obramowanie
poradapodatkowa.pl
Szukaj:
obramowanie
Zadaj pytanie
Biuletyn
Zapisz się tutaj, jeśli chcesz otrzymywać biuletyn.
Popularne artykuły
Popularne pytania
Najnowsze artykuły
Najnowsze pytania
Wartościowe linki
z innych dziedzin prawa
Zadaj pytanie
 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Jeżeli posiadasz kod rabatowy wprowadź go po otrzymaniu wyceny.

Opublikowane: 06.04.2001

Wprawdzie zgodnie z art. 57 § 5 KPA w związku z art. 59 oraz art....

Sygnatura: III RN 83/00

Wprawdzie zgodnie z art. 57 § 5 KPA w związku z art. 59 oraz art. 35 ust. 1 ustawy o NSA (analogicznie z art. 165 § 2 KPC) wynika, iż termin do wniesienia skargi uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem skarga została wniesiona bezpośrednio do Sądu (sądowego biura podawczego) lub została nadana w polskim urzędzie pocztowo-telekomunikacyjnym albo złożona w polskim urzędzie konsularnym, ale równocześnie oficjalnie wiadomo, że w soboty nie są czynne ani sądy (sądowe biura podawcze), ani urzędy konsularne; natomiast urzędy pocztowe, będące jednostkami organizacyjnymi państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej "Poczta Polska", które zobowiązane jest do zapewnienia prowadzenia w sposób ciągły działalności gospodarczej w zakresie usług pocztowych "w celu bieżącego i nieprzerwanego zaspokajania potrzeb ludności, organów państwowych, samorządu terytorialnego oraz gospodarki narodowej" (art. 1 ust. 1 ustawy z 1997 r. o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej "Poczta Polska"), są czynne tylko w ograniczonym zakresie (podobnie, jak w dni wolne od pracy). Oznacza to, że - obiektywnie rzecz biorąc - w istniejących aktualnie warunkach organizacji życia publicznego, także wtedy, gdy ostatni dzień do wniesienia skargi upływa w sobotę (analogicznie, jak to ma miejsce w dniu ustawowo wolnym od pracy), strona nie ma zapewnionych normalnych warunków dla skorzystania z prawa do wniesienia skargi (okoliczność tę trafnie uwzględnił również wprost sam ustawodawca w sformułowaniu art. 161 § 4 Ordynacji podatkowej; por. także wyrok NSA z dnia 18 czerwca 1998 r., I SA/Po 1793/97 - niepublikowany). Dlatego należy stanąć na stanowisku, że jedynie funkcjonalna, a nie literalna i formalna zarazem interpretacja użytego w art. 57 § 4 KPA (i analogicznie w art. 115 KC) zwrotu "dzień ustawowo wolny od pracy" pozwala na stosowanie tego przepisu w sposób zgodny z konstytucyjnymi gwarancjami prawa do sądu, jakie wynikają z art. 45 ust. 1 oraz art. 77 ust. 2 w związku z art. 2 Konstytucji RP.

Wybrane Opinie Klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług  nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi  ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.

Zbyszek


Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.

Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.

Pozdrawiam i do miłego, Henryk


Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!

Małgorzata


Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.

Jacek


Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!

Zbyszek


Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim”  w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!

Stały klient Tomasz.


Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez  maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.

Iwona


Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.

Agnieszka


Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.

Anna


Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.

Serdecznie dziękuje i pozdrawiam Krzysztof.


Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.

Danuta


Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.

Maciej


Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!

Tomasz


Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!

Małgosia


Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.

Joanna


Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.

Roman


BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.

Zbyszek.


Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.

Pozdrawiam serdecznie, Jarek


Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.

Pozdrawiam, Piotr


Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.

Dziękuję i pozdrawiam cały zespół, Roksana


Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.

Krzysztof

 


Izba Skarbowa w Warszawie, w wyniku rozpoznania odwołania wydała w dniu (...) decyzję określającą podatek dochodowy od osób prawnych za 1994 r. która stronie - H. C. sp. z o. o. w W. została doręczona w dniu 22 lipca 1999 r. W dniu 23 sierpnia 1999 r. strona wniosła na powyższą decyzję skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 14 października 1999 r. (III SA 2139/99). sprostowanym postanowieniem tego Sądu z dnia 17 marca 2000 r., na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym (Dz. U. Nr 74, poz. 368 ze zm. - powoływanej nadal jako: ustawa o NSA) odrzucił skargę. W uzasadnieniu tego postanowienia Sąd stwierdził, że skoro strona otrzymała zaskarżoną decyzję w dniu 22 lipca 1999 r., to "od tej daty licząc trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi upływał w dniu 21 lipca 1999 r. Ponieważ dzień ten nie był dniem wolnym od pracy w rozumieniu art. 57 § 4 kpa należało przyjąć, iż wniesienie skargi w dniu 23 sierpnia 1999 r. (data stempla pocztowego) nastąpiło z uchybieniem terminu określonego w art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 11.05.1995 r. o NSA".

 


Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie pismem z dnia 21 kwietnia 2000 r. (L. Dz. BO/SA/Sk 155/00) wniósł rewizję nadzwyczajną od powyższego postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 października 1999 r. (III SA 2139/99), zarzucając rażące naruszenie art. 57 § 4 kpa i art. 161 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. - powoływanej nadal jako: Ordynacja podatkowa) w związku z art. 59 ustawy o NSA oraz w związku z art. 2, art. 45 ust. 1 i art. 77 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 - powoływanej nadal jako: Konstytucja RP), a także art. 27 ust. 2 ustawy o NSA, a w konsekwencji na podstawie art. 57 ust. 2 ustawy o N5A wniósł o uchylenie powyższego postanowienia i przekazanie sprawy Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania. VV uzasadnieniu rewizji nadzwyczajnej podniesiono w szczególności, że:

Po pierwsze - W orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że "dodatkowe dni wrotne od pracy (w tym soboty) zarówno przed nowelizacją Kodeksu pracy dokonaną ustawą z dnia 2 lutego 1995 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy ... (Dz. U. Nr 24, poz. 110), jak i po dniu wejścia w życie tej nowelizacji, tj. po dniu 2 czerwca 1996 r.. nie są w rozumieniu art. 57 § 4 kpa oraz art. 115 kc dniami uznanymi ustawowo za wrotne od pracy. Jakkolwiek ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (...) jednak wprowadziła również istotną zmianę w zakresie obliczania terminów. Według art. 161 § 4 tej ustawy, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy; to za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy {...)".

Po drugie - Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 3 lutego 2000 r. (III RN 195/99) stanął na stanowisku, że "jedynie funkcjonalna, a nie literalna i formalna zarazem; interpretacja użytego w art. 57 § 4 kpa {i analogicznie w art. 115 kc) zwrotu "dzień ustawowo wolny od pracy", pozwala na stosowanie tego przepisu w sposób zgodny z konstytucyjnymi gwarancjami prawa do sądu, jakie wynikają z art. 45 ust 1 oraz art. 77 ust. 2 w związku z art. 2 Konstytucji RP".

Po trzecie - Regulacja wynikająca z art. 57 § 4 kpa jest mniej korzystna dla podatnika, aniżeli wynikająca z art. 161 § 4 Ordynacji podatkowej. Tymczasem: "Takie zróżnicowanie regulacji dotyczące obliczania terminów nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą państwa prawnego, sformułowaną w art. 2 Konstytucji, a w szczególności z mieszczącą się w niej zasadą zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa. Brak bowiem jakichkolwiek racjonalnych podstaw do różnicowania sytuacji prawnej podatnika w zakresie przysługującego mu prawa do wnoszenia środków zaskarżenia w zależności od tego tylko, czy dotycząca go sprawa podatkowa toczy się przed organami podatkowymi, czy też przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. W niniejszej sprawie Sąd. stosując art. 57 § 4 kpa w związku z art. 59 ustawy o Naczelnym Sądzie Administracyjnym, pominął równolegle obowiązujący w postępowaniu podatkowym art. 161 § 4 Ordynacji podatkowej i przez to rażąco naruszył przepisy. W konsekwencji stanowi to zarówno naruszenie art. 2 Konstytucji, jak również konstytucyjnego prawa do sądu sformułowanego w art. 45 ust. 1 w związku z art. 77 ust. 2".


Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Rewizja nadzwyczajna jest zasadna.

Przepisy określające zasady liczenia terminów ustawowych, których zachowanie warunkuje skuteczne prawnie dokonanie przez stronę czynności procesowych, powinny być interpretowane i stosowane przy uwzględnieniu konstytucyjnych gwarancji prawa do sądu, które wynikają z art. 45 ust. 1 oraz art. 77 ust. 2 Konstytucji RP. Dotyczy to także interpretacji i stosowania art. 57 § 4 kpa w związku z art. 59 ustawy o NSA w wypadku liczenia trzydziestodniowego terminu do wniesienia skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego (art. 35 ust. 1 ustawy o NSA). I tak, stosownie do art. 57 § 4 kpa (analogicznie także art. 115 kc w związku z art. 155 § 1 kpc), jeżeli koniec terminu do wniesienia skargi "przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni". Literalnie, znaczenie sformułowania tego przepisu nakazuje przyjąć; że skoro mowa jest w tym kontekście o dniu ustawowo wolnym od pracy". to chodzić może wyłącznie o te dni, które w art. 1 ustawy z dnia 13 stycznia 1951 r o dniach wolnych od pracy (Dz. U. Nr 4, poz. 28 ze zm.) określone zostały jako "dni wolne od pracy" (aktualnie do "dni wolnych od pracy" zalicza się 12 dni wymienionych w tym przepisie oraz niedziele), a tym samym nie można do nich zaliczyć tzw. dodatkowych dni wolnych od pracy, w tym tzw. wolnych sobót {por. wyrok NSA z dnia 4 czerwca 1993 r., SA/Wr 429/93 - ONSA 1993 nr 4, poz. 414; postanowienie NSA z dnia 31 marca 1999 r., III SA 5106/93 - niepublikowane; postanowienie SN z dnia 9 kwietnia 1997 r.. I PKN 81/97 - OSNAPiUS 1998 nr 3, poz. 86; postanowienia SN z dnia 28 listopada 1997 r., I CZ 144/97 - OSNC 1998 z 6, poz. 95). Natomiast interpretacja funkcjonalna wychodzi z założenia, że przepis art. 57 § 4 kpa (analogicznie art. 115 kc w związku z art. 165 § 1 kpc} ma służyć nie tylko zdyscyplinowaniu strony do przestrzegania ustawowo określonego terminu do wniesienia skargi, ale równocześnie nakazuje tak liczyć ostatni dzień tego terminu, aby - obiektywnie rzecz ujmując - strona miała realnie zapewnione normalne warunki dla skorzystania z prawa do wniesienia skargi także w ostatnim dniu terminu do jej wniesienia. Należy mieć przeto na uwadze, że wprawdzie z art. 57 § 5 kpa w związku z art. 59 oraz art. 35 ust. 1 ustawy o NSA (analogicznie z art. 165 § 2 kpc) wynika, iż termin do wniesienia skargi uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem skarga została wniesiona bezpośrednio do Sądu (sądowego biura podawczego) lub została nadana w polskim urzędzie pocztowo telekomunikacyjnym albo złożona w polskim urzędzie konsularnym, ale równocześnie oficjalnie wiadomo, że w soboty nie są czynne ani sądy {sądowe biura podawcze), ani urzędy konsularne; natomiast urzędy pocztowe, będące jednostkami organizacyjnymi państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej "Poczta Polska", które zobowiązane jest do zapewnienia prowadzenia w sposób ciągły działalności gospodarczej w zakresie usług pocztowych "w celu bieżącego i nieprzerwanego zaspakajania potrzeb ludności, organów państwowych, samorządu terytorialnego oraz gospodarki narodowej" (art. ust. 1 ustawy . z dnia 30 lipca 1997 r. o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej "Poczta Polska" - Dz. U. Nr 106, poz. 675), są czynne tylko w ograniczonym zakresie (podobnie, jak w dni wolne od pracy). Oznacza to, że - obiektywnie rzecz biorąc - w istniejących aktualnie warunkach. organizacji życia publicznego, także wtedy, gdy ostatni dzień do wniesienia skargi upływa w soboty {analogicznie, jak to ma miejsce w dniu ustawowo wolnym od pracy), strona nie ma zapewnionych normalnych warunków dla skorzystania z prawa do wniesienia skargi (okoliczność tę trafnie uwzględnił również wprost sam ustawodawca w sformułowaniu art. 161 § 4 Ordynacji podatkowej; por. także wyrok N5A z dnia. 18 czerwca 1998 r., I SA/Po 1793/97 - niepublikowany}. Dlatego należy stanąć na stanowisku, że jedynie funkcjonalna, a nie literalna i formalna zarazem. interpretacja użytego w art. 57 § 4 kpa {i analogicznie w art. 115 kc) zwrotu "dzień ustawowo wolny od pracy", pozwala na stosowanie tego przepisu w sposób zgodny z konstytucyjnymi gwarancjami prawa do sądu, jakie wynikają z art. 45 ust. 1 oraz art. 77 ust. 2 w związku z art. 2 Konstytucji RP.

Prowadzi to do wniosku. że zaskarżone postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego, które wydane zostało w wyniku zastosowania literalnej i formalnej zarazem interpretacji art. 57 § 1 kpa w związku z art. 59 oraz art. 35 ust. 1 ustawy o NSA. rażąco naruszyło konstytucyjnie gwarantowane prawo strony do sądu, jakkolwiek art. 161 § 4 ordynacji podatkowej, stanowiący, że "jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy", nie ma zastosowania w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

Biorąc po4vyższe pod uwagę, Sąd Najwyższy na podstawie art. 39313 § 1 kpc w związku z art. 10 ustawy z dnia 1 marca 1996 r. o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego, rozporządzeń Prezydenta Rzeczypospolitej - Prawo upadłościowe i Prawo o postępowaniu układowym, Kodeksu postępowania administracyjnego, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 43, poz. 189 ze zm.) orzekł jak w sentencji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

Porady Podatkowe – skutecznie i na czas

Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Jeżeli posiadasz kod rabatowy wprowadź go po otrzymaniu wyceny.


»Czytaj inne orzeczenia

Opublikowane: 22.04.2005
Czy odwołanie umowy darowizny podlega podatkowi od spadków i...
W odpwiedzi na Pani zapytanie, organ podatkowy wyjaśnia, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28.07.1983r. o podatku od spadków i darowizn - art. 1, odwołanie darowizny nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Zatem taka czynność nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Przy zawarciu umowy darowizny obowiązek podatkowy powstał w dniu zawarcia tejże umowy - czyli 08.08.2000r. Podatek nie został pobrany z uwagi na zastosowanie ulgi z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, m.in pod warunkiem, że obdarowany będzie zamieszkiwał w przedmiotowym lokalu....
Opublikowane: 09.08.2004
Dotyczy sposobu ustalenia stawek podatku od towarów i usług dla...
Naczelnik Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), odpowiadając na pismo Spółki z dnia 8 czerwca 2004r (wpływ do tut. Organu dnia 9 czerwca 2004r) w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje. W powołanym wyżej piśmie Podatnik zwrócił się do tut. Organu z zapytaniem dotyczącym sposobu ustalenia stawek podatku od towarów i usług dla czynności, które zostały wykonane przez Podatnika przed dniem 1 maja...
Opublikowane: 25.10.2004
W jakim terminie należy zaewidencjonować otrzymywane wpłaty...
Z przedmiotowego pisma wynika, że prowadzicie Państwo działalność gospodarczą w zakresie usług ogólnobudowlanych. Usługi świadczone są zarówno na rzecz podmiotów gospodarczych, jak i osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Wykonując kie usługi, na podstawie § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.) korzystaliście Państwo ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania kwot obrotu i podatku należnego za pomocą kasy fiskalnej. Ponieważ zamierzacie Państwo rozpocząć wykonywanie...
Opublikowane: 27.08.2004
Stan faktyczny Spółka dostaje od kontrahenta unijnego (Niemcy)...
Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 27.07.2004r. (data wpływu do tut. Urzędu 28.07.2004r.) informuje, że w przedstawionym stanie faktycznym Spółka otrzymuje od kontrahenta niemieckiego produkty spożywcze (np. czarna jagoda) będące własnością firmy niemieckiej w celu wykonania na nich usługi przerobu uszlachetniającego. Podatnik posiada ewidencję, z której wynika kiedy towary wjechały do Polski, dane pozwalające na...
Opublikowane: 25.11.2004
Czy Spółka uprawniona jest do dokonania korekt VAT w podatku...
Zdaniem podatnika, takie uprawnienie Spółce przysługuje w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w trybie art. 86 ust. 13, ponieważ brak jest przepisów przejściowych regulujących inny sposób postępowania w ww. przypadku. Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe. Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 86 ust. 1, ust. 2, ust. 10, ust. 11, ust. 13 i ust. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz....
Opublikowane: 30.11.2004
Strona wnosi o udzielenie informacji czy możliwe jest wystawienie...
Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź -Polesie w związku z żądaniem udzielenia poz. pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego zawartym w piśmie Strony z dnia 08.11.2004r. na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje: Na podstawie złożonego wniosku ustalono, że Strona wnosi o udzielenie informacji, czy możliwe jest wystawienie faktury korygującej do faktury wystawionej w miesiącu sierpniu 2003r. Zgodnie z § 20 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia...
Opublikowane: 26.11.2004
-w sprawie terminu sporządzenia spisu z natury w związku z...
Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U.Nr 121, poz.591 ze zm.) jednostki przeprowadzają na ostatni dzień każdego roku obrotowego inwentaryzację: aktywów pieniężnych (z wyjątkiem zgromadzonych na rachunkach bankowych), papierów wartościowych, rzeczowych składników aktywów obrotowych, środków trwałych, z zastrzeżeniem pkt 3, oraz maszyn i urządzeń wchodzących w skład środków trwałych w budowie - drogą spisu ich ilości z natury, wyceny tych ilości, porównania wartości z danymi ksiąg rachunkowych oraz wyjaśnienia...
Opublikowane: 20.07.2004
Z treści zapytania wynika, że podatnik przemieszcza towary do...
Ad.1 W myśl przepisu art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535) o podatku od towarów i usług za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika (osobę prawną, jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej, osobę fizyczną wykonującą samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności), lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały...
Opublikowane: 31.01.2005
W wystąpieniu sformułowano zapytanie, czy sprzedaż...
Stan faktyczny Podatnik otrzymał w drodze darowizny zabudowaną nieruchomość i skorzystał z ulgi określonej w art. 16. ust. 1 i 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Podatnik rozpoczął zamieszkiwanie w nabytym budynku 11 lutego 2000 r. Aktualnie rozważana jest możliwość sprzedaży nieruchomości po dniu 11 lutego 2005 r. Ocena prawna stanu faktycznego Podstawą prawną ulgi w podatku od spadków i darowizn, z której korzysta występujący z zapytaniem podatnik, jest art.16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn, zwanej dalej Ustawą (t....
Opublikowane: 19.05.2003
W odpowiedzi na pismo z dnia 25.04.2003 r. Drugi Urząd Skarbowy...
W odpowiedzi na pismo z dnia 25.04.2003 r. Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach informuje, iż zgodnie z art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę i nie później niż w rozliczeniu za m-c następny. Jednocześnie art. 19 ust. 3a ustawy stanowi, że obniżenie kwoty podatku...
  porady prawne
opinie
Definicje finansowe
Współpraca
Jeżeli jesteś zainteresowany współtworzeniem serwisu przeczytaj więcej informacji.
guzik Katalog orzeczeń | Słowa kluczowe | Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | O nas | Polityka prywatności | Informacje o cookies | Poleć serwis znajomemu | Pomoc guzik