Indywidualne Porady Prawne
Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 2015-01-23
Czy mogę sprzedać mieszkanie własnościowe (zmiana na takie ze statusu spółdzielczo-lokatorskiego miała miejsce w 2012 r.) i kupić dom? Czy w tej sytuacji urząd będzie domagał się 19% podatku od sprzedaży mieszkania?
»Wybrane opinie klientów
Datą nabycia będzie tu moment ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego własności na Pani rzecz. Zatem nabycie miało miejsce dopiero w 2012 (jeśli wtedy właśnie ustanowiono odrębną własność lokalu i przeniesiono ją na Pani rzecz), bowiem spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego nie jest prawem własności ani ograniczonym prawem rzeczowym (jak spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu).
Skoro nabycie miało miejsce w 2012 roku ,sprzedaż przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, spowoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu (19% od dochodu, a dokładniej 19% od podstawy obliczenia podatku – art. 30e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Tym samym, by uciec od konieczności rozliczania się ze sprzedaży z fiskusem, należy odczekać ten czas.
Innym wyjściem na unikniecie podatku (lub jego zmniejszenie) jest zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy. Zgodnie z przywołanym zwolnieniem ustawodawca zwalnia od podatku dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Jak zatem widać, jedynie wydatkowanie całości przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania spowoduje całkowite zwolnienie od podatku, ponadto musi to być wydatkowanie w terminie i na ustawowo dopuszczony cel. Jednym z celów (ustawodawca umieszcza ich katalog w art. 21 ust. 25 ustawy), tj. wydatkiem poniesionym na własny cel mieszkaniowy, jest nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem (położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej). W tym celu po sprzedaży, dokonując rozliczenia za pomocą formularza PIT-39, należy zadeklarować zwolnienie oraz oczywiście wydatkować środki ze sprzedaży mieszkania w dwuletnim terminie na cel dający prawo do zwolnienia (jak zakup domu mieszkalnego na własne potrzeby).
Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>
Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Indywidualne Porady Prawne
Podobne materiały
Jestem rolnikiem. Ojciec jest zameldowany u mnie, ubezpieczony na moim KRUS jako domownik, nie posiada żadnego majątku. Ojciec zajmuje się budowlanką, lecz nie ma zarejestrowanej działalności. Urząd skarbowy wszczął postępowanie o naliczenie podatku. Ojciec prawdopodobnie będzie ukarany, ale nie ma z czego spłacać. Czy urząd może żądać, abym to ja spłacał zaległy podatek, a jeśli tak, to jak się mogę zabezpieczyć przed spłatą?
W 2007 r. kupiłem spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. Sprzedałem je 4 lata później z niewielkim zyskiem. Złożyłem oświadczenie o wykorzystaniu środków na zakup lokalu mieszkalnego, później zmieniłem to na działkę. Jestem jej właścicielem do dzisiaj. Czy muszę na niej wybudować dom, żeby nie płacić podatku od sprzedaży mieszkania? Kiedy będę mógł sprzedać działkę bez podatku? A gdybym ją sprzedał teraz, to ile wyniesie podatek?
W 2011 r. otrzymałyśmy z siostrą w darowiźnie od rodziców mieszkanie z wpisem do księgi wieczystej służebności na ich rzecz. Dwa lata temu wyprowadziłam się z tego mieszkania, ale mam tam nadal stały meldunek. Chciałybyśmy w tym roku sprzedać to mieszkanie. Siostra chce pieniądze przeznaczyć na zakup nowego mieszkania, a ja chciałabym zakupić mieszkanie, w którym do śmierci będą mieszkać rodzice, a potem albo my z mężem, albo nasze dziecko. Zastanawiamy się, jak ominąć podatek dochodowy przy sprzedaży darowanej nieruchomości, bo nie minęło jeszcze 5 lat. Czy jest jakiś sposób?
W 2011 r. zmarł mój tata, odziedziczyłem jego mieszkanie jako jedyny spadkobierca. W maju 2013 r. sprzedałem je. Czy w zeznaniu za 2013 r. muszę uwzględnić podatek dochodowy? Jeśli tak – w jakiej wysokości? Czy mam szansę na jakąś ulgę? Jaki PIT zastosować?
Sprzedaję obrazy własnego autorstwa. Nie prowadzę działalności ani nie współpracuję z galerią. Od sprzedanego dzieła naliczam (od 50% kwoty) podatek dochodowy w wysokości 18% i płacę zaliczkę do US. Czy jeśli klient nie chce rachunku, mogę sprzedać obraz na mocy umowy kupna–sprzedaży i odprowadzić tylko 2% PCC?
Jestem artystą, nie prowadzę działalności. Pracuję na umowę o dzieło. Chciałbym wystawiać moje prace w galerii na zasadzie komisu. Ja ustalam cenę, a galeria narzuca marżę. Jak i w jakiej wysokości mam naliczyć podatek od sprzedaży moich dzieł?
Ja i siostra jesteśmy spadkobiercami majątku rodziców. Wiemy, że po postępowaniu spadkowym należy zapłacić podatek spadkowy. Jak jest jednak z podatkiem dochodowym, jeśli odziedziczoną nieruchomość sprzedamy np. po roku? Czy istnieją jakieś koszty uzyskania tej nieruchomości, np. wartość rynkowa spadku?
W 2006 r. nabyłam działkę do majątku osobistego. Nie stosowałam żadnych odliczeń ani amortyzacji. Nieruchomość wynajmowałam w latach 2011–2013, wystawiając fakturę VAT. Niedawno sprzedałam nieruchomość, został naliczony podatek VAT. Jaki powinnam zapłacić podatek dochodowy? Szczegóły w załącznikach.
Ostatnio dodane
Warto poczytać
Zapytaj prawnika