Kategoria: Podatek VAT

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Zakup działki i jej sprzedaż przez podatnika VAT

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-09-16

W 2010 r., pozostając z małżonkiem we wspólnocie majątkowej, kupiliśmy od gminy na przetargu działkę budowlaną, transakcja była opodatkowana podatkiem VAT, kupiliśmy działkę do użytku prywatnego i nie odliczaliśmy podatku VAT, zapłaciliśmy kwotę brutto. Na działce nie prowadziliśmy żadnych robót budowlanych. Mamy zamiar w 2016 r. odsprzedać działkę córce, która wtedy powróci z zagranicy, nie będzie to darowizna, gdyż córka nam zapłaci. Ja jestem z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej płatnikiem VAT. Czy od sprzedaży będziemy musieli odprowadzić podatek VAT? Czy powstanie obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o podatku dochodowym? Czy podstawą wyceny może być kwota, jaką zapłaciliśmy gminie, ewentualnie powiększona o inflację? Córka niedawno zbyła nieruchomość, przeznaczając uzyskaną kwotę na cele mieszkaniowe. Czy zakup przez nią działki budowlanej od nas będzie uznane za realizację celów mieszkaniowych?

Aleksander Słysz

Nie będą Państwo musieli płacić podatku od towarów i usług, nie zapłacą Państwo także podatku dochodowego (sprzedając w 2016 r.), gdyż nie powstanie przychód. Dla córki nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego jest celem zgodnym z wymogami zwolnienia.

VAT

Co do zasady sprzedaż działki budowlanej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jeśli dokonywać jej będzie podatnik VAT (gdy teren ten nie jest terenem niezabudowanym innym niż tereny budowlane, takie tereny bowiem od podatku od towarów i usług zwolnione są przedmiotowo – art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej ustawa o VAT). Ocena, czy działają Państwo – sprzedając córce działkę budowlaną, na której w teorii mogłaby wznieść budynek mieszkalny – jako podatnicy VAT, jest dokonywana w świetle postanowień art. 15 ustawy VAT, który uznaje za podatników VAT osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą (która obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych) bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. W mojej ocenie, w przedstawionej sytuacji, nie dokonacie Państwo zbycia „z działalności”, tj. w charakterze osób, którym można przypisać działalność gospodarczą w zakresie tej konkretnej sprzedaży działki budowlanej. Sprzedaż córce, w opisanej sytuacji, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, nawet jeśli przedmiotem sprzedaży jest teren budowlany.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

PIT

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Zatem sprzedaż po upływie 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, nie powoduje w ogóle powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W kwestii wydatków córki, zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. c) ustawy ww,. za wydatek poniesiony na własne cele mieszkaniowe uważa się m.in. wydatek poniesiony na „nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie”. Tym samym jeśli na tej działce można wybudować budynek mieszkalny, wydatek zgodny jest ze zwolnieniem z art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Jaką kwotę z rachunku za paliwo mam wpisać do ewidencji przebiegu pojazdu jako koszt?

W związku z pojawieniem się możliwości odpisu VAT od paliwa mam pytanie. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i używam samochodu prywatnego do celów związanych z działalnością gospodarcza. Dotychczas całość rachunku za paliwo wliczałem w koszty eksploatacji samochodu (prowadzę ewidencję przebiegu pojazdu). Z dniem 1 lipca będzie można odliczyć 50% VAT z faktury za paliwo. Jaką kwotę z rachunku za paliwo mam wpisać do ewidencji przebiegu pojazdu jako koszt?

Brak płatności za fakturę a VAT

Wynajmuję firmie pomieszczenia magazynowe i wystawiam faktury VAT. Najemca od kilku miesięcy nie płaci najmu, a ja jestem zobowiązana wystawiać faktury. Czy muszę płacić VAT?

Wykonanie usługi, której nie zamawiał płatnik

Kilka miesięcy tego podjąłem się rozbiórki budynku gospodarczego moich rodziców ze względów bezpieczeństwa, bo budynek groził zawaleniem. Budynek gospodarczy graniczył z naszym i domem sąsiadów. Okazało się, że po 4 miesiącach po mojej rozbiórce przy dużym wietrze ściana spadła. Sąsiad po rozmowie ze mną podjął decyzję, że zrobimy tę ścianę w płytach osb i on się wszystkim zajmie, nie mam się martwić. Moją żona na tę chwilę uregulowała wszystkie płatności. Ale problem polega w tym, że naliczono sobie za usługę ładowacza razem z operatorem 1400 zł, nikt tego ze mną nie uzgadniał. Poprosiłem o fakturę za tę usługę. Najpierw była cisza, a gdy spytałem o fakturę ponownie, to otrzymałem odpowiedź, że muszę 23% VAT dopłacić i mi wystawi. Co mam teraz robić? Nie zamawiałem takiej usługi, a wygląda na to, że muszę za nią zapłacić.

VAT za nagrobki dla osób fizycznych

Czy mogę zastosować VAT 8% na usługi związane z wykonywaniem nagrobków dla osób fizycznych? To PKD 2370Z.

Wystawienie faktury VAT przed dostarczeniem towaru

Czy spółka z o.o. może wystawić bez konsekwencji fakturę VAT zanim dostarczy towar? Chodzi między innymi o przypadek, gdy odbiorca prosi o wystawienie faktury, chociaż towar otrzyma za 1,5 miesiąca, ale chciałby zamknąć rok wydatkami. Oto przykłady: 1. Klient złożył zamówienie w grudniu, faktura została wystawiona także w grudniu, a towar został dostarczony już w nowym roku w marcu. 2. Klient złożył zamówienie w lipcu, faktura została wystawiona również w lipcu, a towar dostarczono we wrześniu. Terminy płatności 60 dni.

Zgłoszenie się jako podatnik VAT bez założenia działalności

Planuję zakupić lokal, stan deweloperski pod wynajem. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Planuję się zgłosić do US jako podatnik VAT-u, nie rejestrując działalności. Będę wystawiać za wynajem faktury VAT, odprowadzać podatek VAT i opłacać podatek dochodowy ryczałtowo 8,5%. Czy w tej sytuacji istnieje możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT od zakupionego lokalu?

Akt notarialny działki tylko na jednego wspólnika firmy

Zakupiliśmy działkę budowlaną na firmę, żeby wybudować na niej siedzibę. Sprzedawca wystawił fakturę na firmę, ale akt notarialny jest tylko na jednego z dwóch wspólników. Urząd skarbowy nie chce zwrócić VAT-u bo twierdzi, że akt musi być na firmę. Czy jest to zgodne z prawem? Firma jest spółką jawną, a dwóch wspólników ma po 50% udziałów.

Odroczenie terminu płatności podatku i ponowne rozłożenie na raty

Posiadam zaległy podatek VAT w kwocie prawie 200 tys. zł. Firma zbankrutowała, złożyłam wniosek do urzędu skarbowego o rozłożenie na raty. Dostałam odpowiedź pozytywną, spłacam po 1 tys. zł, ale okres spłat mam tylko na 10 miesięcy. Zbliża się koniec, a nie jestem w stanie zapłacić ostatniej, tak ogromnej raty. Czy mogę znowu poprosić naczelnika o dalsze rozłożenie na raty moich zaległości?

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.039061069488525 sek.