Indywidualne porady prawne
Autor: Bogusław Nowakowski
Moja żona prowadzi jednoosobową firmę i ma duże długi podatkowe względem urzędu skarbowego. Wiem, że US może egzekwować dług z majątku osobistego żony oraz z naszego majątku wspólnego. Moja mama chce przekazać mi w spadku dom, który wcześniej był własnością moją i mojej żony. Dodam, że do tej pory US nie wytoczył mojej mamie tzw. skargi paulińskiej (w księdze wieczystej nie ma żadnych wpisów). Czy odziedziczony przeze mnie dom będzie chroniony przed egzekucją jako mój majątek osobisty?
Podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki. Istotne z punktu widzenia Pana interesu znaczenie ma przepis art. 29 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność, o której mowa w art. 26, obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka. Odpowiedzialność Pana jest ograniczona do majątku wspólnego małżeńskiego.
Jak Pan wskazuje – miał Pan kiedyś razem z małżonka dom, ale został on przekazany Pana mamie (darowany, sprzedany). US jako wierzyciel nie wytoczył jeszcze skargi pauliańskiej, gdyż prawdopodobnie nie wie o tym, że dom zmienił właściciela. US ma na to 5 lat od chwili przeniesienia domu na mamę. Po tym czasie roszczenie to przedawnia się. Może więc Pan samodzielnie ustalić, czy US ma jeszcze prawo do skutecznej skargi pauliańskiej.
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:
przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;
przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;
prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;
przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;
prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;
wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;
przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;
prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;
przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Niewątpliwie więc dom darowany Panu przez mamę powinien być darowany tylko Panu. Wtedy stanowiłby Pana majątek osobisty i nie wchodziłaby w rachubę egzekucja z niego. Wyjątkiem byłaby sytuacja, w jakiej US doprowadziłby do sądowego uznania przekazania domu przez Pana i małżonkę na rzecz mamy za nieskuteczne wobec siebie. Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.
Ale w takim przypadku (wyrok pozytywny dla US) egzekucja mogłaby dotyczyć całego domu, gdyby US uzyskał tytuł przeciwko Panu jako małżonkowi. W razie braku tytułu przeciwko Panu US musiałby doprowadzić do zniesienia wspólności majątkowej i miałby prawo skierować egzekucję do udziału małżonki.
Według obowiązującego obecnie stanu prawnego oraz przy założeniu, że US nie uzyska pozytywnego dla siebie wyroku przy skardze pauliańskiej – dom przekazany Panu przez mamę byłby wolny od egzekucji jajko Pana majątek osobisty.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika