Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Wystawienie paragonu z opóźnieniem

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-11-11

Przyjęłam w zeszłym miesiącu zamówienie i otrzymałam zapłatę na konto za usługę, którą będą wykonywać dopiero w tym miesiącu. Nie wystawiłam paragonu za otrzymaną wpłatę, gdyż klient chciał paragon dopiero po wykonaniu usługi. Czy popełniłam błąd? Czy mogę mieć problemy z urzędem skarbowym, jeżeli wystawię paragon teraz, tj. z miesięcznym opóźnieniem?

Aleksander Słysz

Nie podlega żadnej wątpliwości, iż otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zapłaty) podlega ewidencjonowaniu (na kasie rejestrującej) z chwilą jej otrzymania. Tak stanowi wprost § 3 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U.2013.363 ze zm.).

Należało zatem wystawić paragon o treści odpowiadającej sprzedawanej usłudze (towarowi) najlepiej z dodatkową informacją, że jest to w chwili obecnej płatność zaliczkowa. Samo niewywiązanie się z ww. obowiązku to tylko część problemu, bowiem zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (z nieistotnym tu zastrzeżeniem art. 19a ust. 5 pkt 4.).

Zatem tak, popełniła Pani błąd i tak, może mieć Pani problem z organem podatkowym, bowiem w podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstał „miesiąc wcześniej”. Wystawienie paragonu spowoduje rozliczenie „aktualnie”, więc w sposób nieprawidłowy. Takie rozliczenie byłoby prawidłowe, tj. przyjęcie pieniędzy bez ewidencjonowania i ewidencjonowanie w momencie sprzedaży w sytuacji, gdy wpłata nie dotyczyłaby konkretnego zamówienia. Gdybym wpłacił Pani 10 000 zł i wskazał, że coś za to u Pani zamówię, ale nie wiem co, to nie ewidencjonuje Pani tej kwoty do momentu, gdy nie wskażę co chcę nabyć, dopiero wtedy bowiem pojawia się zamówienie na towar lub usługę i można ustalić jaka będzie stawka VAT (TSUE c-419/02, BUPA Hospitals Ltd, 21.02.2006 r.), a moja wpłata nabiera charakteru zaliczki/zadatku, czy też inaczej, przedpłaty związanej z zamówieniem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Wynajem prywatnej nieruchomości dla własnej spółki cywilnej

Wraz z żoną prowadzimy działalność w formie spółki cywilnej. Niedawno zakupiliśmy nieruchomość. Czy możemy (lub jedno z nas) wynająć ją w całości własnej spółce cywilnej na biuro? Jeśli tak, to jakiej wysokości podatek z tytułu wynajmu będziemy musieli odprowadzić?

Koszty podatkowe samochodów wydzierżawionych dla potrzeb firmy

Jesteśmy spółką z o.o. Wydzierżawiamy 2 samochody osobowe dla potrzeb firmy (jeździ nimi prezes i wiceprezes). Umowa dzierżawy została zgłoszona do US i auta zostały zgłoszone jako służące do działalności mieszanej. VAT odliczamy w wysokości 50%. A co z kosztami? Czy musi być prowadzona kilometrówka do kosztów eksploatacyjnych? Czy możemy w 100% wrzucać FV w koszty?

Odszkodowanie za utracone zarobki a podatek

Dostałem odszkodowanie za niesłuszny areszt w wysokości 27 tys. zł, w tym 15 tys. za utracone zarobki i 12 tys. jako zadośćuczynienie. Od jakiej kwoty mam zapłacić podatek? Czy mogę odliczyć koszty wynagrodzenia adwokata?

Doliczanie do przychodu renty adoptowanej córki

Jestem pracującą matką adopcyjnego dziecka, które ma rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Ponieważ dziecko jest jeszcze niepełnoletnie, ustalono prawnie, że to ja będę otrzymywać rentę. Co roku rozliczam się z podatku, uwzględniając do swojego przychodu pieniądze córki – z PIT 40A – tak mi powiedziano w lokalnym oddziale ZUS-u. Wychodzi tak, że płacę jeszcze raz podatek, który został już pobrany. Czy to jest prawomocne?

Sprzedaż tras narciarskich a PCC

Przedsiębiorca (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą), aktywny vatowiec, zamierza kupić na potrzeby tej działalności nieruchomość gruntową niezabudowaną od osoby fizycznej niebędącej przedsiębiorcą. Całość nieruchomości to trasy narciarskie, które były do tej pory dzierżawione. Kupujący po nabyciu będzie kontynuować tam działalność gospodarczą. Kupujący jest właścicielem gruntów rolnych o pow. 4 ha. Czy od umowy sprzedaży należny będzie bezwzględnie podatek od czynności cywilnoprawnych?

Konsekwencje wprowadzenie kasy fiskalnej z opóźnieniem

Prowadzę firmą oferującą usługi. Wystawiam faktury VAT. Większość moich klientów to firmy. Gdy wykonuję usługi dla osób fizycznych nieprowadzących działalności, to zawsze wystawiam fakturę VAT – za usługę wraz z materiałem. Do tej pory nie stosowałam kasy fiskalnej, gdyż korzystałam ze zwolnienia – można było wystawić maks. 50 faktur dla maks. 20 odbiorców prywatnych. Myślałam, że to zwolnienie nadal obowiązuje. Dzisiaj dowiedziałam się, że już nie. Muszę mieć kasę fiskalną – więc dobrze, zainstaluję. Ale co w przypadku, gdy nie zrobiłam tego terminowo? Termin, jak się okazało, upłynął ponad rok temu. Nie chciałabym mieć problemów w urzędzie skarbowym. Jak wyprostować to opóźnienie?

Problem z identyfikacją źródła przychodów

Mam problem z identyfikacją źródła przychodów i tym samym z ustaleniem obowiązków podatkowych. Tancerka–artystka, będąca „wolnym strzelcem”, podpisuje kontrakty z zagranicznymi teatrami, agencjami w Europie – niewykluczone, że taki kontrakt będzie również podpisany z polskimi podmiotami.


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.023313999176025 sek.