Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy powiązania finansowe z byłym partnerem wykluczają wspólne rozliczenie z dzieckiem?

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-09-23

Proszę o informacje odnośnie możliwości rozliczenia się z fiskusem wraz z dzieckiem. Do czerwca zeszłego roku byłam w nieformalnym związku z partnerem, z którym mam dziecko. Niestety rozstaliśmy się. Mamy wspólne mieszkanie, które jest na wspólny kredyt hipoteczny. W związku z tym mamy wspólne konto w banku, w którym kredyt jest spłacany. Od pół roku otrzymuję alimenty na dziecko na to właśnie konto. Generalnie korzystamy wspólnie z tego konta, ale były partner nie przebywa w tym mieszkaniu. Czy mogę rozliczyć się wraz z dzieckiem?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Szybka i wyczerpująca odpowiedź na zapytanie.
Barbara, 60 lat, księgowa
Bardzo wyczerpujaca, jasna i szybko uzyskana porada. Dziekuje!
Krzysztof
Dziękuję bardzo,na podstawie udzielonej przez eksperta pomocy udało mi się osiągnąć ustalony cel. W przyszłości jeżeli będę mieć problem na pewno ponownie się skontaktuje.
Jakub
Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – między innymi dochody rodzica, podlegającego nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, będącego panną (ew. rozwódką), jeżeli w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci małoletnie, mogą być rozliczone, jak potocznie się to określa, wspólnie z dzieckiem. Dokładniej, w takiej sytuacji podatek może być określony (co do zasady) na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci [z uwzględnieniem art. 7, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie].

Powiązania materialne z byłym partnerem nie wykluczają wspólnego rozliczania z dzieckiem, gdyż nie czynią Pani osobą wychowującą dziecko niesamotnie. Niemożliwe byłoby rozliczenie się jako rodzic samotnie wychowujący dziecko, gdyby pozostawała Pani w związku nieformalnym i partner brał udział w wychowywaniu dziecka. Jak już stwierdzono w orzecznictwie, samotne wychowywanie dziecka to wychowywanie go bez udziału innej osoby [wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 17 grudnia 2013 r., I SA/Bd 893/13]. Uważam również, że alimenty na dziecko nie odbierają Pani statusu osoby samotnie je wychowującej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Kwestia pozostawania w związku przez część 2015 r. w mojej ocenie jest nieistotna, albowiem, jak słusznie zauważa się w komentarzach, ustawa „(...) nie wymaga, aby fakt samotnego wychowywania dziecka miał miejsce przez cały rok podatkowy, którego ma dotyczyć zeznanie podatkowe. Przepis stanowi bowiem o osobach wychowujących samotnie dzieci »w roku podatkowym«, a nie »przez rok podatkowy«. Wystarczające jest zatem, aby stan taki zaistniał w ciągu roku, a nie aby trwał przez cały rok” [Bartosiewicz, Adam. Preferencyjne rozliczenie roczne osób samotnie wychowujących dzieci. Publikacje Elektroniczne ABC] Podobnie wskazuje np. D. Dąbrowska:

„Należy pamiętać, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymaga, tak jak ma to miejsce w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków, aby samotne wychowywanie dzieci trwało przez cały rok. Wystarczy bowiem, aby taka sytuacja miała miejsce w roku podatkowym, za który dokonuje się wspólnego rozliczenia. Co więcej, według Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie „przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają prawa podatnika do preferencyjnego opodatkowania jego dochodów od tego, czy przez cały rok była osobą samotnie wychowującą dzieci. Wystarczające jest, aby taki stan zaistniał w ciągu roku (...)” [Dąbrowska, Dorota. „Opodatkowanie dochodów osób samotnie wychowujących dzieci”. Publikacje Elektroniczne ABC.]

Opis sprawy z lutego 2016 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »