Autor: Aleksander Słysz
Moja mama zmarła. Pozostawiła testament, na podstawie którego trójka dzieci otrzymała w spadku mieszkanie. Czwarte dziecko otrzymało prawo dożywotniego zamieszkiwania w tym mieszkaniu, a spadkobiercy testamentowi zostali zobowiązani do przeznaczenia znikomych środków finansowych (ok. tys. zł) z przeznaczeniem na utrzymanie i eksploatację lokalu. Jest już poświadczenie dziedziczenia i przyjęcie spadku wprost. Czy dobrze myślę, że spadkobiercy testamentowi zapłacą podatek od wartości nieruchomości pomniejszonej o dożywotnie zamieszkiwanie, a czwarte dziecko zgłosi do urzędu wartość dożywotniego zamieszkiwania i środki finansowe? Czy czwarte dziecko zapłaci podatek spadkowy, czy my jako spadkobiercy testamentowi niezamieszkujący w tym lokalu będziemy zwolnieni z podatku spadkowego?
Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego. Jednakże jeśli Pani mama zmarła po 1 stycznia 2007 roku, to wszyscy spadkobiercy, których Pani wskazała (czyli dzieci spadkodawczyni), mogą skorzystać ze zwolnienia. Jest tak, bowiem zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 i pkt 1a ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego (druk SD-Z2) – w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie (co do zasady) 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika