010 r., pozostając z małżonkiem we wspólnocie majątkowej, kupiliśmy od gminy na przetargu działkę budowlaną, transakcja była opodatkowana podatkiem VAT, kupiliśmy działkę do użytku prywatnego i nie odliczaliśmy podatku VAT, zapłaciliśmy kwotę brutto. Na działce nie prowadziliśmy żadnych robót budowlanych. Mamy zamiar w 2016 r. odsprzedać działkę córce, która wtedy powróci z zagranicy, nie będzie to darowizna, gdyż córka nam zapłaci. Ja jestem z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej płatnikiem VAT. Czy od sprzedaży będziemy musieli odprowadzić podatek VAT? Czy powstanie obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o podatku dochodowym? Czy podstawą wyceny może być kwota, jaką zapłaciliśmy gminie, ewentualnie powiększona o inflację? Córka niedawno zbyła nieruchomość, przeznaczając uzyskaną kwotę na cele mieszkaniowe. Czy zakup przez nią działki budowlanej od nas będzie uznane za realizację celów mieszkaniowych?

Wystawienie faktury VAT przed dostarczeniem towaru

Czy spółka z o.o. może wystawić bez konsekwencji fakturę VAT zanim dostarczy towar? Chodzi między innymi o przypadek, gdy odbiorca prosi o wystawienie faktury, chociaż towar otrzyma za 1,5 miesiąca, ale chciałby zamknąć rok wydatkami. Oto przykłady: 1. Klient złożył zamówienie w grudniu, faktura została wystawiona także w grudniu, a towar został dostarczony już w nowym roku w marcu. 2. Klient złożył zamówienie w lipcu, faktura została wystawiona również w lipcu, a towar dostarczono we wrześniu. Terminy płatności 60 dni.

Zgłoszenie się jako podatnik VAT bez założenia działalności

Planuję zakupić lokal, stan deweloperski pod wynajem. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Planuję się zgłosić do US jako podatnik VAT-u, nie rejestrując działalności. Będę wystawiać za wynajem faktury VAT, odprowadzać podatek VAT i opłacać podatek dochodowy ryczałtowo 8,5%. Czy w tej sytuacji istnieje możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT od zakupionego lokalu?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.025099992752075 sek.