Kategoria: Podatek VAT

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Zamówienia od kontrahenta spoza Unii

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-06-02

Otrzymuję zamówienia od kontrahenta zagranicznego spoza Unii (płatne w euro). Wykonanie tego zamówienia zlecam firmie polskiej,
z którą zawieram umowy z rozbiciem na fakturowanie w kilku częściach w euro. Firma wystawia mi faktury, częściowe VAT w euro. Czy mogę należność główną za wystawione faktury zapłacić w euro, natomiast wyliczony VAT w złotówkach, po przeliczeniu po kursie NBP, tj. na dzień wcześniejszym od daty wystawienia faktury?

Aleksander Słysz

W prawie podatkowym nie ma przeszkód dla takiej płatności, jednoznacznie można stwierdzić, że z podatkowego punktu widzenia taka płatność jest możliwa. Ewentualne przeszkody dla niej mogą zostać odnalezione w samych regułach współpracy z dostawcą (kontrahentem) czyli postanowieniach umownych. Zgodnie z art. 358 § 1 Kodeksu cywilnego, zmienionym przez art. 1 pkt 12 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r., wyrażającym tzw. zasadę walutowości: jeżeli przedmiotem zobowiązania podlegającego wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, dłużnik może spełnić świadczenie w walucie polskiej, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia wyłącznie w walucie obcej. Innymi słowy może Pan, co do zasady, płacić za fakturę wystawioną w Euro złotówkami, chyba że umowa z Pana dostawcą zastrzega spełnienie świadczenia w walucie obcej.

 

Jak stanowi art. 358 § 2, wartość waluty obcej określa się według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia wymagalności roszczenia, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe lub czynność prawna zastrzega inaczej. Natomiast zgodnie z § 3 tego samego artykułu Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia, wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia w walucie polskiej według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia, w którym zapłata jest dokonywana.

 

Dla Pańskiego kontrahenta znaczenie ma, czego nie podważa według mnie ww. reguła, by całość kwoty brutto została według przywołanych zasad uregulowana, nie ma więc znaczenia, jaką część kwoty zapłaci Pan w euro, a jaką w złotówkach.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

VAT od sprzedaży działek rolnych z warunkami zabudowy

Jesteśmy wraz z mężem rolnikami na zasadach ryczałtowych; mamy wspólność małżeńską. Przed 25 laty zakupiliśmy siedlisko o areale ok. 90 arów. Ze względu na trudności w uprawie mechanicznej tak małego areału 5 lat temu wystąpiliśmy z wnioskiem o podział tej działki na dwie części: jedna, na której są budynki i ogród, pozostała w całości, natomiast druga część została podzielona na mniejsze działki z możliwością pod zabudowę. Uzyskaliśmy pozwolenie na podział i jednocześnie zostały wydane warunki zabudowy dla tych pozostałych działek. Działki te były uprawiane rolniczo, nigdy nie były dzierżawione, są nieuzbrojone. Jedna z tych działek została sprzedana w 2009 r. Nie było żadnych czynności marketingowych w sensie reklamy itp. Mąż jest w tej chwili na rencie, a ja prowadzę dodatkowo działalność gospodarczą i jestem podatnikiem VAT. Czy w opisanej sytuacji jesteśmy zobowiązani od tej sprzedaży działki rolnej zapłacić VAT? Czy jest to sprzedaż z majątku prywatnego? Czy jeżeli VAT, to wystarczy, że ja jako podatnik czynny zapłacę od całości, czy musimy zapłacić po połowie?

Zgłoszenie się jako podatnik VAT bez założenia działalności

Planuję zakupić lokal, stan deweloperski pod wynajem. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Planuję się zgłosić do US jako podatnik VAT-u, nie rejestrując działalności. Będę wystawiać za wynajem faktury VAT, odprowadzać podatek VAT i opłacać podatek dochodowy ryczałtowo 8,5%. Czy w tej sytuacji istnieje możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT od zakupionego lokalu?

Akt notarialny działki tylko na jednego wspólnika firmy

Zakupiliśmy działkę budowlaną na firmę, żeby wybudować na niej siedzibę. Sprzedawca wystawił fakturę na firmę, ale akt notarialny jest tylko na jednego z dwóch wspólników. Urząd skarbowy nie chce zwrócić VAT-u bo twierdzi, że akt musi być na firmę. Czy jest to zgodne z prawem? Firma jest spółką jawną, a dwóch wspólników ma po 50% udziałów.

Ograniczenie kosztów przy sprzedaży samochodów firmowych

Mam w działalności gospodarczej dwa samochody: zakupiony w 2010 roku, po leasingu finansowym, w pełni zamortyzowany, pełne odliczenie VAT-u,  zakupiony z leasingu w 2014 roku, w trakcie amortyzacji, około 3 tys. odpisanego VAT-u z ostatniej faktury. Chciałbym sprzedać obydwa. Chciałbym ograniczyć koszty przy sprzedaży tych samochodów firmowych. Czy wycofać je na użytek własny, podarować i sprzedać?

Odroczenie terminu płatności podatku i ponowne rozłożenie na raty

Posiadam zaległy podatek VAT w kwocie prawie 200 tys. zł. Firma zbankrutowała, złożyłam wniosek do urzędu skarbowego o rozłożenie na raty. Dostałam odpowiedź pozytywną, spłacam po 1 tys. zł, ale okres spłat mam tylko na 10 miesięcy. Zbliża się koniec, a nie jestem w stanie zapłacić ostatniej, tak ogromnej raty. Czy mogę znowu poprosić naczelnika o dalsze rozłożenie na raty moich zaległości?

Rezygnacja z podatku VAT a korekty

Zrezygnowałem z podatku VAT od 1.01.2017, składając VAT-R. Czy należy dokonać korekty VAT naliczonego z faktur rat leasingowych i opłaty wstępnej od samochodu osobowego (leasing operacyjny zawarty w 8.05.2016 i odliczono 50% VAT-u jako samochód wykorzystywany prywatnie i w działalności). Czy dokonując korekty VAT od środków trwałych i wyposażenia (po rezygnacji z VAT), mogę kwotę VAT z korekt wrzucić w koszty działalności i jak ewentualnie zaksięgować? Czy do korekty przy rezygnacji z VAT-u trzeba doliczyć odsetki? Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i prowadzę książkę przychodów i rozchodów.


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.025912046432495 sek.