Kategoria: Podatek od nieruchomości

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Wynajem lokalu gminie a stawka podatku od nieruchomości

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-10-31

Wynajmuję gminie lokal w budynku biurowo-usługowo-handlowym, w którym znajduje się także część mieszkalna. Za lokale handlowe naliczam podatek od nieruchomości jak za działalność (najwyższą), za mieszkania – najniższą. Jaką stawkę podatku mam naliczyć za wynajem lokalu dla gminy (pod dwa referaty)? Dodam, że prowadzę firmę i wszystkim wystawiam faktury VAT.

Aleksander Słysz

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych [Dz.U.2014.849 – ze zm.] normuje m.in. problematykę podatku od nieruchomości. Artykuł 1a ust. 1 pkt 3 zmieniony przez art. 9 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. (Dz.U.2015.1045) zmieniający ww. ustawę z dniem 1 stycznia 2016 r. stanowi obecnie, że grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyłączeniem (zastrzeżenie z art. 1a ust. 2a):

1) budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami;

2) gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b i d;

3) budynków, budowli lub ich części, w odniesieniu do których została wydana decyzja ostateczna organu nadzoru budowlanego, o której mowa w art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.), lub decyzja ostateczna organu nadzoru górniczego, na podstawie której trwale wyłączono budynek, budowlę lub ich części z użytkowania.

Ustawodawca posługuje się zwrotem „będące w posiadaniu” a nie będące np. własnością, zatem zgodnie z artykułem 336 Kodeksu cywilnego posiadaczem będzie tu zarówno ten, kto rzeczą faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto rzeczą faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Gdy mowa tu o działalności gospodarczej chodzi o działalność, o której mowa w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r., poz. 584, z późn. zm.), czyli działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, z tym zastrzeżeniem że za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy nie uważa się:

1) działalności rolniczej lub leśnej;

2) wynajmu turystom pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych znajdujących się na obszarach wiejskich przez osoby ze stałym miejscem pobytu w gminie położonej na tym terenie, jeżeli liczba pokoi przeznaczonych do wynajęcia nie przekracza 5;

3) działalności, o której mowa w art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584 i 699).

Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Art. 7 ust. 1 pkt 15 ww. ustawy dodany przez art. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2015 r. (Dz.U.2015.1283) zmieniający ustawę z dniem 1 stycznia 2016 r. stanowi, że od podatku zwalnia się grunty i budynki lub ich części, stanowiące własność gminy, z wyjątkiem zajętych na działalność gospodarczą lub będących w posiadaniu innych niż gmina jednostek sektora finansów publicznych oraz pozostałych podmiotów. Nie zwalnia się zatem automatycznie od podatku gruntów będących w posiadaniu gminy.

Tu dochodzimy zatem do konkluzji, czy gmina jest przedsiębiorcą? Jeśli tak, podatek należy zapłacić według wyższej stawki (z wyłączeniem budynków mieszkalnych), jeśli nie – to nawet za będące w posiadaniu gminy lokale użytkowe należy płacić według niższej stawki, bowiem nie byłyby one w posiadaniu przedsiębiorcy. To, czy gmina jest przedsiębiorcą, jest sprawą kontrowersyjną, wydaje się, że przeważa pogląd, iż: „Jednostka samorządu terytorialnego może być uznana za przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą tylko w zakresie wykonywania zadań własnych i tylko wówczas, gdy są one związane z udziałem tej jednostki w obrocie cywilno-prawnym” [wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 sierpnia 2012 r. V CSK 366/11]. Dodatkowo zauważa się w orzecznictwie, że: „Nawet jednoznaczne wykazanie, że określony podmiot pozbawiony jest przymiotu przedsiębiorcy, nie oznacza jeszcze, że znajdujących się w jego posiadaniu przedmiotów opodatkowania nie należy kwalifikować jako związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Tę samą kwalifikację prawnopodatkową mają bowiem przedmioty opodatkowania znajdujące się w posiadaniu podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą – o której mowa w u.s.d.g., do której odsyła art. 1a ust. 1 pkt 4 u.p.o.l. – nie będącego przedsiębiorcą” [wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 lipca 2015 r. – I SA/Gl 1154/14]. Tym samym, jeśli uznać gminę za przedsiębiorcę lub nie-przedsiębiorcę prowadzącego działalność, to (poza budynkami mieszkalnymi) oddanie w najem gminie lokali niemieszkalnych należy opodatkować według wyższej stawki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Przedstawienie kosztów związanych ze sprzedażą domu

Proszę o przedstawienie mi wszelkich kosztów, jakie poniosę włącznie z podatkiem, sprzedając dom zamieszkany (i mój własny) dłużej niż 5 lat.

Podatek za część budynku użytkowanego przez firmę

Prowadzę działalność, kupiłem budynek o powierzchni 2000 m2. Do działalności gospodarczej używam 500 m2, reszta stoi zamknięta, niewykorzystana – będzie remontowana. Jaki powinienem płacić podatek od nieruchomości? Czy najwyższy podatek za całość, czy tylko za wykorzystywane 500 m2, a za pozostałe metry mniejszą stawkę? Czy istnieje orzeczenie Sądu Najwyższego na ten temat?

Podatek od gruntu po wynajmie na wydobycie kopalin

Razem z mężem jesteśmy właścicielami działki rolnej, którą wynajęliśmy (umowa najmu na czas określony) firmie, która wydobywa na niej kopaliny. Jaki rodzaj podatku od gruntu powinniśmy zapłacić? Czy mamy obowiązek zgłoszenia do urzędu gminy?

Konsekwencje niepłacenia podatku od nieruchomości

Od ponad 10 lat prowadzę działalność gospodarczą w swoim mieszkaniu. Przy zgłoszeniu działalności nie zostałam poinformowana o konieczności opłacania podatku od nieruchomości i dotychczas takowego nie płaciłam. Pomieszczenie, w którym pracuję, wykorzystywane jest również do celów mieszkalnych. Jakie konsekwencje poniosę z tytułu niepłacenia podatku od nieruchomości?

Budynek zajęty częściowo pod działalność gospodarczą – jaki podatek od nieruchomości?

Jestem właścicielką budynku gospodarczego, który został wynajęty przez firmę na prowadzenie działalności gospodarczej. Spisaliśmy umowę najmu, a następnie firma wystąpiła do starostwa o przekształcenie tego budynku pod działalność usługową, deklarując równocześnie wynajęcie całości na działalność (tj. 250 m2). Po zakończeniu prac adaptacyjnych i uzyskaniu zgody starostwa na przekształcenia budynku na działalność usługową firma zadecydowała, że będzie wynajmowała tylko część obiektu, tj. 100 m2. Obecnie nie planuję wynajęcia pozostałych powierzchni. Jaką powinnam złożyć informację w urzędzie gminy na potrzeby wyliczenia podatku od nieruchomości? Czy muszę płacić podatek od nieruchomości od całego obiektu jako od budynku przeznaczonego na działalność gospodarczą, czy tylko od części wynajmowanej?

Umowa przedwstępna a finalna na sprzedaż mieszkania

Moja mama otrzymała mieszkanie w darowiźnie w 2011 roku. Zgodnie z przepisami sprzedaż mieszkania zwolniona z podatku musi odbyć się po upływie min. 5 lat i na zakończenie roku podatkowego. Czy spisanie umowy przedwstępnej w listopadzie 2016 spowoduje konieczność zapłaty 19% podatku dochodowego? Finalna umowa z przeniesieniem własności zostanie podpisana w roku 2017 (styczeń/luty).


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.026498079299927 sek.