Kategoria: Kontrola podatkowa i skarbowa

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Błędna stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-09-19

Firma gastronomiczna świadczyła usługi z zakresu organizacji imprez okolicznościowych i firmowych, nie posiada koncesji na alkohol. Urząd chce przeprowadzić kontrolę w związku z ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Po przeglądnięciu ewidencji przychodów za ten rok okazało się, że firma wpłaciła ryczałt według stawki 8,5% za imprezy, a powinna według stawki 3%. Jak zachowa się fiskus w sytuacji, gdy te przychody były opodatkowane wyższą stawką? Czy opodatkuje wszystkie przychody według właściwej stawki czy według 8,5%?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Trudno przewidzieć zachowanie organu, gdyż zależy ono od tego co faktycznie jest w ewidencji i jak zakwalifikuje to organ.

Zasadą jest, że działalność gastronomiczna (czyli tu: usługi związane z przygotowaniem posiłków oraz sprzedażą posiłków i towarów) opodatkowana jest stawką 8,5% w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, a stawką 3% przychodów z pozostałej części działalności gastronomicznej.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Tak właśnie winien postąpić podatnik, a tym samym takie zachowanie poniekąd wiąże i kontrolujących tj. należy zastosować właściwą stawkę dla danego przychodu. Muszą na to pozwalać jednak zapisu ewidencji przychodów. W razie gdy nie prowadzi się ewidencji w sposób zapewniający możliwość przyporządkowania określonej stawki do każdego rodzaju wykonywanej działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów (za wyjątkiem przychodów standardowo opodatkowanych stawką 20% albo 17%).

Odpowiadając zatem na pytanie, jeśli ewidencja na to pozwala przychody, nawet w razie weryfikacji przez organ, zostaną opodatkowane właściwymi stawkami, także gdy właściwa stawka jest niższa niż stosowano. Ewidencja pozwoli na powyższe, gdy była prowadzona prawidłowo, a jedynie zastosowano złą stawkę tj. tu 8,5% zamiast 3%.

Informacyjnie dodam jedynie, że m.in. w przypadku nieprowadzenia ewidencji lub prowadzenia jej niezgodnie z warunkami wymaganymi do uznania jej za dowód w postępowaniu podatkowym organ podatkowy określi wartość niezewidencjonowanego przychodu i określi od tej kwoty ryczałt w wysokości pięciokrotności właściwej stawki (nie więcej jednak niż 75% przychodu).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »