Indywidualne Porady Prawne
Monika Bilska • Opublikowane: 2011-04-13
W latach 2007-2010 pracowałem w Danii, nie rozliczając się w Polsce (takie rozwiązanie zasugerował doradca). Niedawno jednak dostałem z urzędu skarbowego wezwanie do rozliczenia się za 2007 r., co zrobiłem (opłaciłem podatek i odsetki). Co jednak z następnymi latami? Czy mogę jakoś umorzyć dług? Dodam, że żona w ostatnich latach nie pracowała w ogóle.
Zgodnie z regulacją zawartą w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007 r. obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy) podlegają w Polsce osoby fizyczne, jeśli mają miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Natomiast art. 3 ust. 2a cytowanej ustawy stanowi, że „osoby fizyczne nie posiadające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy)”.
Zgodnie z art. 3 ust. 1a ustawy „za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
Jeżeli zatem w latach 2008-2010 przebywał Pan z rodziną w Danii przez okres dłuższy niż 183 dni w każdym z tych lat, nie powinien Pan rozliczać się z przychodów osiągniętych za granicą w Polsce.
Jeżeli jednak te warunki nie zostały spełnione, rzeczywiście powinien Pan rozliczyć podatek od zarobków uzyskanych w Danii w Polsce.
W takiej sytuacji radziłabym, aby zgłosił się Pan do urzędu skarbowego sam, złożył zaległe rozliczenia roczne wraz z czynnym żalem. Dzięki temu uniknie Pan ewentualnej odpowiedzialności karnoskarbowej oraz ewentualnego postępowania w sprawie dochodów ze źródeł nieujawnionych.
Możliwe jest umorzenie lub rozłożenie zaległości podatkowej wraz z odsetkami na podstawie art. 67a § 1 Ordynacji podatkowej.
W tym celu powinien Pan złożyć do urzędu skarbowego wniosek, w którym wykaże Pan, że za umorzeniem lub rozłożeniem na raty przemawia Pański ważny interes (np. że nie jest Pan wstanie spłacić zaległości podatkowej bez znacznego uszczerbku dla utrzymania siebie i swojej rodziny, gdyż dochody Pana i Pańskiej małżonki są zbyt niskie). W takim przypadku warto załączyć do wniosku dokumenty świadczące o Pańskiej trudnej sytuacji życiowej.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika