Kategoria: Podatek dochodowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy sprzedaż udziałów w spółce podlega opodatkowaniu?

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2016-03-18

Jestem emerytką. W ubiegłym roku sprzedałam swoje udziały w spółce z o.o. moim dwojgu wspólników. Umowa sprzedaży została spisana u notariusza. W związku z tą sprzedażą mam problem dotyczący rozliczenia rocznego podatku dochodowego. Całą kwotę od obojga byłych wspólników otrzymałam w ratach na konto. Zastanawia mnie jednak jak potraktować w tym wszystkim faktyczną kwotę moich wniesionych osobiście udziałów w spółce, a która to kwota była już raz opodatkowana. Przecież nie powinnam drugi raz opodatkowywać swoich udziałów, tak mi się przynajmniej wydaje. Jeżeli już muszę ten dochód wpisać, to w której pozycji kolumny C w PIT 37?

»Wybrane opinie klientów

Szybka odpowiedź :)
Magdalena
Opinia kompetentna. W ciągu 24 godzin miałem pełną informację co należy mi się od zakładu pracy i jak mogę to uzyskać. Polecam.
Piotr
Bardzo dobry serwis, łatwy w obsłudze; szybka, wyczerpująca odpowiedź
Patrycja, 40 lat
Szybka i fachowa opinia prawna z odwołaniem się do konkretnych artykułów Kodeksu Pracy i Kodeksu Cywilnego oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego, która pomogła mi podjąć decyzję odnośnie podjęcia nowej pracy podczas okresu wypowiedzenia u dotychczasowego pracodawcy bez obaw, że łamię prawo. 
Iwona, 37 lat
Odpowiedz od Państwa błyskawiczna, rzetelna, fachowa, w punkt. Bardzo mi pomogła! Dzięki niej odważyłam się nie będąc prawnikiem złożyć skutecznie rozwiązać samodzielnie problem prawny, Złożyć pozew i wygrać sprawę !!! Jesteście rewelacyjni !!!
Iwona, 48 lat, recepcjonista w hotelu
Bardzo dziękuję za wyczerpującą opinię
Brygida
Możliwość skorzystania z porady prawnej nia wychodząc z domu w tak krótkim czasie, no i fachowa i wyczerpująca odpowiedź.
Robert, 49 lat, Pracownik fizyczny
Bardzo dziękuję za pomoc. Otrzymałam wyczerpującą odpowiedź na nurtujące mnie pytania. Kontakt był łatwy, szybki i wygodny. 
Katarzyna, 28 lat
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź
Mirek
Dziękuję za szczegółowe odpowiedzi i przekierowanie to lokalnego prawnika!
Tm, IT, 39 lat
Jestem bardzo zadowolona z udzielonych rad. Porada nie skończyła się jednym e-mail. Na moje wątpliwości czy zapytania otrzymywałam błyskawicznie konkretne odpowiedzi. Zaznaczam ,że sprawa była trudna i złożona. W przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba na pewno skorzystam z eporady24.pl.
Danuta
Ocena 5 z plusem. Wszystkie zasady określone w regulaminie eporady24 są przejrzyste i konsekwentnie realizowane. Dziękuję Pani Mecenas Katarzynie Bereda za poświęcony czas i skuteczność jej działań. 
Joanna
Już korzystałam i dostałam dokładną odpowiedz
Halina, emeryt/nauczyciel/
Pierwszy raz korzystam z usług doradcy podatkowego, do tego przez kancelarię internetową. Dwa razy zadawałam pytania dodatkowe. Za każdym razem dostałam wyczerpujące i co najważniejsze konkretne odpowiedzi. To że nie musiałam nigdzie iść i się umawiać w bardzo dla mnie pracowitym okresie, było dla mnie idealnym rozwiązaniem.
Małgorzata, 58 lat, pracownik tv
Bardzo dziękuję za dotychczasową współpracę, odpowiedzi były udzielane szybko i wyczerpująco, mimo dużej ilości danych do przeanalizowania i złożoności pytań.
Ewa
Bardzo profesjonalne podejście do mojego problemu i szybka pomoc. 
Kamil, Kamil
Wyczerpująca odpowiedz i możliwość dopytania szczegółów
Andrzej, 72 lata, emeryt
Polecam. Odpowiedzi są wyczerpujące. Moje wątpliwości zostały rozwiane i wiem na czym \"staję\"
Grażyna, nauczyciel, 46 lat
Dziękuję za szybką i kompetentną odpowiedź. Uspokoiła mnie Pani. Miałam z różnych źródeł sprzeczne informacje, szczególnie, że problem dotyczy przełomu roku.
Joanna
Po zadaniu pytania w interesującej mnie sprawie, otrzymałem dość szybko odpowiedź . Odpowiedź jest w mojej ocenie wyczerpująca mam nadzieję, będzie przydatna w wyjaśnianiu sprawy.
Czesław
Informacje prawne o jakie się pytałem zostały mi udzielone w sposób dla mnie bardzo zrozumiały i czytelny :)
Wiesław
Szybko, konkretnie i bez zbędnych zawiłości prawniczego języka. Dziękuję bardzo i serdecznie pozdrawiam.
Anna, nauczycielka, 46 lat
Bardzo dziękuję za udzielenie porady prawnej. Z usługi korzystałam po raz pierwszy i nigdy nie myślałam, że można tak uczciwie podejść do problemu osoby, której się nie zna i nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Na moje zapytanie otrzymałam odpowiedź wyczerpującą faktyczny stan prawny mojej sprawy oraz wskazówki może nie do rozwiązania mojego problemu ale przynajmniej wiem jak spróbować \"ugryźć\" problem. Jestem w pełni usatysfakcjonowana przesłaną poradą prawną tym bardziej, że prawdopodobnie uniknęłam niepotrzebnego szarpania się i związanych z tym kosztów.
Regina, 64 lata
Profesjonalnie i na temat. Polecam.
Wojtek
Dziękuję bardzo za udzielone wyjaśnienia. Odpowiedzi na moje pytania były jasne, szybkie i rzetelne. To najlepszy serwis, jakiego znam.
Ricardo, emeryt, 71 lat
Szybka odpowiedź
Henryk
Dziękuję, wszystko jasne.
Agnieszka, księgowa
Dziękuję bardzo za odpowiedzi na moje pytania - obszerne, poparte podstawą prawną. POLECAM
Bożena, 61 lat, ekonomista
Po opłaceniu usługi nie czekałam zbyt długo na poradę,uzyskałam odpowiedz na której mi bardzo zależało,jeżeli będę kiedykolwiek miała problem na pewno z  skorzystam
Elżbieta
Witam. Odpowiedź szybka. Szkoda że dwie różne osoby pracowały nad sprawą, wycena i porada. Ale jak na moje chaotyczne przedstawienie sytuacji i zadane pytanie, odpowiedź zadowalająca choć nie wyczerpująca lecz poparta podstawą prawną i dająca nadzieję na wyczerpującą pomoc po kolejnym kontakcie. Unikalne podejście, możliwość zadania kolejnych pytań ! 
Anna, sprzedawca, 45 lat

Niestety ta sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jak rozumie, swoje udziały objęła Pani za pieniądze (wkład pieniężny). Uzyskana cena będzie Pani przychodem za ubiegły rok (nawet gdyby dostała ją Pani dopiero w tym roku).

Kwotę, jaką Pani wniosła do spółki, należy potraktować jako koszty uzyskania przychodu ze zbycia udziałów.

Swoje udziały zbyła Pani jako osoba fizyczna w roku ubiegłym, a więc do oceny skutków podatkowych w zakresie podatku dochodowego zastosowanie będzie miała ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obwiązującym w roku ubiegłym.

Przychód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o. powstaje z chwilą przeniesienia prawa własności do nich na kupującego. Przychodem są kwoty należne, nawet jeżeli nie zostały faktycznie otrzymane.

Koszty uzyskania przychodu uwzględnia się na dzień uzyskania przychodu. Oznacza to, że poniesione wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu dopiero w chwili zbycia udziałów w spółce z o.o.

Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Art. 17.1. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się: (…)

6) należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

a) odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, (…)”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Art.30b.1. Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

2. Dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest: (…)

4) różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c, (…)”.

Art. 22 dotyczy sytuacji objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny, a więc nie będzie miał zastosowania.

Art.23.1. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: (…)

38) wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e;

38c) [nie dotyczy prawdopodobnie Pani sytuacji] wydatków poniesionych przez wspólnika na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia lub umorzenia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej, ustalony zgodnie z pkt 38 i art. 22 ust. 1f;

Koszty uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziałów w spółce z o.o. stanowią więc de facto wydatki (pieniądze) poniesione na ich objęcie w chwili zakładania spółki lub zakup.

Do końca kwietnia tego roku (2015) powinna Pani złożyć odpowiednie zenanie podatkowe właściwe dla danego źródła.

A ponieważ dochodów ze zbycia udziałów w spółce z o.o. nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c – zeznanie podatkowe nosi tytuł PIT-38.

W nim powinna Pani wykazać: dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce, w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, i obliczyć należny podatek dochodowy. Wykazuje je Pani jako „inne przychody”.

Przychodu ze zbycia udziałów w spółce z o.o. za rok ubiegły nie wykazuje się w innych zeznaniach.

Opis stanu faktycznego z kwietnia 2015 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podatkiem dochodowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Ponoszenie wydatków bez dochodów osiąganych w Polsce

Od 2005 r. przebywam i pracuję w UK. Nigdy nie pracowałam w Polsce. Po 3 latach kupiłam działkę w Polsce, na której zaczęłam budować dom. Dostałam kilka lat temu pismo z US – mam wyjaśnić ponoszenie wydatków mimo braku dochodów osiąganych w Polsce. Pismo odebrała moja mama. Mam 7 dni na zgłoszenie się do urzędu. Czy muszę przybyć tam osobiście? A może da się odroczyć ten termin? Co mnie czeka – jakieś kary, podatki?

Zarobki za pośrednictwem PayPal

Pracuję jako freelancer. Korzystam z umowy o dzieło (50%) oraz z zagranicznych portali takich, gdzie nie wymaga się podpisania umowy. Wykonuję pojedynczo zlecenia.  Jestem osobą fizyczną, nie posiadam własnej firmy. Przy rozliczaniu z zagranicznym klientem korzystam z systemu PayPal, a stamtąd pieniądze przelewam na własne konto bankowe. Przychody z portali są udokumentowane jedynie jako widniejące przelewy w systemie PayPal.com. Pozostałe przychody to pojedyncze umowy o dzieło. Większość klientów jest z zza granicy, a nawet spoza Europy. Czasami współpracuję z Polakami. Czy jeśli nie rozliczałem się miesięcznie, mogę ten podatek zapłacić w zeznaniu rocznym? Jaki PIT powinienem złożyć? W razie kontroli skarbowej, czy zapisy przelewów w systemie PayPal wystarczą?

Niespodziewanie duży podatek

W marcu 2013 r. kupiłam mieszkanie za 400 000 zł i sprzedałam je w maju 2014 r. za cenę 420 000 zł. Teraz wypełniłam PIT-39, gdyż muszę się rozliczyć z urzędem podatkowym. Do tej pory myślałam, że muszę zapłacić podatek od różnicy tej sumy, czyli od 20 tys. zł, jednak Pani w US poinformowała mnie, że muszę zapłacić podatek od 420 000 zł plus odsetki, jeśli nie wydam tej kwoty na cele mieszkaniowe. Jaki podatek będę musiała zapłacić?

Niewielka dieta dla członków rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej

Członkowie rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej otrzymują diety przyznane decyzją walnego zgromadzenia członków, w wysokości 40 zł miesięcznie. Dotychczas od tej kwoty nie potrącano podatku, ponieważ koszty uzyskania przekraczały tę kwotę. Jednak w Biuletynie Informacyjnym dla służb ekonomiczno-finansowych (w załączniku) ukazał się artykuł o opodatkowaniu diet członków rad nadzorczych, ale dotyczący wynagrodzeń członka rady nadzorczej w spółce kapitałowej. Czy to dotyczy również spółdzielni mieszkaniowych?

Zamiana mieszkań a podatek dochodowy

Od 1990 r. wraz mężem mamy spółdzielcze prawo do własności mieszkania. Rok temu mąż podarował mi notarialnie swoją połowę w darowiźnie (do majątku osobistego). Mieszkanie zostało wycenione poprzez operat szacunkowy na 110 000 zł. Również przed rokiem otrzymałam wraz z siostrą w spadku (w częściach równych) mieszkanie własnościowe po rodzicach wycenione na 190 000 (notarialne poświadczenie spadku). Siostra od wielu lat jest posiadaczką mieszkania własnościowego, jego wartość oszacowano na 158 000 zł. Proszę o podanie kwoty podatku dochodowego, który będę musiała zapłacić od zamiany całego mojego mieszkania i połowy mieszkania ze spadku na mieszkanie siostry. Innymi słowy, siostra otrzymuje prawo do mojego mieszkania i mieszkania po rodzicach, a ja otrzymuję prawo do mieszkania siostry.

Kłopotliwy podatek od sprzedaży

Niedawno zmarł mój ojciec. Wraz z bratem dziedziczymy jego mieszkanie. Chcemy je jak najszybciej sprzedać. Jestem zameldowana w tym mieszkaniu od 2011 r. Czy obejmie mnie ulga meldunkowa? Zależy mi na uniknięciu kłopotliwego podatku od sprzedaży nieruchomości.

Skorzystanie z tzw. ulgi meldunkowej

Czy mogę skorzystać z tzw. ulgi meldunkowej po sprzedaży mieszkania? W dniu 2007 r. moja mama wykupiła lokal na własność z zasobów komunalnych, w 2014 zmarła. Jako jedyny spadkobierca w 2014 r. otrzymałem akt notarialny dziedziczenia. W 2015 r. mieszkanie zostało sprzedane przed upływem ustawowego okresu (mniej niż 5 lat). W mieszkaniu byłem zameldowany od 1968 do 2007 r.

Mieszkanie otrzymane w wyniku podziału majątku a podatek

Jesteśmy po rozwodzie i chcemy zrobić podział majątku. Były mąż chce darować mi mieszkanie, a ja będę spłacać kredyt. Czy zapłacę podatek?

Zadaj pytanie »