Indywidualne porady prawne
Autor: Marcin Sądej
Zmarła moja matka, która pozostawała w związku małżeńskim z człowiekiem nie będącym moim ojcem. Nie zostałam przez ojczyma przysposobiona. Czy mój ojczym w świetle prawa po śmierci mamy jest nadal moim ojczymem i w związku z tym, jeśli przekaże mi jako pasierbicy darowiznę pieniężną na konto bankowe, nie zapłacę od niej podatku? Czyli czy nadal będzie to darowizna w ramach zerowej grupy podatkowej i wystarczy, że ją zgłoszę do urzędu skarbowego?
Stosownie do art. 4a ustawy od podatku od spadków i darowizn – zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli nabywca zgłosi fakt otrzymania darowizny w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania darowizny na formularzu SD-Z2 oraz darowizna zostanie udokumentowana w formie przelewu bankowego lub przekazu pocztowego.
Biorąc pod uwagę przywołane uregulowania prawne, należy wskazać, że pasierbami są dzieci małżonka niebędące zarazem dziećmi drugiego ze współmałżonków. Pomiędzy tymi osobami (ojczym/macocha, pasierb/pasierbica) z chwilą zawarcia małżeństwa z rodzicem pasierba powstaje stosunek powinowactwa, o którym mowa w art. 61(8) ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Zgodnie z tym przepisem, z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Trwa ono mimo ustania małżeństwa (a małżeństwo ustaje m.in. w wyniku śmierci jednego z małżonków). Linię i stopień powinowactwa określa się według linii i stopnia pokrewieństwa.
Ustawodawca, ustalając zakres podmiotowy zwolnienia określonego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, wskazał, że osobą uprawnioną do skorzystania z tego zwolnienia podatkowego przy spełnieniu pozostałych warunków jest również pasierb jako nabywca własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze m.in. darowizny. Nie ma w tym przypadku znaczenia to, że osoba ta nie dokonała przysposobienia. Ponadto również po śmierci matki zostaje zachowana relacja ojczym – pasierb (pasierbica). W konsekwencji darowizna w opisanym przypadku korzysta z całkowitego zwolnienia od podatku. Potwierdza to również treść pisma z dnia 25.07.2018 r. wydanego przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDIB4.4015.89.2018.1.MCZ, Podatek od spadków i darowizn – zwolnienie z podatku darowizny otrzymanej od ojczyma, cytuję:
„Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że matka Wnioskodawcy pozostaje w związku małżeńskim z osobą niebędącą ojcem Wnioskodawcy. Ojczym nie dokonał przysposobienia Wnioskodawcy, o którym mowa w przepisach art. 114 i następnych ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Możliwym jest, że ojczym dokona na rzecz Wnioskodawcy darowizny rzeczy, praw majątkowych oraz środków pieniężnych znajdujących się w Polsce lub za granicą.
Przenosząc zatem powołane powyżej przepisy na grunt analizowanej sprawy, należy wskazać, że nabycie przez Wnioskodawcę – tytułem darowizny od ojczyma – rzeczy, praw majątkowych oraz środków pieniężnych przy spełnieniu przesłanek określonych w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn będzie korzystało ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Wśród osób, o których mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jest bowiem wprost wymieniony pasierb jako obdarowany.”
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika