Kategoria: Kontrola podatkowa i skarbowa

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Wezwanie przez urząd skarbowy do wyjawienia majątku

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-07-24

Od 13 lat mieszkam na stałe w UK. Niedawno dom moich rodziców (miejsce mojego zameldowania w Polsce) przyszedł policjant z wezwaniem do wyjawienia mojego majątku i stawienia się w sądzie. W latach 1999-2002 prowadziłem swoją działalność. Z pewnością mam kilka zaległych składek ZUS do zapłacenia. Czy jednak po 13 latach nie doszło do przedawnienia takich długów? Nie odbierałem żadnej korespondencji upominawczej przez ten czas. Czego się spodziewać i jak się zachować?

Aleksander Słysz

Szczątkowe informacje, które Pan przedstawia, to zdecydowanie zbyt mało, by dokonać wnikliwej analizy. Co do zasady wyjawienie majątku to niejako środek pomocniczy dla przeprowadzenia egzekucji, za którego pomocą wierzyciel uzyskuje od dłużnika informacje co do posiadanego majątku – możliwe jest w pewnych sytuacjach domaganie się złożenia wykazu majątku nawet przed wszczęciem egzekucji. Z instytucją wyjawienia majątku możemy mieć również do czynienia w trakcie innych postępowań niż egzekucyjne (za sprawą art. 39 ustawy Ordynacja podatkowa).

W opisanym przypadku prawdopodobnie mamy do czynienia z działaniem w trybie art. 71 § 1 lub § 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, na którego mocy którego organ egzekucyjny lub wierzyciel może zwrócić się do sądu o nakazanie zobowiązanemu wyjawienia majątku – także przed wszczęciem egzekucji administracyjnej lub w toku tej egzekucji. Sąd rozpoznaje wniosek po wezwaniu i wysłuchaniu stron (jeżeli się stawią), a na postanowienie sądu w przedmiocie wyjawienia majątku przysługuje zażalenie. Trzeba pamiętać, że nie stawienie się do sądu w celu złożenia wykazu lub stawienie się i niezłożenie wykazu lub odmówienie odpowiedzi na zadane może mieć dotkliwe konsekwencje. Sąd może skazać na grzywnę lub nakazać przymusowe doprowadzenie oraz może zastosować areszt nieprzekraczający miesiąca

Pyta Pan, czy możliwe, że przez 13 nie doszło do przedawnienia. Tak, jest to możliwe, mimo że standardowy termin przedawnienia wynosi 5 lat (dla niektórych należności względem ZUS było to 10 lat), bowiem bieg przedawnienia może zostać przerwany lub zawieszony przez szereg różnych zdarzeń, np. przez wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe (dopiero obecnie podatnik musi o tym zostać zawiadomiony). Nieodbieranie korespondencji tylko to ułatwia, bowiem za sprawą instytucji fikcji doręczenia po nieodebraniu korespondencji przyjmuje się skutek, jakby została ona doręczona. Powyższe informacje oczywiście są ogólne i „podane” w pewnym uproszczeniu adekwatnie do ogólności zadanego pytania.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Ujawnione źródła przychodów

Od piętnastu lat mieszkam i pracuję za granicą (tam też rozliczam się z podatków), w 2007 roku za oszczędności kupiłem mieszkanie w Polsce. Teraz otrzymałem pismo z urzędu skarbowego, według którego zakup został sfinansowany z dochodu niemającego pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów (dokument powołuje się na art. 165 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej). W piśmie znalazło się sformułowanie: „z uzyskanych przez organ podatkowy informacji wynika, że...”. Czy to oznacza, że ktoś doniósł na mnie do urzędu? Czy mogę żądać ujawnienia źródła tej informacji? W jaki sposób wyjaśnić tę sprawę? Czy powinienem wynająć prawnika?

Błąd w określeniu strony postępowania w sprawie wymiaru podatku dochodowego

Jeżeli małżonkowie rozliczali się z podatku dochodowego za dany rok podatkowy wspólnie, to czy decyzja o podjęciu kontroli za dany rok podatkowy (cel kontroli: prawidłowość rozliczenia podatku dochodowego) powinna być na obojga małżonków razem, czy mogą to być dwie, niezależne decyzje o kontroli? Jeśli musi być to jedna decyzja – na obojga małżonków – to czy wszczęcie postępowania (w sytuacji gdy nie było decyzji na obojga małżonków) jest zgodne z obowiązującymi procedurami?

Kontrola podatkowa przy zakupie mieszkania

Zamierzam kupić mieszkanie w Polsce. Moim ośrodkiem życiowym jest Austria. Z uwagi na to, że banki w Polsce nie respektują zagranicznych dochodów nie mogę wziąć kredytu i jestem zmuszona kupić mieszkanie za gotówkę. Czy w zawiązku z powyższym mogę być wybrana do kontroli podatkowej? W jakie dokumenty powinnam się zabezpieczyć?

Brak konta firmowego a kontrola podatkowa

Otrzymałem zawiadomienie o kontroli podatkowej. Będę musiał przedstawić wyciąg z konta firmowego, którego nie mam. Płatności za faktury i potem przelewy podatku VAT są dokonywane na i z rachunku mojego teścia, z którego korzystam za jego zgodą. Nie mam ukrytych dochodów itp. Czy za brak konta firmowego coś mi grozi? Co mnie czeka?

Egzekucja zaległych podatków

Otrzymałem wezwanie z sądu na rozprawę o ujawnienie majątku z wniosku US o zaległe podatki z lat 2003–2005. W tym okresie prowadziłem działalność gospodarczą, którą w 2010 r. zawiesiłem, a w 2011 zlikwidowałem. Czy ujawnienie majątku spowoduje utratę domu, który jest jedynym moim dorobkiem? Współwłaścicielką domu jest moja żona, z którą mam rozdzielność majątkową. Jakie są aspekty prawne w mojej sytuacji?

Dostarczenie dokumentów do odległej siedziby urzędu skarbowego

UKS wszczął postępowanie za rok 2013 w zakresie naliczania podatku dochodowego, VAT i akcyzy przez naszą firmę. Wezwano nas do dostarczenia dokumentów do bardzo odległej (o 150 km) siedziby urzędu. To wiele tomów papierów. Czy to właściwe zachowanie kontrolerów? Jak powinno nastąpić przekazanie dokumentów (protokół, kontrola itp.)?

Przychody z działalności przyjaciela na moim prywatnym koncie a kontrola skarbowa

Rok temu użyczyłem konta bankowego przyjacielowi, który rozpoczynał prowadzenie działalności gospodarczej. Po miesiącu wszedłem z nim w spółkę cywilną, a on wszystkie przychody swojej firmy (25 tys. zł.) z mojego konta ujawnił i opodatkował w swoim PIT-cie. Obecnie rozpoczęła się u mnie kontrola z urzędu skarbowego i zastanawiam się, jak urząd podejdzie do przychodów z prywatnego konta, które pochodziły z działalności mojego przyjaciela. Mój przyjaciel się z tego rozliczył, ale on nie ma kontroli tylko ja, a ja tych pieniędzy nie uwzględniłem w swoim zeznania podatkowym. Co mam zrobić w tej sytuacji? Obawiam się, że mogę zostać posądzony o ukrywanie dochodów, co nie jest prawdą. Księgowy rozłożył ręce i nie wie, co robić.


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.025434970855713 sek.