Indywidualne Porady Prawne
Aleksander Słysz • Opublikowane: 2014-07-18
Moje pytanie dotyczy sprzedaży środka trwałego. Trzy lata temu kupiłem ciężarówkę za 300 tys. zł. Odliczyłem podatek VAT, ciężarówka była amortyzowana. Obecnie jej wartość księgowa wynosi 0, ale wartość rynkowa to ok. 150 tys. zł. Nie chcę już dłużej prowadzić mojej działalności. Chciałbym sprzedać ciężarówkę (być może córce) po cenie znacznie odbiegającej od wartości rynkowej (np. za 3000 zł). Jak fiskus może potraktować taką transakcję?
Zgodnie z art. 32 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku, gdy między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą istnieje powiązanie rodzinne, ale także, gdy wynagrodzenie jest:
– organ podatkowy określa wysokość obrotu na podstawie wartości rynkowej pomniejszonej o kwotę podatku, jeżeli okaże się, że związek ten miał wpływ na ustalenie wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług.
W takiej sytuacji, jak opisana powyżej, organ podatkowy określi zatem podstawę opodatkowania na podstawie wartości rynkowej, a nie ceny sprzedaży.
Podobnie w podatku dochodowym, jeżeli w wyniku powiązań rodzinnych zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały – dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.
Co więcej w podatku dochodowym, nawet gdy powiązania nie ma, przychodem z działalności gospodarczej jest przychód z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi – zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 przy określaniu wysokości przychodu stosuje się odpowiednio zasady wyrażone w art. 19 ustawy o PIT. Zgodnie z nim, jeżeli cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej, przychód określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika