Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co i jak mają zgłosić do US poszczególni spadkobiercy?

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-11-28

Moja mama zmarła. Pozostawiła testament, na podstawie którego trójka dzieci otrzymała w spadku mieszkanie. Czwarte dziecko otrzymało prawo dożywotniego zamieszkiwania w tym mieszkaniu, a spadkobiercy testamentowi zostali zobowiązani do przeznaczenia znikomych środków finansowych (ok.  tys. zł) z przeznaczeniem na utrzymanie i eksploatację lokalu. Jest już poświadczenie dziedziczenia i przyjęcie spadku wprost. Czy dobrze myślę, że spadkobiercy testamentowi zapłacą podatek od wartości nieruchomości pomniejszonej o dożywotnie zamieszkiwanie, a czwarte dziecko zgłosi do urzędu wartość dożywotniego zamieszkiwania i środki finansowe? Czy czwarte dziecko zapłaci podatek spadkowy, czy my jako spadkobiercy testamentowi niezamieszkujący w tym lokalu będziemy zwolnieni z podatku spadkowego?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego. Jednakże jeśli Pani mama zmarła po 1 stycznia 2007 roku, to wszyscy spadkobiercy, których Pani wskazała (czyli dzieci spadkodawczyni), mogą skorzystać ze zwolnienia. Jest tak, bowiem zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 i pkt 1a ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego (druk SD-Z2) – w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie (co do zasady) 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przelanie pieniędzy na konto to nie zawsze darowizna

Niedawno zmarł mój ojciec. Miał wykupioną polisę na życie. Osobą uposażoną jest moja mama. Mama nie posiada konta bankowego, więc poprosiłyśmy...

Załatwienie spraw majątkowych na korzyść żony

Około 8 lat temu wykupiliśmy z żoną mieszkanie komunalne, którego była ona najemcą. W ubiegłym roku zawarliśmy notarialnie umowę...

Czy pieniądze będą uznane za darowiznę czy spadek?

W roku 2009 moja mama dowiedziała się o kosmicznych długach swojego męża. Część powstała przed zawarciem małżeństwa, a część po ślubie....

Mieszkanie dla córki kuzynki a podatek

Jedna kuzynka (siostra cioteczna) przed śmiercią sporządziła testament, zapisując w nim mieszkanie córce drugiej kuzynki. Który to jest stopień...

Przelew na konto dewelopera bezpośrednio dokonany przez mojego ojca

Tata przelał ze swojego rachunku na konto dewelopera – zrobił to bezpośrednio, zamiast najpierw przelać je mnie. W dokumentach mieszkania widnieję...

Koszty przepisania działki na budowę domu

Teściowie mają gospodarstwo. Chcą nam zapisać działkę na budowę domu. Czy jeśli przekażą ją córce, musimy zapłacić podatek? A może da się...

Pieniądze w spadku z Polski a podatek

Dostałem spadek (pieniądze) z Polski po mojej cioci. Czy muszę zapłacić podatek od tego spadku? Jeśli tak to, czy według prawa polskiego czy...

Uzupełnienie formularza SD-Z2

Czy w polu 56 formularza SD-Z2 (spadek) wpisać wartość wynikającą z podzielenia ogólnej wartości mieszkania według wielkości nabywanego udziału...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »