Kategoria: Podatek VAT

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Złożenie VAT-R po terminie

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-02-01

Czy złożenie VAT-R po terminie (przekroczenie 150 tys. zł) skutkuje brakiem możliwości rozliczania VAT kwartalnie?

Aleksander Słysz

Nie, utrata zwolnienia podmiotowego i złożenie zgłoszenia rejestracyjnego po terminie, tj. po dniu, w którym traci się prawo do zwolnienia podmiotowego, nie powoduje, że rozliczenie VAT kwartalnie nie jest możliwe. Można zatem rozliczać VAT kwartalnie, jednak nie od każdego momentu.

Decydujące znaczenie ma tu treść art. 99 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym „podatnicy, inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale ale dopiero, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. Deklaracje składa się w terminie do 25 stycznia, 25 kwietnia, 25 lipca, 25 października”. By zatem rozliczać VAT kwartalnie od drugiego kwartału (kwiecień–czerwiec), należy złożyć zawiadomienie do dnia 25 maja 2015 r.

Jedynie podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu dokonuje zawiadomienia w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu.

Warto pamiętać, że podatnicy rozliczający się kwartalnie mogą ponownie składać deklaracje podatkowe za okresy miesięczne dopiero po upływie 4 kwartałów, za które składali deklaracje kwartalne, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy miesięczny okres rozliczeniowy, jednak nie później niż z dniem upływu terminu złożenia tej deklaracji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Odliczenie VAT przy zakupie nieruchomości na firmę

Czy mogę odliczyć VAT przy zakupie nieruchomości na firmę? To znaczy chciałbym wpłacić gotówką część kwoty, a pozostałą część spłacić w ratach.

Import drewna z Afryki do Polski

Czy jest możliwość, żeby nie płacić VAT-u przy odprawie celnej przy imporcie drewna z Afryki do Polski? Kolega mi mówił, że stosuje zwolnienie z ustawy. Drewno przeznaczone jest do przerobu i sprzedaży, kod 4407289900.

Działalność przy współpracy z kontrahentami z Białorusi

Mam zamiar otworzyć firmę w Polsce, która będzie specjalizowała się głównie w sprzedaży odzieży. Chcę współpracować z firmą znajdującą się na terenie Republiki Białoruś, ponadto chcę, aby dzianina z Polski była eksportowana do Republiki Białorusi, tam przekształcana w wyroby gotowe (koszulki) i przywieziona z powrotem do Polski. W jakim kraju będę płacił się podatek VAT? W jaki sposób podpisuje się umowę pomiędzy firmami? Jakie dokumenty są potrzebne do służby celnej w przypadku eksportu dzianiny i wywozu wyrobów gotowych? Szczegóły w załączniku.

Sprzedaż importowanej odzieży a VAT

Zajmuję się sprzedażą importowanej odzieży z Unii Europejskiej. Kupuję towar za np. 100 zł i sprzedaję go za 120 zł. Ile powinnam zapłacić od tego VAT-u?

Sprzedaż nieruchomości przez spółkę jawną – skutki podatkowe

Spółka jawna sprzedaje zabudowaną nieruchomość, która nie została oddana do użytku, jest w stanie surowym otwartym). Działka została nabyta przez spółkę przed wejściem do UE w 2003 r. bez VAT. Budowę rozpoczęto w 2011 r. Jakie będą skutki podatkowe sprzedaży tej nieruchomości? Czy teraz firma, sprzedając tę zabudowaną nieruchomość, musi naliczyć VAT 23% i czy od tej czynności będzie do zapłaty podatek dochodowy (mimo upływu 5 lat od zakupu działki)?

Problem z rozliczeniem faktury od kontrahenta z Hiszpanii

Otrzymaliśmy fakturę od kontrahenta z Hiszpanii. Czy mam traktować to jako import usług i wykazać w poz. 27, 28, 29 i 30 deklaracji VAT-7 (jako podatek należny) i jednocześnie rozliczyć VAT naliczony w poz. 41 i 42? Czy transakcja powinna być wykazana w informacji podsumowującej VAT-UE?

Jaką kwotę z rachunku za paliwo mam wpisać do ewidencji przebiegu pojazdu jako koszt?

W związku z pojawieniem się możliwości odpisu VAT od paliwa mam pytanie. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i używam samochodu prywatnego do celów związanych z działalnością gospodarcza. Dotychczas całość rachunku za paliwo wliczałem w koszty eksploatacji samochodu (prowadzę ewidencję przebiegu pojazdu). Z dniem 1 lipca będzie można odliczyć 50% VAT z faktury za paliwo. Jaką kwotę z rachunku za paliwo mam wpisać do ewidencji przebiegu pojazdu jako koszt?

Wykonanie usługi, której nie zamawiał płatnik

Kilka miesięcy tego podjąłem się rozbiórki budynku gospodarczego moich rodziców ze względów bezpieczeństwa, bo budynek groził zawaleniem. Budynek gospodarczy graniczył z naszym i domem sąsiadów. Okazało się, że po 4 miesiącach po mojej rozbiórce przy dużym wietrze ściana spadła. Sąsiad po rozmowie ze mną podjął decyzję, że zrobimy tę ścianę w płytach osb i on się wszystkim zajmie, nie mam się martwić. Moją żona na tę chwilę uregulowała wszystkie płatności. Ale problem polega w tym, że naliczono sobie za usługę ładowacza razem z operatorem 1400 zł, nikt tego ze mną nie uzgadniał. Poprosiłem o fakturę za tę usługę. Najpierw była cisza, a gdy spytałem o fakturę ponownie, to otrzymałem odpowiedź, że muszę 23% VAT dopłacić i mi wystawi. Co mam teraz robić? Nie zamawiałem takiej usługi, a wygląda na to, że muszę za nią zapłacić.


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »
0.022732973098755 sek.