Kategoria: Podatek VAT

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Wykonanie usługi, której nie zamawiał płatnik

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-08-19

Kilka miesięcy tego podjąłem się rozbiórki budynku gospodarczego moich rodziców ze względów bezpieczeństwa, bo budynek groził zawaleniem. Budynek gospodarczy graniczył z naszym i domem sąsiadów. Okazało się, że po 4 miesiącach po mojej rozbiórce przy dużym wietrze ściana spadła. Sąsiad po rozmowie ze mną podjął decyzję, że zrobimy tę ścianę w płytach osb i on się wszystkim zajmie, nie mam się martwić. Moją żona na tę chwilę uregulowała wszystkie płatności. Ale problem polega w tym, że naliczono sobie za usługę ładowacza razem z operatorem 1400 zł, nikt tego ze mną nie uzgadniał. Poprosiłem o fakturę za tę usługę. Najpierw była cisza, a gdy spytałem o fakturę ponownie, to otrzymałem odpowiedź, że muszę 23% VAT dopłacić i mi wystawi. Co mam teraz robić? Nie zamawiałem takiej usługi, a wygląda na to, że muszę za nią zapłacić.

Katarzyna Siwiec

Jeśli chodzi o Pana żądanie wystawienia przez wykonawcę usługi faktury VAT, to kwestie z tym związane reguluje ustawa o podatku od towarów i usług, a konkretnie art. 106 b. Poniżej przytoczę Panu pełną jego treść:

„1. Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

1) sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

2) sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

3) wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

4) otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.

2. Podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3.

3. Na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

1) czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, z wyjątkiem czynności, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4, oraz otrzymanie całości lub części zapłaty przed wykonaniem tych czynności, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z ust. 1,

2) sprzedaż zwolnioną, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem art. 117 pkt 1 i art. 118

–  jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty”.

W przypadku osoby niebędącej przedsiębiorcą, jeśli żąda ona w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym wykonano usługę, faktury VAT, to po prostu trzeba ją wystawić.

Z opisu Pana sytuacji wynika, że „ładowacz” ukrył obrót przed organami skarbowymi i nie odprowadził w ogóle podatku VAT, jak również nie miał takiego zamiaru i aby wystawić fakturę – wówczas obrotu już nie da się ukryć – żąda dopłaty podatku VAT w wysokości 23%. Takie zachowania mają niestety często miejsce u osób nienależących do uczciwych.

Ta sytuacja mogłaby się nadawać do wszczęcia przeciwko temu Panu postępowania podatkowego, a może już nawet karnoskarbowego, jeżeli chciałby Pan poinformować o tym organy skarbowe. Proszę może zatem tego Pana poinformować o takich przykrych konsekwencjach jego zachowania. Ten Pan tak powinien sobie kalkulować wynagrodzenie, aby był w nim wliczony już podatek VAT.

Natomiast najistotniejszą kwestią jest to, czy Pan z tą osobą zawierał jakąkolwiek umowę – chociażby ustną – czy też nie. Jeśli Pan nie uzgadniał wykonania tych prac ani ceny za ich wykonanie, to trochę nie wiem, na jakiej podstawie miałby Pan regulować te należności. Chyba że ktoś – jako Pana pełnomocnik – zawarł tę umowę w Pana imieniu. Jeśli tak jednak nie było, to to, że Pan inicjował proces rozbiórki, nie oznacza, że ma Pan płacić za coś, co zostało dokonane bez Pana wiedzy i zgody.

Proszę może zwrócić się do tego Pana o wskazanie podstawy prawnej, w oparciu o którą żąda on zapłaty, bo Pan w u niego usługi nie zamawiał.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Złożenie VAT-R po terminie

Czy złożenie VAT-R po terminie (przekroczenie 150 tys. zł) skutkuje brakiem możliwości rozliczania VAT kwartalnie?

Odliczenie podatku VAT od zakupu działki

Wynajmuję lokal handlowy, którego jestem właścicielem. Dochód opodatkowany jest na ryczałcie, jestem również podatnikiem VAT. Ostatnio kupiłem działkę z przeznaczeniem na powiększenie parkingu przed tym lokalem. Czy mogę odliczyć podatek VAT od zakupu tej działki?

Niepłacenie VAT i podatku dochodowego w terminie

Prowadzę jednoosobową firmę. Od kilku miesięcy nie składałem deklaracji VAT, nie płaciłem podatku VAT i dochodowego. Jakie poniosę konsekwencje? Nadmieniam, że chcę naprawić ten błąd.

Brak płatności za fakturę a VAT

Wynajmuję firmie pomieszczenia magazynowe i wystawiam faktury VAT. Najemca od kilku miesięcy nie płaci najmu, a ja jestem zobowiązana wystawiać faktury. Czy muszę płacić VAT?

VAT za nagrobki dla osób fizycznych

Czy mogę zastosować VAT 8% na usługi związane z wykonywaniem nagrobków dla osób fizycznych? To PKD 2370Z.

Zakup działki i jej sprzedaż przez podatnika VAT

W 2010 r., pozostając z małżonkiem we wspólnocie majątkowej, kupiliśmy od gminy na przetargu działkę budowlaną, transakcja była opodatkowana podatkiem VAT, kupiliśmy działkę do użytku prywatnego i nie odliczaliśmy podatku VAT, zapłaciliśmy kwotę brutto. Na działce nie prowadziliśmy żadnych robót budowlanych. Mamy zamiar w 2016 r. odsprzedać działkę córce, która wtedy powróci z zagranicy, nie będzie to darowizna, gdyż córka nam zapłaci. Ja jestem z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej płatnikiem VAT. Czy od sprzedaży będziemy musieli odprowadzić podatek VAT? Czy powstanie obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o podatku dochodowym? Czy podstawą wyceny może być kwota, jaką zapłaciliśmy gminie, ewentualnie powiększona o inflację? Córka niedawno zbyła nieruchomość, przeznaczając uzyskaną kwotę na cele mieszkaniowe. Czy zakup przez nią działki budowlanej od nas będzie uznane za realizację celów mieszkaniowych?

Wystawienie faktury VAT przed dostarczeniem towaru

Czy spółka z o.o. może wystawić bez konsekwencji fakturę VAT zanim dostarczy towar? Chodzi między innymi o przypadek, gdy odbiorca prosi o wystawienie faktury, chociaż towar otrzyma za 1,5 miesiąca, ale chciałby zamknąć rok wydatkami. Oto przykłady: 1. Klient złożył zamówienie w grudniu, faktura została wystawiona także w grudniu, a towar został dostarczony już w nowym roku w marcu. 2. Klient złożył zamówienie w lipcu, faktura została wystawiona również w lipcu, a towar dostarczono we wrześniu. Terminy płatności 60 dni.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.063295841217041 sek.