Indywidualne porady prawne
Autor: Aleksander Słysz
Jestem obywatelką Francji, gdzie mieszkam od kilkudziesięciu lat. Jednakże mam również polski dowód osobisty i rachunek bankowy w Polsce. Chcę kupić mieszkanie w Krakowie i mój brat (mający obywatelstwo polskie) przebywający czasowo we Francji chce podarować mi na ww. cel część pieniędzy. Te środki znajdują się w Polsce. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia z podatku od darowizny?
Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem m.in. darowizny. Jeśli zatem przedmiot darowizny znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie ma znaczenia, jakie jest miejsce zamieszkania czy też obywatelstwo nabywcy – obowiązek podatkowy powstaje w Polsce.
Ponad powyższe należy pamiętać, iż nawet nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Niemniej jednak powyższe nie oznacza, że musi Pani zapłacić jakikolwiek podatek. Jest tak, bowiem może Pani skorzystać ze zwolnienia. Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. rodzeństwo, jeżeli:
Innymi słowy, obowiązek podatkowy powstaje w Polsce, ale jeśli darowizna zostanie dokonana przelewem na Pani rachunek i w terminie 6 miesięcy dokona Pani zgłoszenia jej na druku SD-Z2, skorzysta Pani ze zwolnienia od podatku całej kwoty darowizny, bez względu na to, czy wynosi ona 100 000 zł, czy 1 000 000 zł, czy też jeszcze więcej.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika