Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy pieniądze będą uznane za darowiznę czy spadek?

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-11-21

W roku 2009 moja mama dowiedziała się o kosmicznych długach swojego męża. Część powstała przed zawarciem małżeństwa, a część po ślubie. Oczywiście do wspólnego budżetu nie trafiła żadna kwota. Jedynym majątkiem mamy było mieszkanie sprzed zawarcia małżeństwa. Obawiając się zajęcia mieszkania, mama ustanowiła darowiznę na rzecz mojego brata i sporządziła testament zobowiązujący brata do przekazania mnie połowy wartości mieszkania. Brat zmarł w 2011 roku, a mama w 2013. Mąż Mamy żyje nadal. Po śmierci brata bratowa przeprowadziła postępowanie spadkowe i mieszkanie zapisane jest na bratową i 2 dzieci. Teraz bratowa sprzedaje mieszkanie, ja mam dostać połowę wartości. Muszę to zgłosić do urzędu skarbowego. Jak to będzie traktowane – jako spadek po mamie czy darowizna? Postępowania spadkowego po śmierci mamy nie było.

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za sprawne i szybkie udzielenie wyczerpującej odpowiedzi, dzięki fachowej poradzie w której zawarto dodatkowe istotne dla sprawy wskazówki, wykraczające poza zakres pytania uniknąłem popełnienia poważnego błędu biznesowego,
Marek, 64 lata
Chciałbym aby w przyszłości prawnik, pytał przed napisaniem ostatecznej odpowiedzi o szczegóły, laicy tacy jak ja nie wiedza które informacje mogą być istotne a które nie. Mam nadzieje, że uzyskam odpowiedź na dodatkowe pytanie.
Piotr, HR business partner, 37 lat
Bardzo pomocny serwis. Dzięki niemu za niewielką w sumie opłatą pozbyłem się dużego problemu.
Roman, 62 lata
Polecam jak najbardziej.
Ewa
Porada przekonująca i konkretna (z powołaniem się na odpowiednie artykuły oraz podaniem przykładowych postanowień sądu). 
Tomasz, manager, 53 lata

Wszystko zależy tu od tego, pod jakim tytułem rzeczywiście otrzyma Pani tę kwotę, a tego na bazie przesłanego opisu nie potrafię jednoznacznie rozstrzygnąć. Co do zasady jednak z Pani opisu wnioskuje, że ideą jest, by spadkobierca wykonał zapis. Zgodnie z Kodeksem cywilnym spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby (zapis zwykły), wtedy otrzymywałaby Pani wspomniane środki pieniężne na skutek zapisu. Opodatkowaniu podlegało wtedy co do zasady nabycie w drodze zapisu. Tu są pewne wątpliwości na gruncie podatkowym, czy w opisanej sytuacji nabycie następowałoby od testatora, tj. mamy, czy jest to nabycie od wykonawcy zapisu spadkobiercy? W tym pierwszym wypadku mogłaby Pani skorzystać ze zwolnienia z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, składając zgłoszenie SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od chwili wykonania zapisu. Dla porządku dodam, że zgodnie ze zdaniem pierwszym art. 961 Kodeksu cywilnego, jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek, osobę tę poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiorcę, lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku.

Inaczej byłoby w przypadku darowizny. Przypomnę, że przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darczyńcą ewentualnie byłaby tu wdowa po zmarłym bracie, więc nie mogłaby Pani skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn albowiem zwolnienie to dotyczy tylko nabycia przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem od spadków i darowizn?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Brak innego lokalu i odziedziczenie mieszkania

Odziedziczyłam mieszkanie po zmarłym wujku (testament) wielkości 40 m 2 . Ponoć ja jako jego siostrzenica niebędąca właścicielem żadnego...

Czy zachowek pomniejsza podatek od spadków i darowizn?

Czy zachowek pomniejsza wymiar podatku od spadków i darowizn?

Dział spadku a podatek od czynności cywilnoprawnych

Czy zapłacę podatek od czynności cywilnoprawnych w wyniku sądowego działu spadku i zniesienia współwłasności mieszkania ze spłatą drugiego...

Załatwienie spraw majątkowych na korzyść żony

Około 8 lat temu wykupiliśmy z żoną mieszkanie komunalne, którego była ona najemcą. W ubiegłym roku zawarliśmy notarialnie umowę...

Mieszkanie dla córki kuzynki a podatek

Jedna kuzynka (siostra cioteczna) przed śmiercią sporządziła testament, zapisując w nim mieszkanie córce drugiej kuzynki. Który to jest stopień...

Co i jak mają zgłosić do US poszczególni spadkobiercy?

Moja mama zmarła. Pozostawiła testament, na podstawie którego trójka dzieci otrzymała w spadku mieszkanie. Czwarte dziecko otrzymało prawo dożywotniego...

Przelew na konto dewelopera bezpośrednio dokonany przez mojego ojca

Tata przelał ze swojego rachunku na konto dewelopera – zrobił to bezpośrednio, zamiast najpierw przelać je mnie. W dokumentach mieszkania widnieję...

Koszty przepisania działki na budowę domu

Teściowie mają gospodarstwo. Chcą nam zapisać działkę na budowę domu. Czy jeśli przekażą ją córce, musimy zapłacić podatek? A może da się...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »