Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy pieniądze będą uznane za darowiznę czy spadek?

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-11-21

W roku 2009 moja mama dowiedziała się o kosmicznych długach swojego męża. Część powstała przed zawarciem małżeństwa, a część po ślubie. Oczywiście do wspólnego budżetu nie trafiła żadna kwota. Jedynym majątkiem mamy było mieszkanie sprzed zawarcia małżeństwa. Obawiając się zajęcia mieszkania, mama ustanowiła darowiznę na rzecz mojego brata i sporządziła testament zobowiązujący brata do przekazania mnie połowy wartości mieszkania. Brat zmarł w 2011 roku, a mama w 2013. Mąż Mamy żyje nadal. Po śmierci brata bratowa przeprowadziła postępowanie spadkowe i mieszkanie zapisane jest na bratową i 2 dzieci. Teraz bratowa sprzedaje mieszkanie, ja mam dostać połowę wartości. Muszę to zgłosić do urzędu skarbowego. Jak to będzie traktowane – jako spadek po mamie czy darowizna? Postępowania spadkowego po śmierci mamy nie było.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wszystko zależy tu od tego, pod jakim tytułem rzeczywiście otrzyma Pani tę kwotę, a tego na bazie przesłanego opisu nie potrafię jednoznacznie rozstrzygnąć. Co do zasady jednak z Pani opisu wnioskuje, że ideą jest, by spadkobierca wykonał zapis. Zgodnie z Kodeksem cywilnym spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby (zapis zwykły), wtedy otrzymywałaby Pani wspomniane środki pieniężne na skutek zapisu. Opodatkowaniu podlegało wtedy co do zasady nabycie w drodze zapisu. Tu są pewne wątpliwości na gruncie podatkowym, czy w opisanej sytuacji nabycie następowałoby od testatora, tj. mamy, czy jest to nabycie od wykonawcy zapisu spadkobiercy? W tym pierwszym wypadku mogłaby Pani skorzystać ze zwolnienia z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, składając zgłoszenie SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od chwili wykonania zapisu. Dla porządku dodam, że zgodnie ze zdaniem pierwszym art. 961 Kodeksu cywilnego, jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek, osobę tę poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiorcę, lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku.

Inaczej byłoby w przypadku darowizny. Przypomnę, że przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darczyńcą ewentualnie byłaby tu wdowa po zmarłym bracie, więc nie mogłaby Pani skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn albowiem zwolnienie to dotyczy tylko nabycia przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

Szukamy prawnika »