Kategoria: Kontrola podatkowa i skarbowa

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Zakup mieszkania za oszczędności a urząd skarbowy

Autor: Tomasz Kaczmarski • Opublikowane: 2014-06-03

Przez wiele lat zbierałem pieniądze na koncie bankowym. Nie zarabiam wiele, ale co miesiąc udawało mi się odłożyć kilkaset złotych (m.in. dzięki alimentom od żony, z którą jestem w separacji). Teraz chciałbym za te oszczędności – wspomagając się kredytem – kupić mieszkanie (o wartości ok. 120 000 zł). Jak może podejść do tego urząd skarbowy? Dodam, że myślę o rozwodzie. Czy to coś zmienia w mojej sytuacji?

 

Tomasz Kaczmarski

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.) od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 75% dochodu.

Z kolei w myśl art. 20 ust. 3 u.p.d.o.f. wysokość przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych ustala się na podstawie poniesionych przez podatnika w roku podatkowym wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia, jeżeli wydatki te i wartości nie znajdują pokrycia w mieniu zgromadzonym przed poniesieniem tych wydatków lub zgromadzeniem mienia, pochodzącym z przychodów uprzednio opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania.

W momencie dokonywania większych zakupów przez podatnika, np. kupna samochodu czy mieszkania, urząd skarbowy może żądać udokumentowania legalnego źródła pochodzenia majątku. Biorąc pod uwagę wskazane przepisy, należy zauważyć, iż w tym zakresie istotna jest przede wszystkim relacja osiąganych przez podatnika dochodów do ponoszonych wydatków.

Przy tego typu przypadkach organ podatkowy standardowo analizuje m.in. sumę dochodów udokumentowanych w zeznaniach podatkowych, pomniejszoną o średnie koszty utrzymania (wydatki konsumpcyjne, zakupione mienie, poniesione opłaty eksploatacyjne, leczenie i in.).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Gdy podatnik poniósł wydatki znacznie przekraczające jego dochody, to na nim ciąży obowiązek udokumentowania zgromadzonych środków. W takiej sytuacji wieloletnie oszczędności, za które kupuje się mieszkanie, należy w sposób wiarygodny udokumentować. Przydatne są wszelkie dokumenty potwierdzające zgromadzone dochody, takie jak: wyciągi z kont bankowych, potwierdzenia przelewów bankowych i otrzymywanych przekazów pieniężnych, świadczeń alimentacyjnych, umowy zawartych lokat, inwestycji w papiery wartościowe, książeczki oszczędnościowe. Wiarygodnym dokumentem stwierdzającym legalność zgromadzonych środków są również umowy pożyczki.

Ze zgromadzonych dokumentów powinno wynikać, iż otrzymane wynagrodzenie lub znaczna jego część była przeznaczana na oszczędności (co może być uzasadnione dochodami małżonki czy alimentami). Warto podkreślić, iż dochód osiągnięty przez małżonków należy do wspólności majątkowej. Tym samym, w przypadku ewentualnego rozwodu zasadniczo powinien nastąpić podział majątku (na podstawie porozumienia pomiędzy stronami lub na drodze sądowej). Powyższe może przyczynić się do zwiększenia Pana stanu majątkowego.

W mojej ocenie zainteresowanie urzędu podatkowego zakupem mieszkania za oszczędności jest w Pana przypadku mało prawdopodobne. Wynika to z faktu stosunkowo niewielkiej wartości nieruchomości oraz wykorzystania wsparcia finansowego w postaci umowy pożyczki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Czynności sprawdzające organu podatkowego

Chciałabym prosić o poradę dotyczącą czynności sprawdzających organu podatkowego. Urząd skarbowy sprawdza moje zeznanie (PIT-28) za 2011 rok*. Urzędnik zażądał wglądu do ewidencji przychodów spółki, której jestem udziałowcem. Czy to jest zgodne z przepisami?

 

Usługi na rzecz jednego podmiotu a ryczałt

Mój narzeczony prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (usługi budowlane) opodatkowaną ryczałtem. Podczas kontroli skarbowej zakwestionowano ryczałt jako dopuszczalną formę opodatkowania. Zarzucono mojemu narzeczonemu, że w 2009 r. świadczył usługi tylko na rzecz jednego podmiotu. Jednak już w 2010 r. miał kilku kontrahentów. Jak mój narzeczony może się bronić?

 

Ujawnione źródła przychodów

Od piętnastu lat mieszkam i pracuję za granicą (tam też rozliczam się z podatków), w 2007 roku za oszczędności kupiłem mieszkanie w Polsce. Teraz otrzymałem pismo z urzędu skarbowego, według którego zakup został sfinansowany z dochodu niemającego pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów (dokument powołuje się na art. 165 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej). W piśmie znalazło się sformułowanie: „z uzyskanych przez organ podatkowy informacji wynika, że...”. Czy to oznacza, że ktoś doniósł na mnie do urzędu? Czy mogę żądać ujawnienia źródła tej informacji? W jaki sposób wyjaśnić tę sprawę? Czy powinienem wynająć prawnika?

Podatek od zamiany mieszkania

W 2005 r. kupiliśmy mieszkanie spółdzielcze lokatorskie. W 2008 r. ustanowiliśmy odrębną własność mieszkania. Dwa lata później zamieniliśmy to mieszkanie na większe z dopłatą 100 tys. zł. Wczoraj otrzymaliśmy telefon z urzędu skarbowego w sprawie niezapłaconego podatku od zamiany mieszkania. Tymczasem przecież mimo zbycia (zamiany) mieszkania kupionego w 2008 r. przed okresem 5 lat, dalej realizowaliśmy cele mieszkaniowe. Jak się bronić w urzędzie? Co o naszym przypadku mówi prawo?

Błędna stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Firma gastronomiczna świadczyła usługi z zakresu organizacji imprez okolicznościowych i firmowych, nie posiada koncesji na alkohol. Urząd chce przeprowadzić kontrolę w związku z ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Po przeglądnięciu ewidencji przychodów za ten rok okazało się, że firma wpłaciła ryczałt według stawki 8,5% za imprezy, a powinna według stawki 3%. Jak zachowa się fiskus w sytuacji, gdy te przychody były opodatkowane wyższą stawką? Czy opodatkuje wszystkie przychody według właściwej stawki czy według 8,5%?

Konsekwencje niepłacenia podatku od umowy najmu

Urząd skarbowy rozpoczął postępowanie wyjaśniające w sprawie ustalenia wysokości podatku od przychodów ze źródeł nieujawnionych – chodzi o wykazanie, skąd pochodziły środki na darowiznę. Obawiam się, że przy okazji tego postępowania wyjdzie na jaw kilkuletni najem mieszkania, od którego nie płaciłem podatku dochodowego. Pieniądze wpływały na moje konto z tytułem: „czynsz za najem”. Jakich mogę się spodziewać konsekwencji niepłacenia podatku od umowy najmu? Za jaki okres wstecz urząd może naliczyć podatek. Czy w tej sytuacji mogę skorzystać z czynnego żalu?

Kontrola podatkowa przy zakupie mieszkania

Zamierzam kupić mieszkanie w Polsce. Moim ośrodkiem życiowym jest Austria. Z uwagi na to, że banki w Polsce nie respektują zagranicznych dochodów nie mogę wziąć kredytu i jestem zmuszona kupić mieszkanie za gotówkę. Czy w zawiązku z powyższym mogę być wybrana do kontroli podatkowej? W jakie dokumenty powinnam się zabezpieczyć?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.025918006896973 sek.