Indywidualne Porady Prawne
Autor: Monika Bilska • Opublikowane: 2011-04-13
W latach 2007-2010 pracowałem w Danii, nie rozliczając się w Polsce (takie rozwiązanie zasugerował doradca). Niedawno jednak dostałem z urzędu skarbowego wezwanie do rozliczenia się za 2007 r., co zrobiłem (opłaciłem podatek i odsetki). Co jednak z następnymi latami? Czy mogę jakoś umorzyć dług? Dodam, że żona w ostatnich latach nie pracowała w ogóle.
»Wybrane opinie klientów
Zgodnie z regulacją zawartą w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007 r. obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy) podlegają w Polsce osoby fizyczne, jeśli mają miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Natomiast art. 3 ust. 2a cytowanej ustawy stanowi, że „osoby fizyczne nie posiadające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy)”.
Zgodnie z art. 3 ust. 1a ustawy „za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
Jeżeli zatem w latach 2008-2010 przebywał Pan z rodziną w Danii przez okres dłuższy niż 183 dni w każdym z tych lat, nie powinien Pan rozliczać się z przychodów osiągniętych za granicą w Polsce.
Jeżeli jednak te warunki nie zostały spełnione, rzeczywiście powinien Pan rozliczyć podatek od zarobków uzyskanych w Danii w Polsce.
Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>
Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>
W takiej sytuacji radziłabym, aby zgłosił się Pan do urzędu skarbowego sam, złożył zaległe rozliczenia roczne wraz z czynnym żalem. Dzięki temu uniknie Pan ewentualnej odpowiedzialności karnoskarbowej oraz ewentualnego postępowania w sprawie dochodów ze źródeł nieujawnionych.
Możliwe jest umorzenie lub rozłożenie zaległości podatkowej wraz z odsetkami na podstawie art. 67a § 1 Ordynacji podatkowej.
W tym celu powinien Pan złożyć do urzędu skarbowego wniosek, w którym wykaże Pan, że za umorzeniem lub rozłożeniem na raty przemawia Pański ważny interes (np. że nie jest Pan wstanie spłacić zaległości podatkowej bez znacznego uszczerbku dla utrzymania siebie i swojej rodziny, gdyż dochody Pana i Pańskiej małżonki są zbyt niskie). W takim przypadku warto załączyć do wniosku dokumenty świadczące o Pańskiej trudnej sytuacji życiowej.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Indywidualne Porady Prawne
Podobne materiały
Jestem zameldowana w Polsce oraz – od dwóch miesięcy – w Holandii. W styczniu otrzymałam w Polsce zasiłek dla bezrobotnych, ale od lutego prowadzę w Holandii jednoosobową działalność i tu zamierzam zostać na dłużej i zarabiać. Czy będę musiała rozliczyć się w Polsce za 2011 r., jeśli moim przychodem w kraju będzie wyłącznie 200 zł ze stycznia? Dodam, że do Polski przyjadę tylko raz, na cztery dni.
Mój problem dotyczy wierzytelności podatkowej. W 2010 r. miałam firmę zarejestrowaną w Norwegii. Musiałam zamknąć firmę, ale nie uregulowałam całego podatku dochodowego. Co mi grozi z tego tytułu w Polsce?
Moja córka od kilku lat przebywa w USA, obecnie jest studentką. W liceum była na stypendium częściowym (socjalne + naukowe), a teraz na studiach jest na stypendium pełnym. Czy musi zapłacić w Polsce podatek od stypendium uzyskiwanego w USA? Nie stać nas na taki wydatek.
Planujemy zakup domu w Polsce i jego najem. Jaki podatek będziemy musieli zapłacić i czy dla urzędu ma znaczenie fakt, że mieszkamy w UK? Jaką formę opodatkowania najmu wybrać? Czy będziemy musieli przedstawić rozliczenia z Anglii?
Od 4 lat wyjeżdżam do prac sezonowych do Holandii. Przez pierwszy rok uzyskiwałem również przychody z tytułu pracy w Polsce, w latach następnych – tylko w Holandii. Za pierwszym razem podałem w zeznaniu tylko dochody uzyskane w Polsce, później nie składałem już zeznań podatkowych. Przez te wszystkie lata rozliczałem się z fiskusem w Holandii. Co powinienem teraz zrobić z tymi nierozliczonymi dochodami?
Czy obywatel Polski, posiadający stałe zameldowanie w Polsce, a od kilkunastu lat przebywający na stałe w USA i posiadający dochody z pracy zarobkowej tylko w USA, ma obowiązek rozliczenia się z podatków w Polsce?
Od 2006 r. mieszkam w Anglii i tam też się rozliczam. Spłacam w Polsce kredyt. Bank umorzył mi część odsetek od kredytu. Czy mam obowiązek opodatkowania umorzonych odsetek w Polsce?
Od kilku miesięcy jestem zameldowana w Niemczech, a od niedawna na tzw. mini job, zarabiam 450 euro i jest to kwota nieopodatkowana w Niemczech. Mój mąż dostał pracę etatową w Niemczech. Zaraz po nowym roku złożył PIT-28 (był ryczałtowcem). Nie mamy zamiaru wracać do Polski, ale mamy mieszkanie własnościowe i tam jesteśmy zameldowani na stałe. Czy powinniśmy się rozliczyć dodatkowo w Polsce z zarobków w Niemczech? Dodam jeszcze, że byliśmy rolnikami. Ziemia nadal należy do męża. Czy mąż nie popełnił błędu, wysyłając rozliczenie roczne z podatku w Polsce, nie rozliczając się z dochodów w Niemczech?
Ostatnio dodane
Warto poczytać
Zapytaj prawnika