Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy od zakupu nieruchomości pod wynajem mogę odliczyć VAT?

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-09-24

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Chciałbym się dowiedzieć, czy od zakupu nieruchomości pod wynajem mogę odliczyć VAT?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata
Jestem pod ogromnym wrażeniem, co do uzyskania informacji bardzo szczegółowej. Fachowe doradztwo, takiej informacji nie uzyskam nigdzie, wcześniej. Składam podziękowanie Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. 
Wiesława, sprzątaczka, 555 lat

W pierwszej kolejności należy wskazać na dwie bardzo ważne kwestie odnośnie opodatkowania wynajmu podatkiem VAT:

– wynajęcie nieruchomości na cele firmowe stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT,

– wynajęcie nieruchomości na cele mieszkaniowe stanowi czynność zwolnioną od opodatkowania podatkiem VAT (art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy VAT).

Powyższe wpływa na możliwość odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia nieruchomości. Trzeba bowiem zauważyć, że w myśl art. 86 ust. 1 ustawy VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje więc wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych (a nie zwolnionych). Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwości dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi. Zatem dla ustalenia prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego podstawowe znaczenie ma związek dokonanych zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23.07.2014 r., I FSK 1140/13, wskazał, że aby możliwe było skorzystanie z prawa do odliczenia spełnione muszą być dwa warunki. Po pierwsze odliczenia musi dokonywać podatnik podatku od towarów i usług, i po drugie towary i usługi, w związku z nabyciem których podatek został naliczony są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Innymi słowy, warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, w ocenie NSA, jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Zasada ta jest wyrazem zasady neutralności, a konsekwencją powyższej regulacji jest to, że podatek od towarów i usług obciąża jedynie konsumpcje, i w tym zakresie podatnicy zwolnieni z podatku zostali zrównani z konsumentami, gdyż ich działalność jest podatkowo neutralna.

Na potwierdzenie tej tezy NSA powołał się na wyrok TSUE, który w orzeczeniu z 30.03.2006 r., w sprawie C-184/04, wskazał, że gdy towary i usługi nabyte przez podatnika są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, nie następuje ani pobór podatku należnego, ani możliwość odliczenia podatku naliczonego. Zatem w ocenie NSA dla prawa do odliczenia nie ma decydującego znaczenia fakt rejestracji podatnika, gdyż kluczowym w tym zakresie jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami podatkowymi.

Podsumowując powyższe, prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu nieruchomości uzależnione jest od tego na jaki cel zostanie wynajęta. Jeżeli wynajmie Pan nieruchomość na cele mieszkaniowe (a więc działalność zwolnioną) prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu nieruchomości nie przysługuje.

Jeżeli natomiast nieruchomość zostanie wynajęta na cele firmowe (a więc działalność opodatkowaną) prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu nieruchomości przysługuje w całości.

Takie stanowisko potwierdza m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 lipca 2013 r., IBPP2/443-325/13/ICz.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem VAT?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Prywatny najem lokalu na cele mieszkaniowe a odliczanie amortyzacji

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, jestem czynnym podatnikiem VAT. Kupiłam niedawno mieszkanie z 1969 r. Nie stanowi ono majątku...

Zakup działki na firmę - różnice między spółką cywilną a spółką z o.o.

Planuję zakup nieruchomości – działki pod budowę magazynu. Aktualnie prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, ale...

Przekazanie synowi firmowej nieruchomości, jak zachować prawo do odliczeń VAT?

Mam firmę budowlaną, rozliczam się podatkiem liniowym i VAT. W 2014 r. zakupiłem prywatnie działkę budowlaną, w ramach prowadzonej...

Jak odpisać pełny VAT z zakupu samochodu na firmę?

Proszę o poradę, jak zgodnie z prawem odpisać pełny VAT z zakupu samochodu na firmę?

Zakup nieruchomości przez spółkę od osoby fizycznej

Chciałabym zapytać o kwestię zakupu nieruchomości (mieszkanie, lokal, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza) od osoby fizycznej przez...

Czy przedsiębiorca niepłacący VAT-u musi wysyłać JPK-VAT?

Czy przedsiębiorca niepłacący VAT-u musi wysyłać JPK-VAT?

Jaka stawka VAT na systemy zabezpieczeń przed zwierzętami?

Prowadzę działalność gospodarczą – montujemy zabezpieczenia elektryczne przeciwko zwierzętom na domach. Zabezpieczenie polega na wykonaniu instalacji...

Czy będę mógł użyć starych faktur, aby odliczyć podatek VAT?

Jestem w trakcie budowy budynku usługowego i docelowo chcę założyć własną działalność. Czy mogę zbierać wszystkie faktury od firm budowlanych...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »