Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Amortyzacja mieszkania

Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 2013-01-04

Chcę wynająć moje mieszkanie własnościowe. Lokal został nabyty kilka lat temu na rynku wtórnym. Planuję wynajmować mieszkanie w ramach mojej działalności gospodarczej. Chodzi mi głównie o to, że amortyzacja mieszkania jest kosztem podatkowym. Jaką stawkę można zastosować przy amortyzacji mieszkania własnościowego? Czy w celu rozszerzenia zakresu działalności o najem należy udać się do urzędu? Mam jeszcze samochód w leasingu, niedługo zostanie wykupiony na firmę. Chciałbym wpisać samochód do ewidencji środków trwałych. Jak to zrobić? Obecnie jestem na ryczałcie, ale chcę przejść na podatek liniowy.

 

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

1. Jaką stawkę można zastosować przy amortyzacji mieszkania własnościowego?

 

Symbol KŚT właściwy dla lokalu mieszkalnego to 122 (lokale mieszkalne). Podstawową stawką amortyzacyjną jest tu stawka 1,5% rocznie (poz. 1 załącznika nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jest również możliwość zastosowania podwyższonej stawki amortyzacyjnej przewidzianej dla towarów używanych – podstawą prawną będzie tu art. 22j ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.). Dla lokalu mieszkalnego minimalny okres amortyzacji to 10 lat (inaczej mówiąc, stawka będzie wynosiła 10% rocznie).

 

2. Czy w celu rozszerzenia zakresu działalności o najem należy udać się do urzędu?

 

Jeżeli chciałby Pan rozliczać uzyskiwane z najmu dochody w ramach działalności (a nie jako najem prywatny), należy dokonać zmiany wpisu. W tym roku* najprawdopodobniej bez wizyty w urzędzie się nie obejdzie. Jeżeli Pana wpis został przeniesiony do CEIDG, być może uda się Panu przeprowadzić tę sprawę elektronicznie, bez wizyty w urzędzie. Link do strony internetowej CEIDG: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/ (można sprawdzić, czy Pana wpis został już przeniesiony).

 

3. Wpis samochodu wykupionego z leasingu do ewidencji środków trwałych – poniżej wyjaśniam to zagadnienie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Po wykupie samochodu z leasingu będzie Pan miał możliwość wpisania go do ewidencji środków trwałych. Symbol klasyfikacji to 741 (samochody osobowe) lub 742 (samochody ciężarowe). Podstawowy okres amortyzacji wynosi tu 5 lat (20% rocznie); istnieje również możliwość zastosowania (analogicznie jak w przypadku mieszkania) stawki indywidualnej dla towarów używanych – w tym przypadku minimalny okres amortyzacji wynosi 30 miesięcy (stawka 40% rocznie).

 

Odnośnie nazwy środka trwałego – jest tu pewna dowolność; w przypadku mieszkania można np. wpisać „lokal mieszkalny w … przy ulicy …”; w przypadku samochodu: „samochód osobowy/ ciężarowy marki …”.

 

Jeżeli chodzi o opodatkowanie najmu – zakładając, że przejdzie Pan na opodatkowanie na zasadach ogólnych wg stawki liniowej, oprócz amortyzacji mieszkania będzie Pan mógł zaliczać w koszty prawidłowo udokumentowane wydatki związane z uzyskaniem przychodu, np. czynsz (jeśli to Pan będzie ponosił jego ciężar), podatek od nieruchomości, remonty mieszkania.

 

Jeżeli jednak obawia się Pan, że ponoszone koszty nie będą wysokie (bo np. większość opłat będzie ponosił najemca), być może warto byłoby zastanowić się nad tzw. „najmem prywatnym” opodatkowanym w formie ryczałtu 8,5%.

 

Trudno mi cokolwiek doradzić, nie znając dokładniej Pana sytuacji. Jednak wydaje mi się, że w większości przypadków najmu mieszkania taka opcja jest najkorzystniejsza.

 

 

*Stan prawny z dnia 11.12.2011 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania – różnice w przepisach obowiązujących w 2008 i 2009 roku

Mama zmarła prawie rok temu i zostawiła w spadku mnie i bratu mieszkanie spółdzielcze własnościowe (sprawa w sądzie odbędzie się w tym miesiącu). Jaki...

Nabycie bankowozu

Nasze pytanie dotyczy nabycia bankowozu na firmę. Mamy kontrahentów w Polsce i za granicą. Płatności są m.in. w koronach duńskich,...

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Chciałbym założyć firmę w Polsce i jako formę opodatkowania wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (ze stawką 8,5%). Obecnie w Anglii mam...

Koszty zakupu mieszkania

Chce kupić nowe mieszkanie od dewelopera, w którym będę mieszkać i prowadzić działalność gospodarczą. Proszę o poradę, jak prawidłowo rozliczyć ten...

Zgłoszenie wynajmu

Od kilku tygodni wynajmuję swoje mieszkanie, a sam mieszkam za granicą. Jak dokonać zgłoszenia wynajmu ? Czy obowiązuje jakiś formularz? Kiedy...

Czy zobowiązanie podatkowe uległo przedawnieniu?

Przez pomyłkę wykazałam w zeznaniach podatkowych za wysoką kwotę ulgi z tytułu budowy na wynajem. Chodzi o zeznania za lata 1999-2001. Czy muszę dokonać...

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości

W 2011 r. otrzymałam w spadku po mamie udział w hali produkcyjnej (1/6) oraz udział w spółce z o.o. (również 1/6). Swoją część udziału w...

Czy umorzony kredyt stanowi przychód?

Mam zaciągnięte kredyty na ponad 200 tys. zł. Ponieważ nie mam żadnego majątku, komornik umorzył postępowanie. Słyszałam, że umorzony kredyt...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »