Kategoria: Podatek od spadków i darowizn

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Wyjaśnienia w sprawie niezłożenia deklaracji SD-3

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-02-15

Otrzymałam wezwanie do złożenia wyjaśnień w sprawie niezłożenia deklaracji SD-3. Dotyczy to spadku po mężu. Spadek otrzymałam 4 lata temu. Jakie konsekwencje mnie czekają oraz czy sprawa się przedawniła?

Aleksander Słysz

W przypadku dziedziczenia podatek powstaje w drodze doręczenia decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe, dopiero gdy takie zobowiązanie powstanie, po upływie terminu jego płatności, zacznie biec termin przedawnienia. Zgodnie z art. 68 §1 i §2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa zobowiązanie w podatku od spadków i darowizn nie powstanie, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy (a ten powstaje z chwilą przyjęcia spadku, z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia a czasem z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia), a jeżeli podatnik nie złożył deklaracji w terminie przewidzianym w przepisach prawa podatkowego zobowiązanie podatkowe nie powstaje, pod warunkiem że decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. Reasumując, jeśli decyzja ustalająca wysokość podatku (zobowiązania) nie zostanie doręczona przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uprawomocniło się orzeczenie sądu, zobowiązanie podatkowe w podatku od spadków i darowizn nie powstanie (chyba, że odnowi się obowiązek podatkowy, wtedy będzie mogło powstać). Zatem skoro obowiązek podatkowy powstał w 2011 r. z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia i nie złożono SD-3, to nie doszło do przedawnienia prawa do wydania decyzji ustalającej wysokość podatku.

Co Pani grozi? Przede wszystkim doręczenie decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe oraz ewentualne sankcje karnoskarbowe, najprawdopodobniej grzywna za wykroczenie w postaci uchylania się od opodatkowania, to jednak zależy od wartości narażonego na uszczuplenie podatku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Pieniądze w spadku z Polski a podatek

Dostałem spadek (pieniądze) z Polski po mojej cioci. Czy muszę zapłacić podatek od tego spadku? Jeśli tak to, czy według prawa polskiego czy angielskiego?

Pożyczka dla córki a odsetki karne

Pożyczyłam córce przelewem na konto sumę przekraczającą 10 tys. Córka nie zgłosiła do US faktu otrzymania pożyczki w ustawowym terminie. Przeczytałam gdzieś, że fakt przekazania pieniędzy przelewem ratuje ją od karnych 20% odsetek, płaci tylko 2%. Czy jest to powszechna praktyka?

Uzupełnienie formularza SD-Z2

Czy w polu 56 formularza SD-Z2 (spadek) wpisać wartość wynikającą z podzielenia ogólnej wartości mieszkania według wielkości nabywanego udziału wpisanego w pole 54? To samo dotyczyłoby środków pieniężnych na koncie w polu 82?

Zasiedzenie nieruchomości a podatek od spadków i darowizn

Otrzymałam prawomocny wyrok sądu o nabyciu nieruchomości przez zasiedzenie – 600 m2 działki. Działka była własnością mojego ojca (zm. 1990 r.) i mojej macochy (zm. 2015). Czy od tego zasiedzenia mam obowiązek zapłacić podatek od spadków i darowizn?

Prezent ślubny dla syna bez płacenia podatku

Nasz syn wkrótce się żeni. Chcielibyśmy z mężem podarować mu coś na prezent ślubny. Myślimy o nieruchomości (ładnej działce) lub o darowaniu pieniędzy. Zastanawiamy się, jak to uczynić, aby syn nie musiał płacić podatku od wzbogacenia. Jak korzystnie przeprowadzić taką darowiznę?

Śmierć spadkobiercy i nie zapłacony podatek od spadku

Mój zmarły niedawno tata przekazał mamie w całości dysponowanie ich majątkiem poprzez oświadczenie złożone przed notariuszem. W ramach tego majątku są pieniądze pochodzące ze sprzedaży mieszkania dziadka – ojca mojego taty, otrzymane przez tatę w ramach spadku. Tata miał w związku z tym obowiązek zapłaty do końca tego roku podatku – czy ten obowiązek podatkowy przechodzi obecnie na mamę?

Podanie w rozliczeniu dodatkowego składnika spadku

Na podstawie postanowienia sądowego przyznano mi po mamie spadek w całości, tj. 3/4. Część po ojcu dostałam wcześniej, co rozliczyłam w deklaracji. Aktualnie wyszło na jaw, że istnieje dodatkowy składnik spadku – tj. lokaty po mamie. Muszę podać to w rozliczeniu – jak to ująć? Czy poniosę konsekwencje podatkowe?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.019142866134644 sek.