Autor: Katarzyna Nosal
Moja mama jest częściowo ubezwłasnowolniona i jestem jej kuratorem. Dwa miesiące temu sąd rodzinny wydał postanowienie zezwalające mi na dokonanie darowizny z rachunku bankowego mamy na mój i na przelanie pieniędzy w zamian za dożywotnie zamieszkanie mamy u mnie i zwolnienie jej z opłat na 20 lat. Przelew wykonałam. Czy opisana czynność jest darowizną? Czy muszę zgłosić do urzędu skarbowego wykonany przelew?
Darowizna środków pieniężnych, jeśli tak została określona, nawet w zamian za ustanowienie służebności mieszkania, nie przestaje być darowizną. To nie jest umowa dożywocia, gdzie następuje przeniesienie praw własności do nieruchomości w zamian za służebność mieszkania i utrzymania.
Zatem jak najbardziej dokonana przez mamę darowizna podlega zapisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, które wprost stanowią, że zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli, w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną wolną od podatku – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.
Nadto cytowany przepis wskazuje, że zwolnienie to obowiązuje, jeżeli obdarowani zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Zatem w mojej ocenie powinna Pani zgłosić dokonaną darowiznę w odpowiednim urzędzie skarbowym wraz z potwierdzeniem przelewu.
Zobacz też: Wypłata z kasyna internetowego
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją spawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika