Indywidualne Porady Prawne
Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2014-11-20
Kilka lat temu wniosłem do spółki z o.o. nieruchomość gruntową, którą wyceniłem na 60 000 zł (wartość rynkowa). W zamian za aport objąłem udziały w spółce z o.o. o tej samej wartości. Na dzień dzisiejszy US domaga się zapłaty podatku dochodowego w wysokości 19%.
Aport do spółki kapitałowej może mieć postać przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części lub w innej postaci. Nieruchomość może być wnoszona jako składnik przedsiębiorstwa lub samodzielnie.
W opisanej sytuacji nieruchomość była wnoszona samodzielnie.
Nieruchomość może być dotychczas wykorzystywana w działalności gospodarczej lub też nie (jest wykorzystywana tylko na potrzeby własne).
Nieruchomość może być wniesiona aportem w ciągu 5 lat od jej nabycia lub po upływie tego okresu.
Jeżeli była wykorzystywana na potrzeby własne oraz zbyta odpłatnie przed upływem 5 lat od końca roku podatkowego nabycia – to może podlegać to opodatkowaniu jako przychód ze zbycia odpłatnego nieruchomości stosownie do przepisów ustawy o podatku dochodowym z 2009 r.: „źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane: w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych pod lit. a-c, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany (art. 10 ust. 1 pkt 8)”.
Niezależnie od powyższego samodzielny aport nieruchomości do spółki z o.o. jest przychodem z kapitałów pieniężnych (najpierw cytuję tekst ustawy).
„Art. 17.
1. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:
9) nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, (...)
1a. Przychód określony w ust. 1 pkt 9 powstaje w dniu:
1) zarejestrowania spółki albo
2) wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo”
„Art. 30b.
1. Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
2. Dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest: (…)
5) różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e – osiągnięta w roku podatkowym.”
„Art. 22 (…) 1e. W przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część – na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów – ustala się koszt uzyskania, przychodu o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości:
1) wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, (…)
3) faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika – jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki.”
Wniesienie nieruchomości (udziału w nieruchomości) aportem do spółki z o.o. jest formą odpłatnego zbycia.
Wartość nominalna objętych w zamian za aport udziałów jest przychodem osoby wnoszącej nieruchomość.
Przy obliczaniu wartości tego rodzaju przychodów należy stosować odpowiednio zasady właściwe dla ustalania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy. Wartość ta powinna bowiem odpowiadać wartości rynkowej (zbywczej) przedmiotu aportu w momencie jego wniesienia do spółki pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.
Podstawą opodatkowania jest różnica pomiędzy przychodem (tj. wartością nominalną udziałów) a kosztami jego uzyskania. Kosztem uzyskania tego przychodu będą wydatki na nabycie środka trwałego pomniejszone o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne (zgodnie z art. 22 ust. 1e ustawy PIT). Dochód opodatkowany jest według stawki 19% – wynika to z art. 30b ust. 1 ustawy PIT. Warto również podkreślić, iż dochód (ewentualnie strata) jest wykazywany w odrębnym zeznaniu rocznym zawierającym rozliczenie dochodów kapitałowych PIT-38 (w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym).
Istotna jest:
W takiej sytuacji powstaje dochód w wysokości 20 i jest on opodatkowany ryczałtowo (19%).
Dochodu z tego tytułu nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych. Jest to przychód opodatkowany niezależnie od dochodów z innych źródeł.
Jak więc widać, stanowisko fiskusa jest zasadne.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika