Kategoria: Podwójne opodatkowanie

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy muszę złożyć NIP-3 albo ZAP-3 za pracę w Finlandii?

Marcin Sądej • Opublikowane: 2017-12-06

Od 2015 roku pracuję w Finlandii (do tej pory). Nie wiedziałem, że muszę złożyć NIP-3 albo ZAP -3. Co muszę zrobić teraz, jakie są konsekwencje? Mieszkam i żyję w Finlandii, do rodziny latam tylko na wakacje oraz jak mi się zdarzy wolny weekend. Czy muszę się rozliczać dodatkowo w Polsce z mojej pracy w Finlandii (rozliczam się w Finlandii), jak nie uzyskuję w Polsce dochodów, ale moja rodzina tu przebywa? Mam adres zameldowania na dowodzie z Polski, gdyż mamy kredyt mieszkaniowy w Polsce.

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat
Po raz drugi zwracam się do eksperta i uzyskuję satysfakcjonującą odpowiedź
Beata, 58 lat
Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub

UWAGA! Poniższy tekst stanowi jedynie fragment dłuższej odpowiedzi.

W celu dokonania prawidłowej analizy zagadnienia należy sięgnąć zarówno do polskich przepisów mówiących o podatkach dochodowym, jak i do treści polsko-finlandzkiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Finlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Helsinkach dnia 8 czerwca 2009 r.). W celu ustalenia, w którym kraju podatnik powinien rozliczyć uzyskany dochód, należy określić rezydencję podatkową.

Jak stanowi art. 3 ust. 1 i ust. 1a ustawy PIT, „osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że pomimo faktu przebywania w Finlandii dłużej niż 183 dni w roku, ośrodek interesów życiowych znajduje się w Polsce, ponieważ w kraju ma Pan rodzinę, którą stale odwiedza. W mojej ocenie można zatem przyjąć, że mimo wszystko ma Pan polską rezydencję podatkową i w Polsce powinien Pan rozliczyć podatek od całości osiąganych dochodów. Potwierdza to również art. 4 ust. 1 polsko-finlandzkiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, który stanowi, że „określenie »osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie« oznacza każdą osobę, która według prawa tego Państwa podlega tam opodatkowaniu, z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, siedzibę zarządu, miejsce utworzenia albo inne kryterium o podobnym charakterze, i obejmuje również to Państwo oraz jakąkolwiek jego jednostkę terytorialną lub organ lokalny”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

(…)

Inaczej przedstawiałaby się sytuacja, gdyby uzyskiwał Pan dochody z pracy zarówno w Finlandii, jak i w Polsce. Fakt pozostawania polskim rezydentem podatkowym spowodowałby konieczność rozliczenia się ze wszystkich dochodów, zarówno polskich jak i finlandzkich, w RP przy pomocy deklaracji PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG. Przy takim rozliczeniu dochód uzyskany z pracy w Finlandii będzie w Polsce zwolniony od podatku, jednakże dochody finlandzkie będą brane pod uwagę do wyliczenia stopy procentowej dla opodatkowania dochodów z Polski. W stosunku do dochodów uzyskiwanych z pracy w Finlandii obowiązuje zasada wyłączenia z progresją. Stanowi o niej art. 27 ust. 8 ustawy PIT:

„Jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z ust. 1, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:

1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1;

2) ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów;

3) ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym”.

(…)

Hipotetycznie zakładając, jeżeli będąc polskim rezydentem w przyszłości, będzie Pan uzyskiwał dochód z pracy zarówno w Finlandii, jak i z pracy w Polsce, to od dochodu w Finlandii zapłaci Pan podatek w tamtejszym urzędzie skarbowym. W Polsce ten dochód będzie zwolniony od podatku. Przed polskim urzędem skarbowym zapłaci Pan podatek wyłącznie od polskich dochodów, ale z uwzględnieniem metody wyłączenia z progresją, do której wyliczenia bierze się pod uwagę dochód finlandzki.

Informujemy, że świadczymy pomoc prawną z zakresu przedstawionej tematyki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podwójnym opodatkowaniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »