Kategoria: Podatek dochodowy
Baner RODO

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy odsetki od wyegzekwowanej kwoty zwolnione są z opodatkowania?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2018-01-22

Wyrokiem sądu w sprawie cywilnej został mi zasądzony zwrot kwoty ponad 100 tys. zł wraz z odsetkami liczonymi od dnia złożenia pozwu oraz zwrot kosztów procesu. Pozwanym w sprawie był developer, który dokonał oszustwa i przyjął wpłaty za wybudowane mieszkania, nie mogąc ich później sprzedać, ponieważ budynki wybudował niezgodnie z Prawem budowlanym. Za ten czyn został skazany i zobowiązany wyrokiem do zrealizowania postanowień sądów w sprawach cywilnych o zwrot wpłat na mieszkania. Wcześniej wyzbył się całego majątku, darowując go rodzinie. Jedynym sposobem na odzyskanie pieniędzy było postępowanie w trybie „skargi pauliańskiej”. Wyrokiem w tej sprawie sąd uznał bezskuteczność darowizn i sprawę skierowałem do komornika. Dopiero zagrożenie licytacją wielu jego nieruchomości spowodowało realizację postanowienia sądu o zwrocie należnej mi kwoty. Czy ustawowe odsetki od wyegzekwowanej kwoty stanowią przychód do opodatkowania, czy też są zwolnione z opodatkowania jako odszkodowanie lub zadośćuczynienie zgodnie z art. 21 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

 Z pierwszej porady prawnej online jestem bardzo zadowolona. 
Justyna
Treściwie. Jasno i na temat. 
Piotr
Odpowiedzi na moje pytania wyczerpujące. 
Agnieszka
Jestem bardzo zaskoczona profesjonalną i szybką poradą.
Danuta
Bardzo profesjonalne podejście i fachowa pomoc. 
Marta
Jestem bardzo zadowolony z usługi, odpowiedź na moje pytanie byla dokładna i wyczerpująca. Z pewnością nadal będę korzystał z waszych usług w przyszłości.
Krzysztof, 38 lat, inżynier serwisu
Przestalam już liczyć ile razy pani mecenas już mi pomogła ale nie przestane dziękować za szybka profesjonalna pomoc tego wspaniałego mecenasa. Dziękuje dziękuję pani mecenas z ocena 10.
Maria
szybki kontakt i fachowość
Tadeusz, 59 lat, inżynier
Odpowiedz została udzielona szybko, profesjonalnie, w sposób wyczerpujący, napisana zrozumiałym językiem. Miła obsługa ważne ,że mogłam skorzystać również z bezpośredniego kontaktu telefonicznego gdy pojawiły się wątpliwości ponieważ korzystałam z usługi w tej firmie pierwszy raz. 
Anna, ekonomista, 70 lat
Dziękuję za odpowiedź. 
Sebastian
Wszystko OK.
Tadeusz, inżynier, 74 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące informację. Porada była szybka i zawierała cały opis sytuacji.
Paulina
Polecam Pana Marka Gola, Jego porady są bardzo pomocne . Główna odpowiedź dała mi do zrozumienia w jakiej sytuacji się znalazłem za co bardzo dziękuję , a dzięki odpowiedziom na moje dodatkowe pytania poczułem że ten Pan chce mi pomóc a to jest najważniejsze żeby poczuć chociaż przez chwilę że nie jest się pozostawionym samemu sobie. Gdy będę miał problemy w przyszłości ( oby nie ) zwrócę się do tego prawnika.
Damian, 20 lat
Bardzo treściwa i dokładna odpowiedź na pytanie. Jeszcze nie raz będę korzystać z Państwa usługi.
Malwina, 31 lat
Dziękuję bardzo za szczegółowe wyjaśnienia w interesującej mnie  kwestii. Mogę wreszcie odetchnąć z ulgą. Uważam, że Pana profesjonalna i szybka odpowiedź zasługuje na najwyższą ocenę. Polecam
Krystyna
Odpowiedź jest wyczerpująca i poparta dowodami, które pomogą mi w rozwikłaniu sprawy.
Anna, 58 lat
Bardzo dziękuję, Państwa pomoc bardzo mi się przydała i wiele wyjaśniła. Na pewno będę polecała wasze usługi moim znajomym. 
Zofia
Dziękuję bardzo za udzieloną informacja na moje pytanie. Jestem zadowolony z współpracy i polecam skorzystać. 
Lubomir, emeryt
Trochę sceptycznie podchodziłam do porad on-line, niemniej z czystym sumieniem bardzo polecam portal. Jestem w pełni usatysfakcjonowana przesłana poradą.
Ewa
Dziękuję Pani Marcie Handzlik za fachową poradę prawną.
AB
Dziękuję za pomoc prawną, porada jest wyczerpująca i konstruktywna.
Jarosław, dekorator wnętrz, 43 lata
Radca prawny p.Marek Gola,dziękuję bardzo za pomoc w spojrzeniu na moją sytuację rodzinną i ujęcie problemów w aktualnie istniejące normy prawne.Magdalena
Magda
Dziękuję. Odpowiedź była szybka i udzielona zrozumiałym językiem.
Czesław
Wyjaśnienia bardzo wyczerpujące i pomocne. Bardzo polecam
Aleksandra
Za pierwszym razem nie uzyskałem odpowiedzi na wszystkie zadane pytania. Zadając je ponownie jako dodatkowe, odpowiedź była wyczerpująca i dla mnie wystarczająca.
Janusz
Zadowoliła mnie wyczerpująca odpowiedź.

Wojciech
Konkretna i szybka odpowiedź
Michał
Dziękuję Pani za kompetentne porady i uwagi, również i za to, że odpowiedzi napływały niezwłocznie. Była to pomoc profesjonalna i suwerenna. Spotkałam się z życzliwością i dobrą atmosferą, które tak dodatnie wpływają na relacje międzyludzkie.
Bożena
wieloletnia współpraca, zawsze owocna.
Roman, 45 lat, pole nieobowiązkowe
Odpowiedź z formułowana zrozumiale. Bardzo dobrze, że odpowiedź nie jest anonimowa i oczywiście poparta artykułem z K.C. 
Piotr, przedsiębiorca, 47 lat

W mojej ocenie odsetki te nie korzystają z żadnego ze zwolnień, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych [Dz.U.2016.2032 t.j. ze zm. dalej jako „u.PIT”]. Stanowią przychód niewymieniony wprost w ustawie, więc w mojej ocenie należy go zakwalifikować do tzw. innych źródeł [art. 20 ust. 1 u.PIT], o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 u.PIT – zatem za takie przychody uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14 u.PIT, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17 u.PIT.

Analogicznie czytamy w Interpretacji Indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy [ITPB2/415-217/08/MK - 2008.05.14]: „Wobec powyższego otrzymany zwrot nie podlega opodatkowaniu. Natomiast otrzymane odsetki ustawowe od kwoty zwrotu stanowią przychód z innych źródeł (...) Konstrukcja prawna omawianego przepisu, przede wszystkim użycie zwrotu „w szczególności”, ma charakter katalogu otwartego, bowiem wymienione przez ustawodawcę świadczenia zaliczane do „innych źródeł” stanowią jedynie przykłady tego rodzaju przychodów. (…) Zatem otrzymane na podstawie wyroku sądowego odsetki ustawowe stanowią Pani przychód (w dacie ich otrzymania) opodatkowany na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej, który należy wykazać w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym odsetki otrzymano.”

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Monitoring jako odrębny środek trwały

Czy zakupiony system monitoringu o wartości 8 tys. zł, obejmującego teren części wspólnej wspólnoty można zaliczyć do jej środków trwałych i amortyzować? Jeśli nie, to czy wydatek będzie kosztem podatkowym wspólnoty? Pytanie dotyczy wspólnoty lokalowej a nie mieszkaniowej.

Rozliczenie dochodu i straty z przychodów giełdowych

W 2015 r. wpłaciłem brokerowi 20 tys. zł, z czego osiągnąłem przychód na koniec roku 23 tys. zł, którego nie wypłaciłem. Od kwoty 23 tys. zł zapłaciłem w PIT-38 za 2015 rok 19% podatku ze swoich innych dochodów. Natomiast początkiem 2016 r. wpłaciłem 21 tys. zł i trochę później jeszcze 10 tys. zł. Niestety poniosłem stratę i rachunek mi się wyzerował, czyli wszystko straciłem. Czy strata za 2016 r. to 21 tys. zł + 10 tys. zł, czy jeszcze plus wpłata i przychód z 2015 r.?

Rozliczenie dochodu z tworzonych modeli 3D

Niedawno stworzyłem kilka modeli 3D, które udostępniłem na stronie www. Jest to serwis pewnej firmy umożliwiający zakup takich modeli i innych narzędzi programistycznych do tworzenia treści w programie.  Moje modele udostępniam na zasadzie udostępniania niewyłącznej licencji na ich wykorzystywanie w materiałach promocyjnych, sprzedaż itp. Całość sprzedaży prowadzi ta firma. Na moje konto co miesiąc otrzymuję procent ze sprzedaży moich modeli. Modele tworzę okazjonalnie (raz na parę miesięcy coś stworzę pod wpływem weny, choć też nie zawsze), nie działam w sposób zorganizowany i ciągły, dlatego też nie prowadzę działalności gospodarczej. Obecnie nie pracuję też na etacie i nie mam innych dochodów. Moja sytuacja kwalifikuje się jako dochód z praw majątkowych i powinienem rozliczyć się tak raz w roku – mam rację? Jeśli tak, to czy mogę tu zastosować 50% kosztów uzyskania przychodu?

Zminimalizowanie podatku od sprzedaży mieszkania

Sprzedałem zakupione wcześniej mieszkanie przed upływem 5 lat, zakupiłem nowe, tańsze o 80 tys. zł, czyli należałoby zwrócić do urzędu skarbowego 19% podatku. Jakie wydatki mogą zminimalizować ten podatek? Czy np. mogą to być: zakupione meble pod zabudowę, szafy, kuchnia z wyposażeniem, sprzęt AGD, wybudowany kominek, wynagrodzenie dla projektanta wnętrz? 

Jaki podatek będę musiał zapłacić od sprzedaży mieszkania?

W 2000 roku otrzymałem mieszkanie w drodze darowizny. W tym roku chciałbym je sprzedać. Jaki podatek będę musiał zapłacić od sprzedaży mieszkania?

Lekarz zatrudniony na etacie a podatek liniowy 19%

Jestem lekarzem zatrudnionym w szpitalu na umowę o pracę. Moje pytanie dotyczy dyżurów kontraktowych. Czy lekarz zatrudniony na etacie może płacić podatek liniowy 19%, jeśli świadczy również dyżury na rzecz tego szpitala, ale poprzez inną spółkę zewnętrzną, która go zatrudnia? Zakres obowiązków na dyżurach i w ramach etatu jest podobny. Co na ten temat mówią przepisy podatkowe?

Rozliczenie PIT-39, ulga mieszkaniowa

Sprzedałam mieszkanie odziedziczone po mamie we wrześniu 2017 r. Mieszkanie zbyte zostało przed upływem 5 lat od końca roku, w jakim zostało nabyte. Mam dom i zamierzam część przychodu ze sprzedaży przeznaczyć na jego remont, a od pozostałości zapłacić podatek dochodowy już obecnie. Czy muszę złożyć teraz PIT-39? Jeśli tak, to jak to mam zaznaczyć, że nie będę teraz płacić tego podatku, tylko w przyszłym roku, tyle ile nie przeznaczę na remont?



Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »