Kategoria: Podatek VAT

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Zgłoszenie się jako podatnik VAT bez założenia działalności

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-01-06

Planuję zakupić lokal, stan deweloperski pod wynajem. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Planuję się zgłosić do US jako podatnik VAT-u, nie rejestrując działalności. Będę wystawiać za wynajem faktury VAT, odprowadzać podatek VAT i opłacać podatek dochodowy ryczałtowo 8,5%. Czy w tej sytuacji istnieje możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT od zakupionego lokalu?

Aleksander Słysz

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług oddawanie mieszkania w najem stanowi działalność gospodarczą, ta sama czynność w myśl np. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie musi być działalnością gospodarczą (może być np. najmem prywatnym). Tym samym w zakresie dochodu/przychodu może Pan korzystać z ryczałtu. Zgodnie z art. 15 ust. 1 podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza o której mowa powyżej obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Warunkiem koniecznym odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jest wykorzystywanie do wykonywania czynności opodatkowanych. Dokładniej w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT (czyli właśnie osobie, która na gruncie VAT prowadzi działalność gospodarczą) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Innymi słowy podatnikowi VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lecz wtedy gdy istnieje związek podatku naliczonego ze sprzedażą opodatkowaną. W pewnym uproszczeniu, by trwale odliczyć cały VAT (i np. wykazać go do zwrotu) od zakupu mieszkania, mieszkanie musi służyć w całości działalności opodatkowanej. Zarówno od zakupu mieszkania, jak i nabycia usług czy towarów związanych z podatek naliczony odlicza Pan na zasadach ogólnych.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Nie ma możliwości odliczenia całości podatku naliczonego w przypadku jedynie częściowego wykorzystywania dla celów opodatkowanych lub w ogóle do wykorzystania do działalności zwolnionej (przykładowo zwolnione są usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Problem z rozliczeniem faktury od kontrahenta z Hiszpanii

Otrzymaliśmy fakturę od kontrahenta z Hiszpanii. Czy mam traktować to jako import usług i wykazać w poz. 27, 28, 29 i 30 deklaracji VAT-7 (jako podatek należny) i jednocześnie rozliczyć VAT naliczony w poz. 41 i 42? Czy transakcja powinna być wykazana w informacji podsumowującej VAT-UE?

VAT za nagrobki dla osób fizycznych

Czy mogę zastosować VAT 8% na usługi związane z wykonywaniem nagrobków dla osób fizycznych? To PKD 2370Z.

Zakup działki i jej sprzedaż przez podatnika VAT

W 2010 r., pozostając z małżonkiem we wspólnocie majątkowej, kupiliśmy od gminy na przetargu działkę budowlaną, transakcja była opodatkowana podatkiem VAT, kupiliśmy działkę do użytku prywatnego i nie odliczaliśmy podatku VAT, zapłaciliśmy kwotę brutto. Na działce nie prowadziliśmy żadnych robót budowlanych. Mamy zamiar w 2016 r. odsprzedać działkę córce, która wtedy powróci z zagranicy, nie będzie to darowizna, gdyż córka nam zapłaci. Ja jestem z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej płatnikiem VAT. Czy od sprzedaży będziemy musieli odprowadzić podatek VAT? Czy powstanie obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o podatku dochodowym? Czy podstawą wyceny może być kwota, jaką zapłaciliśmy gminie, ewentualnie powiększona o inflację? Córka niedawno zbyła nieruchomość, przeznaczając uzyskaną kwotę na cele mieszkaniowe. Czy zakup przez nią działki budowlanej od nas będzie uznane za realizację celów mieszkaniowych?

Wystawienie faktury VAT przed dostarczeniem towaru

Czy spółka z o.o. może wystawić bez konsekwencji fakturę VAT zanim dostarczy towar? Chodzi między innymi o przypadek, gdy odbiorca prosi o wystawienie faktury, chociaż towar otrzyma za 1,5 miesiąca, ale chciałby zamknąć rok wydatkami. Oto przykłady: 1. Klient złożył zamówienie w grudniu, faktura została wystawiona także w grudniu, a towar został dostarczony już w nowym roku w marcu. 2. Klient złożył zamówienie w lipcu, faktura została wystawiona również w lipcu, a towar dostarczono we wrześniu. Terminy płatności 60 dni.

Akt notarialny działki tylko na jednego wspólnika firmy

Zakupiliśmy działkę budowlaną na firmę, żeby wybudować na niej siedzibę. Sprzedawca wystawił fakturę na firmę, ale akt notarialny jest tylko na jednego z dwóch wspólników. Urząd skarbowy nie chce zwrócić VAT-u bo twierdzi, że akt musi być na firmę. Czy jest to zgodne z prawem? Firma jest spółką jawną, a dwóch wspólników ma po 50% udziałów.

Ograniczenie kosztów przy sprzedaży samochodów firmowych

Mam w działalności gospodarczej dwa samochody: zakupiony w 2010 roku, po leasingu finansowym, w pełni zamortyzowany, pełne odliczenie VAT-u,  zakupiony z leasingu w 2014 roku, w trakcie amortyzacji, około 3 tys. odpisanego VAT-u z ostatniej faktury. Chciałbym sprzedać obydwa. Chciałbym ograniczyć koszty przy sprzedaży tych samochodów firmowych. Czy wycofać je na użytek własny, podarować i sprzedać?

Zamówienia od kontrahenta spoza Unii

Otrzymuję zamówienia od kontrahenta zagranicznego spoza Unii (płatne w euro). Wykonanie tego zamówienia zlecam firmie polskiej,
z którą zawieram umowy z rozbiciem na fakturowanie w kilku częściach w euro. Firma wystawia mi faktury, częściowe VAT w euro. Czy mogę należność główną za wystawione faktury zapłacić w euro, natomiast wyliczony VAT w złotówkach, po przeliczeniu po kursie NBP, tj. na dzień wcześniejszym od daty wystawienia faktury?


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.022658109664917 sek.