Kategoria: Podwójne opodatkowanie

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Błędne rozliczanie się z zarobków za granicą

Monika Bilska • Opublikowane: 2011-04-13

W latach 2007-2010 pracowałem w Danii, nie rozliczając się w Polsce (takie rozwiązanie zasugerował doradca). Niedawno jednak dostałem z urzędu skarbowego wezwanie do rozliczenia się za 2007 r., co zrobiłem (opłaciłem podatek i odsetki). Co jednak z następnymi latami? Czy mogę jakoś umorzyć dług? Dodam, że żona w ostatnich latach nie pracowała w ogóle.

Monika Bilska

»Wybrane opinie klientów

Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007 r. obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy) podlegają w Polsce osoby fizyczne, jeśli mają miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Natomiast art. 3 ust. 2a cytowanej ustawy stanowi, że „osoby fizyczne nie posiadające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy)”.

 

Zgodnie z art. 3 ust. 1a ustawy „za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

 

Jeżeli zatem w latach 2008-2010 przebywał Pan z rodziną w Danii przez okres dłuższy niż 183 dni w każdym z tych lat, nie powinien Pan rozliczać się z przychodów osiągniętych za granicą w Polsce.

 

Jeżeli jednak te warunki nie zostały spełnione, rzeczywiście powinien Pan rozliczyć podatek od zarobków uzyskanych w Danii w Polsce.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

W takiej sytuacji radziłabym, aby zgłosił się Pan do urzędu skarbowego sam, złożył zaległe rozliczenia roczne wraz z czynnym żalem. Dzięki temu uniknie Pan ewentualnej odpowiedzialności karnoskarbowej oraz ewentualnego postępowania w sprawie dochodów ze źródeł nieujawnionych.

 

Możliwe jest umorzenie lub rozłożenie zaległości podatkowej wraz z odsetkami na podstawie art. 67a § 1 Ordynacji podatkowej.

 

W tym celu powinien Pan złożyć do urzędu skarbowego wniosek, w którym wykaże Pan, że za umorzeniem lub rozłożeniem na raty przemawia Pański ważny interes (np. że nie jest Pan wstanie spłacić zaległości podatkowej bez znacznego uszczerbku dla utrzymania siebie i swojej rodziny, gdyż dochody Pana i Pańskiej małżonki są zbyt niskie). W takim przypadku warto załączyć do wniosku dokumenty świadczące o Pańskiej trudnej sytuacji życiowej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »